Katarzyna Kasia. Jak filozofia pomaga jej w życiu codziennym?

Katarzyna Kasia to filozofka i charyzmatyczna komentatorka znana z programu "Szkło kontaktowe". Została Warszawianką Roku 2023.

Fot. Wikimedia

Na początku Katarzyna Kasia opisuje swoje wrażenia z Festiwalu Góry Literatury organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk. Wśród wielu ciekawych spotkań, jedno zapadło jej szczególnie w pamięć – to z Marianem Turskim, ocalonym z Auschwitz. Pan Marian opowiadał o solidarności, której doświadczył, kiedy inni więźniowie oddali mu część swojego chleba, żeby mógł kupić okulary. Bez okularów nie przeżyłby długo w obozie. Pan Marian przytoczył też słowa Prima Leviego, że każdy, kto słucha ocalonych z Zagłady, sam staje się świadkiem.

Filozofka uważa, że my teraz jesteśmy świadkami tego, co dzieje się w Ukrainie i że mamy moralne zobowiązanie być solidarnymi. Podkreśla, że festiwal był dla niej czasem niezwykle mocnych inspiracji i zastanowienia się nad rzeczami ważnymi. Zauważa też, że w naszej kulturze brakuje czasu na takie refleksje i że warto starać się wplatać chwile wolne od bezustannego pędzenia.

Zapytana, czy jej zawód pomaga jej w codziennym życiu, filozofka odpowiada, że tak i nie. Z jednej strony filozofia uczy ją czytać ze zrozumieniem i nie oceniać pochopnie. Z drugiej strony filozofia sprawia, że zatrzymuje się tam, gdzie inni pędzą. Kasia uważa, że w naszej kulturze jest za mało czasu na refleksję i że warto cieszyć się drogą, a nie tylko celem. Filozofka opowiada, że ćwiczyła z córką zwracanie uwagi na szczegóły i zadawanie pytań. Kobieta chciałaby, żeby lekcje filozofii miału już miejsce w szkole podstawowej.

Katarzyna Kasia opisuje swoje dzieciństwo w domu filozofów. Jej rodzice byli profesorami na uniwersytetach i czytali zarówno jej jak i jej bratu wiele książek. Jej dziadek uczył ją rozumieć i kochać las. Babcia była chemiczką i robiła najlepszy żurek. Mama wymyśliła dziecięcy teatr, w którym Kasia grała z innymi dziećmi. Kobieta wspomina, że teatr uczył jej pewności siebie i że ma głowę pełną wierszyków. Podkreśla, że w jej domu było bardzo cicho, bo tata studiował grube tomy.

Kasia opisuje swoje doświadczenia z pierwszych wolnych wyborów w 1989 roku, kiedy była małym dzieckiem. Jej rodzice byli bardzo przejęci, a ona sama bardzo chciała głosować. Śledziła w telewizji obrady Okrągłego Stołu i pierwszy numer “Gazety Wyborczej”. Cieszyła się z wygranej Solidarności i miała nadzieję, że wielu naukowców wróci do Polski.

Wspomina też spotkanie z Leszkiem Kołakowskim, przyjacielem ojca i filozofem, który czytał jej i bratu wiele książek. Zastanawia się, czy filozofia może pomóc w granicznych sytuacjach takich jak śmierć ojca. Mówi, że wtedy ważna jest nieoczekiwana troska kogoś, jak przyjaciółka, która upiekła jej czekoladowe ciasto. Dodaje, że stara się pokazywać wsparcie innym ludziom, kiedy są w trudnej sytuacji.

2023-12-06

Na podst. tekstu Aliny Mrowińskiej


Wiadomości
Rada synodalna. Dostojnicy kościelni chcą zabrać ziemie, które sami sprzedali
Wojciech Barczak na podst. Justyna Burdon, „Własność” Magazyn Ekspresu Reporterów, TVP1
Powstanie rejestr psów i kotów
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Wiatr ze Wschodu [REPORTAŻ ANGORY]
Piotr Kraska
Społeczeństwo
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Mordercę ruszyło sumienie
Michał Fajbusiewicz
Igrzyska paraolimpijskie zaskoczyły. Tych rekordów nikt się nie spodziewał
MS © Figaro Syndication, 2024
W pojedynkę. W Polsce mamy ponad 5 milionów kawalerów
E.W. na podst.: Katarzyna Kazimierowska,. „Mężczyźni bez kobiet”. Onet.pl/Magazyn Pismo
Świat/Peryskop
Wspomnienie kambodżańskich przysmaków. Pająk w panierce i inne
Marek Brzeziński
To zszokowało Bułgarów. Maszyniści kazali pchać pasażerom pociąg
ChS na podst.: www.mediapool.bg, www.capital.bg
Agonia V Republiki. „Jestem pod czujnym okiem wszystkich Francuzów”
Leszek Turkiewicz
Bula Fidżi! Wspomnienia z rajskiej wyspy
Marcin Pawul
Hymny narodów świata: Telangana
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Polak w Hollywood. Angora na salonach
Plotkara
„Kocham seks i rodzinę”. 60-letni gwiazdor porno mówi o swoich marzeniach
ANS na podst.: corriere.it, vanityfair.it, lastampa.it, huffingtonpost.it, elle.com
Pedro Almodóvar i Złoty Lew. Reżyser otwarcie mówi o swoich poglądach
ANS na podst.: ilfattoquotidiano.it, repubblica.it, comingsoon.it, bresciamusei.com, corriere.it
Szaleństwo luksusowego wynajmu. Personel musi spełniać każdą zachciankę
MS, JORGE CARASSO MATHILDE VISSEYRIAS © Figaro Syndication 2024
Elita zaczęła oszczędzać? Luksusowe sklepy świecą pustkami
PKU, GUSTAV THEILE PHILIP PLICKERT © FAZ 2024
Angorka