R E K L A M A
R E K L A M A

Krztusiec – strategia kokonu. Rośnie liczba zachorowań

Lekarze biją na alarm – gwałtownie rośnie liczba zachorowań na krztusiec. To o tyle groźne, że jedna zakażona osoba statystycznie zakaża 15 kolejnych. 

Fot. Flickr

W tym roku odnotowano już ponad trzy tysiące przypadków krztuśca. To ponad trzy razy więcej niż w całym 2023 roku. Problemu by nie było, gdybyśmy się szczepili. Tymczasem rośnie liczba osób, które odmawiają podania szczepionki swemu dziecku. Mało tego, zdecydowana większość dzisiejszych 50- i 60-latków była zaszczepiona w dzieciństwie, ale poziom odporności spadł u nich już praktycznie do zera, co oznacza, że mogą się zakazić. 

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych. Przenosi się drogą kropelkową, a sprzyjają temu kaszel, kichanie i mówienie. Jest wyjątkowo zaraźliwy. Choć choroba przebiega u ludzi dorosłych raczej łagodnie, to często prowadzi do powikłań, z których na pierwszy plan wybija się zapalenie płuc, niezwykle groźne zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku. Może też dojść do: odmy, przepukliny, omdleń, zaburzeń snu, nietrzymania moczu u kobiet, a nawet złamania żeber. Nie są to rzadkie powikłania, bo dotyczą ok. 40 proc. pacjentów w wieku 60+, z których część trafia do szpitala. 

Zagrożenie życia

Okazuje się, że głównym źródłem zakażenia pałeczką krztuśca dla noworodków i niemowląt są dorośli. Jak wskazują dostępne badania, dzieje się tak nawet w 70 proc. przypadków. A u najmłodszych pacjentów choroba ta może zagrażać życiu. I dlatego zalecenia są takie, by wobec noworodków oraz niemowląt realizować strategię kokonu, co oznacza, że dorośli mający z nimi kontakt powinni szczepić się co 10 lat – twierdzi dr n. med. Dagmara Pokorna-Kałwak. – Należy też proponować takie szczepienie kobietom w ciąży, zwłaszcza w okresie między 27. a 36. tygodniem, by zapewnić immunogenność dziecku. 

Dla dzieci od 2. miesiąca życia obowiązkowa jest szczepionka zawarta w preparacie DTP, czyli przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. – Do 19. roku życia szczepimy się siedem razy na krztusiec, a później powinniśmy powtarzać szczepienia co 10 lat – wyjaśnia dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych i prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju na Uczelni Łazarskiego. – Szczepionka nie daje stuprocentowej ochrony, ale w przypadku zachorowania pozwala złagodzić objawy. 

Będzie gorzej

Zdaniem prof. Anety Nitsch-Osuch, „szczepienia nie przeciążają naszego układu immunologicznego i powinniśmy postrzegać je wyłącznie w kategoriach korzyści”. Niestety, poziom wiedzy i świadomości w zakresie korzyści płynących ze szczepień wciąż jest u nas niewystarczający, zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy, a przełamaniu oporów przed przypominającym szczepieniem przeciwko krztuścowi nie sprzyja też fakt, że polski pacjent musi za nią sam zapłacić. A to wydatek ok. 170 zł za każdą dawkę, co dla wielu jest poważną barierą. 

Mając to wszystko na uwadze, należy oczekiwać, że liczba zachorowań na krztusiec będzie rosła w najbliższych miesiącach. Sprzyjać temu będzie okres jesienny, charakteryzujący się dużą liczbą różnego rodzaju infekcji, oraz powrót dzieci do szkół i przedszkoli. Dlatego też Główny Inspektorat Sanitarny przewiduje, że „jest źle, a będzie jeszcze gorzej”. 

2024-08-20

A.M.


Wiadomości
Kurier wiozący śmierć [REPORTAŻ ANGORY]
Piotr Kraska
Wybory, myśliwi, aborcja. To działo się w Sejmie
4bs
Niepewna przyszłość Sejmu. Czy prezydent go rozwiąże?
Krzysztof Różycki
Kompromitacja na własne życzenie. List żelazny dla premiera Izraela
Henryk Martenka
Telewizja Republika przesadziła. Żeruje na zohydzeniu
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Nieprawdziwe opowieści o wyjeździe do Anglii. Rodzina zabiła lokatora siekierą cz. I
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Morderstwo w 60. rocznicę ślubu
Michał Fajbusiewicz
Bezimienne dziecko umarło w oknie życia z wyziębienia
ANS na podst.: repubblica.it, rainews.it, lastampa.it, ilpost.it, barilive.it, vanityfair.it, ansa.it, culleperlavita.it
IKONOWICZ: Pomagamy, nie oceniamy
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nadchodzi nowa pandemia? Sytuacja w chińskich szpitalach przeraża
KK na podst.: Reuters, BBC, Global Times, The Guardian, Aboluowang News, Hindustan Times, The Independent
Lifestyle/Zdrowie
150 lat Opery Garnier. Nie brakuje tu wyjątkowych wydarzeń
MS, FRANÇOIS DELÉTRAZ © Figaro Syndication 2025
Jaś Fasola ma 70 lat. Jego miny i grymasy zna cały świat
ANS na podst.: movieplayer.it, moviemag.it, forbes.com, en.tempo.co, vanityfair.it, donnaglamour.it, oggi.it, cineuropa.org
Marian Mikuła. Pierwszy płatnerz Rzeczpospolitej
Krzysztof Tomaszewski
Ukochany zwierzak w grobie z właścicielem. Niektórzy chcą odejść razem
ANS na podst.: ansa.it, vanityfair.it, iodonna.it, repubblica.it, ilpost.it, ilsole24ore.com, milanotoday.it
Tomek Lipiński to ikona polskiego rocka. „Zawsze chciałem być muzykiem”
Tomasz Gawiński
Angorka