Zagadka kryminalna. Kto okradł kolekcjonera?

Zagadka kryminalna z udziałem inspektora Neraka. Do wygrania nagrody książkowe. Zapraszamy do zabawy!

Rys. Mirosław Stankiewicz

Zbliżała się godzina dziesiąta. Inspektor Nerak zaparkował przed niewielkim, jednorodzinnym domkiem otoczonym ogrodem, po którym biegał dorodny owczarek niemiecki. Kiedy inspektor podszedł do furtki w ogrodzeniu i nacisnął dzwonek domofonu, pies powitał go głośnym szczekaniem. Po chwili drzwi domu otworzył starszy mężczyzna, zaprosił policjanta do środka i kiedy szli długim holem, informował: – Nazywam się Cezary Wiśniewski i to ja zadzwoniłem pod numer alarmowy, zgłaszając kradzież. Mieszkam tu sam, a jedyną osobą, która mnie bardzo często odwiedza, jest moja wnuczka. Ona też, gdy wyjeżdżam służbowo, opiekuje się moim domem. 

Słuchając mężczyzny, Nerak wszedł wraz z nim do salonu, na którego ścianach wisiały obrazy. Jeden z nich, przedstawiający kobietę, przykuł szczególną uwagę Neraka. Widząc jego zainteresowanie, gospodarz poinformował: – To dzieło Tamary Łempickiej. Obok wisiał jej drugi obraz, który skradziono mi dziś w nocy. Były to najcenniejsze prace w mojej kolekcji. Z pewnością pan wie, że Tamara Łempicka to malarka polskiego pochodzenia, jedna z najważniejszych przedstawicielek estetyki art déco. Urodziła się w Warszawie 16 maja 1898 r., a zmarła 18 marca w 1980 r. Mieszkała i tworzyła we Francji, w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Do końca życia świetnie mówiła po polsku. Malowała głównie portrety i akty o kubicznych formach. Taki też charakter ma autoportret artystki „Tamara w zielonym bugatti”. Obraz trafił na okładkę magazynu „Die Dame” i uważany jest za jeden z typowych obrazów art déco. Mimo że była polską malarką, w naszych muzeach nie znajdziemy wiele jej obrazów. Warto też wspomnieć, że w roku 2020 jej obraz „Portrait de Marjorie Ferry”, który przedstawia brytyjską artystkę kabaretową, został sprzedany za ponad 16 milionów funtów. Tyle jednak na temat tej wspaniałej artystki. Wróćmy do sytuacji, która sprawiła, że zadzwoniłem pod numer alarmowy. Otóż dziś rano zorientowałem się, że ukradziono mi jeden z dwóch obrazów Tamary Łempickiej. Oba te bardzo cenne dzieła miałem przekazać w testamencie muzeum. Dziś w nocy ktoś zakradł się do mojego domu i ukradł obraz. Zastanawiające jest to, że ogóle nie słyszałem złodzieja, mimo że mam lekki sen. 

– Nie ma pan zamontowanego alarmu? 

– Mam, ale wczoraj się zepsuł, a fachowiec z firmy, która go montowała, ma przyjść dzisiaj po południu. 

Głośne ujadanie psa, a następnie dzwonek domofonu sprawiły, że Nerak wyjrzał przez okno. Przed furtką stał starszy mężczyzna. 

– To mój znajomy, właściciel antykwariatu Włodzimierz Lewandowski. Telefonicznie poinformowałem go o kradzieży i poprosiłem, aby przyszedł. Chcę go poprosić, aby zawiadomił właścicieli lombardów oraz salonów aukcyjnych o tej kradzieży. 

– Gdzie znajduje się pana sypialnia? 

– Na piętrze. 

– Czy podejrzewa pan, kto mógłby pana okraść? 

