Przepraszają za kolonializm. Poszkodowanym postawią pomniki

Dawne potęgi kolonialne zaczynają przepraszać za zbrodnie, które popełniały w Afryce. Król Karol III w Kenii, a prezydent Niemiec – Frank-Walter Steinmeier w Tanzanii przyznali, że ich kraje działały wbrew prawu. W Berlinie stanie pierwszy „pomnik dekolonialny”. 

Flaga Kenii. /Fot. Pixabay

3 listopada król Wielkiej Brytanii Karol III zakończył czterodniową wizytę w Kenii. Odwiedził ten kraj, bo w czasie gdy jego matka była jeszcze młodą księżniczką, Brytyjczycy masowo wywłaszczali Kenijczyków. Zmuszali ich do pracy, nakładali podatki oraz umieszczali w przeludnionych rezerwatach. W 1946 roku powstała pierwsza kenijska partia polityczna, ale brytyjskie władze kolonialne nie liczyły się z jej zdaniem. Młodzi ludzie z kilku plemion założyli wtedy tajną organizację Mau-Mau. Ich powstanie zbrojne rozpoczęło się od zamordowania kilku osadników brytyjskich. Brytyjczycy zamknęli wtedy w obozach koncentracyjnych co najmniej 11 tysięcy Kenijczyków. Wielu z nich torturowano. Był wśród nich Husajn Onjango Obama. Dziadkowi prezydenta USA – Baracka Obamy – brytyjscy żołnierze wbijali w ciało szpikulce i miażdżyli genitalia. W czasie powstania zginęło od 12 do 20 tysięcy Kenijczyków. 

Odszkodowanie dla tysięcy ofiar

Dokładnie dekadę temu rząd w Londynie wypłacił 20 mln funtów odszkodowania dla 5228 ofiar i ich potomków. Na osobę wychodziła więc równowartość średnich półrocznych zarobków w Kenii. Wielu uważa, że to za mało. Poza tym było znacznie więcej ofiar oraz weteranów powstania. Większość z nich bezpowrotnie straciła swoje ziemie, a dziś ich rodziny cierpią biedę. 

W Nairobi para królewska złożyła wieniec przy Grobie Nieznanego Wojownika w Ogrodach Uhuru, gdzie Kenijczycy ogłosili niepodległość w 1963 roku. Brytyjski monarcha na przyjęciu wydanym przez prezydenta Kenii Williama Ruto przyznał, że „nie ma usprawiedliwienia dla odrażających i nieuzasadnionych aktów przemocy popełnionych w przeszłości przez Brytyjczyków wobec Kenijczyków”. Karol III wprost nie przeprosił. O formalnych przeprosinach decyduje bowiem rząd. Poszedł jednak dalej niż w zeszłym roku w Rwandzie, gdy mówił jedynie o „głębi jego osobistego smutku” z powodu cierpień spowodowanych niewolnictwem. 

„Rzucenia światła na niewygodne prawdy”

Prezydent Kenii pochwalił Karola III za jego gotowość „rzucenia światła na niewygodne prawdy”, ale dodał: „wiele pozostaje jeszcze do zrobienia, aby osiągnąć pełne zadośćuczynienie”. Dał więc do zrozumienia, że dotychczasowe 20 mln funtów odszkodowania nie jest wystarczające. 

Z kolei 1 listopada prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odwiedził tanzańskie miasto Songea. To w jego okolicach w 1905 roku wybuchło powstanie Maji Maji. Druga Rzesza panowała w Niemieckiej Afryce Wschodniej w latach 1885 – 1916. W krwawej pacyfikacji powstania zginęło 300 tysięcy Tanzańczyków. Steinmeier powiedział: „Pochylam się przed ofiarami niemieckich rządów. Jako prezydent RFN chciałbym prosić o przebaczenie za to, co Niemcy zrobili tutaj waszym przodkom. Niemcy są gotowe rozliczyć się z przeszłością”. Władze Tanzanii wezwały Niemcy do negocjacji w sprawie reparacji już w 2020 roku. 

W przyszłym roku w Berlinie ma zostać odsłonięty „pomnik dekolonialny”, który ma wywołać refleksje nad niemieckim kolonializmem i jego konsekwencjami. Do konkursu na projekt zgłosiło się 671 chętnych, aż 30 proc. artystów pochodziło z Afryki. 244 projekty spełniły wymagania jury, które ostatecznie wybrało 20 finalistów. Do 7 stycznia 2024 roku mają oni czas na szczegółowe opracowanie swojego projektu. Zwycięzca dostanie 750 tys. euro. Na budowę pomnika ministerstwo kultury RFN oraz władze Berlina przeznaczyły w sumie 3 mln euro. 

2023-11-20

PKU na podst.: Daily Mail, BBC News, DW, Die Welt


Wiadomości
Rada synodalna. Dostojnicy kościelni chcą zabrać ziemie, które sami sprzedali
Wojciech Barczak na podst. Justyna Burdon, „Własność” Magazyn Ekspresu Reporterów, TVP1
Powstanie rejestr psów i kotów
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Wiatr ze Wschodu [REPORTAŻ ANGORY]
Piotr Kraska
Społeczeństwo
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Mordercę ruszyło sumienie
Michał Fajbusiewicz
Igrzyska paraolimpijskie zaskoczyły. Tych rekordów nikt się nie spodziewał
MS © Figaro Syndication, 2024
W pojedynkę. W Polsce mamy ponad 5 milionów kawalerów
E.W. na podst.: Katarzyna Kazimierowska,. „Mężczyźni bez kobiet”. Onet.pl/Magazyn Pismo
Świat/Peryskop
Wspomnienie kambodżańskich przysmaków. Pająk w panierce i inne
Marek Brzeziński
To zszokowało Bułgarów. Maszyniści kazali pchać pasażerom pociąg
ChS na podst.: www.mediapool.bg, www.capital.bg
Agonia V Republiki. „Jestem pod czujnym okiem wszystkich Francuzów”
Leszek Turkiewicz
Bula Fidżi! Wspomnienia z rajskiej wyspy
Marcin Pawul
Hymny narodów świata: Telangana
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Polak w Hollywood. Angora na salonach
Plotkara
„Kocham seks i rodzinę”. 60-letni gwiazdor porno mówi o swoich marzeniach
ANS na podst.: corriere.it, vanityfair.it, lastampa.it, huffingtonpost.it, elle.com
Pedro Almodóvar i Złoty Lew. Reżyser otwarcie mówi o swoich poglądach
ANS na podst.: ilfattoquotidiano.it, repubblica.it, comingsoon.it, bresciamusei.com, corriere.it
Szaleństwo luksusowego wynajmu. Personel musi spełniać każdą zachciankę
MS, JORGE CARASSO MATHILDE VISSEYRIAS © Figaro Syndication 2024
Elita zaczęła oszczędzać? Luksusowe sklepy świecą pustkami
PKU, GUSTAV THEILE PHILIP PLICKERT © FAZ 2024
Angorka