Polacy chcą zdrowia. Pojawiła się szansa na skuteczniejsze leczenie raka

Każdego roku ponad 7 tys. Polaków dowiaduje się, że ma raka pęcherza moczowego. Niepokojące jest to, że poziom umieralności z tego powodu jest w naszym kraju jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. 

Fot. Wikimedia

Wspomniany nowotwór może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej dotyka mężczyzn w przedziale 50 – 80 lat. Do najważniejszych przyczyn i czynników rozwoju raka pęcherza moczowego zalicza się: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zawodową ekspozycję na aminy aromatyczne i pestycydy, kamicę nerkową i przewlekłe stany zapalne układu moczowego. Najczęstszym objawem choroby jest bezbolesny krwiomocz obserwowany u ok. 85 proc. pacjentów. 

O ile leczenie raka pęcherza na wczesnym etapie zaawansowania nie odbiega w Polsce znacznie od standardów europejskich, sytuacja osób kwalifikujących się do przewlekłego leczenia onkologicznego była do tej pory znacznie bardziej skomplikowana. Polska jest jednym z krajów w Europie, gdzie rak pęcherza rozpoznawany jest w stadium, w którym konieczne jest usunięcie całego pęcherza (w przypadku, gdy rak nacieka mięśniówkę lub przekracza ścianę pęcherza), dlatego brak dostępu do najnowszych terapii onkologicznych, między innymi immunoterapii w leczeniu uzupełniającym, jest szczególnie ważnym problemem. 

Szansa na całkowite wyleczenie

Badania dowodzą, że zastosowanie terapii w sekwencji chemioterapia – operacja – immunoterapia zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, jednak opcja immunoterapii pooperacyjnej nie była do tej pory refundowana. Na szczęście sytuacja uległa zmianie, bo ostatnio Ministerstwo Zdrowia wpisało na listę refundacyjną niwolumab w leczeniu uzupełniającym raka urotelialnego, naciekającego błonę mięśniową u dorosłych z ekspresją PD-L1 na komórkach guza ≥ 1 proc. i z wysokim ryzykiem nawrotu po radykalnej cystektomii z cechą R0. 

– Daje to jednocześnie lekarzom nowe, niezwykle skuteczne narzędzie w walce z rakiem pęcherza, a pacjentom z chorobą w stadium uogólnionym stwarza szansę na dłuższe przeżycie, a nawet całkowite wyleczenie – mówi Joanna Konarzewska-Król, dyrektor Fundacji Onkologicznej Nadzieja. – Kolejna terapia, która jest już standardową opcją leczenia w Europie Zachodniej, staje się dostępna w Polsce. To ważny krok w kierunku poprawy sytuacji pacjentów ze wspomnianym nowotworem w stadium zaawansowanym. 

Już 8 na 10 firm w Polsce oferuje pakiety medyczne,

jednak nie zawsze zawierają to, czego oczekują pracownicy. Z raportu „Zdrowy pracownik 2023” firmy Enel-Med wynika, że co drugiemu ankietowanemu brakuje usług stomatologicznych, co trzeciemu rehabilitacji, a co czwartemu konsultacji specjalistycznych, takich jak ortodoncja lub implantologia. Eksperci zwracają uwagę, że zdrowie pracowników jest coraz ważniejsze dla pracodawców i w związku z tym aż 80 proc. firm planuje wprowadzenie szerszego pakietu medycznego. Wybrani mogą liczyć nawet na konsultacje medycyny estetycznej albo ubezpieczenie zagranicznych podróży.

– Dzisiaj pracownicy coraz częściej liczą na dostęp do wyższych pakietów medycznych albo możliwości objęcia taką opieką członków rodziny – przyznaje Alina Smolarek z Enel-Med. W zestawieniu najbardziej pożądanych przez pracowników benefitó w pakiet medyczny zajmuje pierwsze miejsce, ex aequo z dofinansowaniem wypoczynku (81 proc. wskazań). 

Z raportu wynika także, że zdecydowana większość badanych firm (80 proc.) rozważa wprowadzenie wyższych pakietów medycznych obejmujących głównie stomatologię, choć np. dla młodszych pracowników ważniejsze jest… ubezpieczenie w podróży zagranicznej. 

2023-11-15

Andrzej Marciniak


Wiadomości
Rada synodalna. Dostojnicy kościelni chcą zabrać ziemie, które sami sprzedali
Wojciech Barczak na podst. Justyna Burdon, „Własność” Magazyn Ekspresu Reporterów, TVP1
Powstanie rejestr psów i kotów
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Wiatr ze Wschodu [REPORTAŻ ANGORY]
Piotr Kraska
Społeczeństwo
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Mordercę ruszyło sumienie
Michał Fajbusiewicz
Igrzyska paraolimpijskie zaskoczyły. Tych rekordów nikt się nie spodziewał
MS © Figaro Syndication, 2024
W pojedynkę. W Polsce mamy ponad 5 milionów kawalerów
E.W. na podst.: Katarzyna Kazimierowska,. „Mężczyźni bez kobiet”. Onet.pl/Magazyn Pismo
Świat/Peryskop
Wspomnienie kambodżańskich przysmaków. Pająk w panierce i inne
Marek Brzeziński
To zszokowało Bułgarów. Maszyniści kazali pchać pasażerom pociąg
ChS na podst.: www.mediapool.bg, www.capital.bg
Agonia V Republiki. „Jestem pod czujnym okiem wszystkich Francuzów”
Leszek Turkiewicz
Bula Fidżi! Wspomnienia z rajskiej wyspy
Marcin Pawul
Hymny narodów świata: Telangana
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Polak w Hollywood. Angora na salonach
Plotkara
„Kocham seks i rodzinę”. 60-letni gwiazdor porno mówi o swoich marzeniach
ANS na podst.: corriere.it, vanityfair.it, lastampa.it, huffingtonpost.it, elle.com
Pedro Almodóvar i Złoty Lew. Reżyser otwarcie mówi o swoich poglądach
ANS na podst.: ilfattoquotidiano.it, repubblica.it, comingsoon.it, bresciamusei.com, corriere.it
Szaleństwo luksusowego wynajmu. Personel musi spełniać każdą zachciankę
MS, JORGE CARASSO MATHILDE VISSEYRIAS © Figaro Syndication 2024
Elita zaczęła oszczędzać? Luksusowe sklepy świecą pustkami
PKU, GUSTAV THEILE PHILIP PLICKERT © FAZ 2024
Angorka