– Trudno kogoś oskarżać bez dowodów, ale gdybym miał to zrobić, to podejrzewałbym Piotra Kwiatkowskiego, znanego w mieście handlarza dziełami sztuki. Gdy pół roku temu był u mnie w gościach, ogromnie mu się obrazy Tamary Łempickiej spodobały i chciał jeden z nich kupić. Nie zgodziłem się. Od tej pory co pewien czas telefonował do mnie i pytał, czy nie zmieniłem zdania. Drugą osobą może być informatyk, który miesiąc temu naprawiał mi komputer stojący w salonie. On też był zafascynowany obrazami Łempickiej. Może to któryś z nich zlecił włamanie do mnie. 

– Po wysłuchaniu pana już wiem, kogo podejrzewać o tę kradzież – powiedział Nerak. 

Kilka godzin później podczas przesłuchania w komendzie osoba wskazana przez inspektora przyznała się do kradzieży. 

Kim była ta osoba? 

Rozwiązanie zagadki za dwa tygodnie. Na odpowiedzi Czytelników detektywów czekamy do 16 listopada. Wśród osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi, rozlosujemy nagrodę książkową. 

Odpowiedzi prosimy przesyłać pod adresem: redakcja@angora.com.pl lub na kartkach pocztowych: Tygodnik „Angora”, 90-007 Łódź, pl. Komuny Paryskiej 5a. 

Rozwiązanie zagadki sprzed dwóch tygodni „Kto zamordował właścicielkę lombardu?”: Siostra zeznała, że ofiarowała zamordowanej figurkę przedstawiającą królika dwa dni przed jej śmiercią. Dlatego figurka nie mogła znaleźć się na zdjęciu cztery dni przed tym tragicznym wydarzeniem. 

Wpłynęło 17 prawidłowych odpowiedzi na kartkach pocztowych i 73 e-mailem. Książkę Petera Ackroyda „Golem z Limehouse” (wydawnictwo Zysk i S-ka) wylosowała pani Grażyna Putowska z Lublina. 

Gratulujemy! Nagrodę wyślemy pocztą. 

2023-11-06

Wojciech Chądzyński


Wiadomości
Rada synodalna. Dostojnicy kościelni chcą zabrać ziemie, które sami sprzedali
Wojciech Barczak na podst. Justyna Burdon, „Własność” Magazyn Ekspresu Reporterów, TVP1
Powstanie rejestr psów i kotów
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Wiatr ze Wschodu [REPORTAŻ ANGORY]
Piotr Kraska
Społeczeństwo
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Mordercę ruszyło sumienie
Michał Fajbusiewicz
Igrzyska paraolimpijskie zaskoczyły. Tych rekordów nikt się nie spodziewał
MS © Figaro Syndication, 2024
W pojedynkę. W Polsce mamy ponad 5 milionów kawalerów
E.W. na podst.: Katarzyna Kazimierowska,. „Mężczyźni bez kobiet”. Onet.pl/Magazyn Pismo
Świat/Peryskop
Wspomnienie kambodżańskich przysmaków. Pająk w panierce i inne
Marek Brzeziński
To zszokowało Bułgarów. Maszyniści kazali pchać pasażerom pociąg
ChS na podst.: www.mediapool.bg, www.capital.bg
Agonia V Republiki. „Jestem pod czujnym okiem wszystkich Francuzów”
Leszek Turkiewicz
Bula Fidżi! Wspomnienia z rajskiej wyspy
Marcin Pawul
Hymny narodów świata: Telangana
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Polak w Hollywood. Angora na salonach
Plotkara
„Kocham seks i rodzinę”. 60-letni gwiazdor porno mówi o swoich marzeniach
ANS na podst.: corriere.it, vanityfair.it, lastampa.it, huffingtonpost.it, elle.com
Pedro Almodóvar i Złoty Lew. Reżyser otwarcie mówi o swoich poglądach
ANS na podst.: ilfattoquotidiano.it, repubblica.it, comingsoon.it, bresciamusei.com, corriere.it
Szaleństwo luksusowego wynajmu. Personel musi spełniać każdą zachciankę
MS, JORGE CARASSO MATHILDE VISSEYRIAS © Figaro Syndication 2024
Elita zaczęła oszczędzać? Luksusowe sklepy świecą pustkami
PKU, GUSTAV THEILE PHILIP PLICKERT © FAZ 2024
Angorka