Czeskie święto Walki o Wolność i Demokrację w tym roku było inne

17 listopada to ważna data w najnowszej historii Czech. Od 33 lat Czesi uroczyście obchodzą w tym dniu Święto Walki o Wolność i Demokrację. Mieszkańcy Pragi i innych miast świętują rocznicę wybuchu aksamitnej rewolucji w roku 1989. W tym roku święto miało nieco inny charakter. 

Źródło: Twitter

„Čestmír”

Wbrew temu, co możemy usłyszeć w światowych mediach, w niektórych krajach wciąż nie zapomina się o agresji Rosji na Ukrainę. Tak jest w Czechach, gdzie w dniu święta narodowego wystartowała akcja „Čestmír”. Jej celem jest jak najszybsze zebranie środków na zakup śmigłowca Black Hawk UH-60 i przekazanie go ukraińskiej armii. Najprawdopodobniej cenny prezent będzie wykorzystywany przez ukraiński wywiad. 

Wartość Black Hawka (Czarny jastrząb) to 105 milionów koron, czyli 4,3 miliona euro. Autorem pomysłu zakupu śmigłowca jest Martin Ondráček, współzałożyciel projektu „Dárek pro Putina”, czyli… prezent dla Putina. Gwarantem jest czeskie ministerstwo obrony narodowej. 

Akcja, m.in. dzięki zaangażowaniu się wielu środowisk dziennikarskich, przebiega bardzo sprawnie. Czesi nie kryją optymizmu, bowiem już po trzech dniach udało się zebrać 10 – 11 procent tej kwoty. W zbieraniu środków na zakup śmigłowca uczestniczą też Słowacy. Rzeczony śmigłowiec Black Hawk UH-60 należy do słowackiej firmy Slovak Straining Academy w Koszycach, która zajmuje się szkoleniem pilotów i innego personelu lotniczego. Black Hawk UH-60 należy do nielicznych cywilnych maszyn tego typu w Europie. Przez kilka lat był eksploatowany przez armię amerykańską, po czym został przekazany służbom stanu Alabama. Black Hawki UH-60 przewyższają pod każdym względem używane zarówno przez Ukraińców, jak i rosyjskich agresorów śmigłowce Mi-24 i Mi-8. Są od nich nieco mniejsze, za to zwrotniejsze i zwinniejsze. Black Hawki są lepiej dostosowane do działań specjalnych – szczególnie nocą i w warunkach ograniczonej widoczności. A na przełomie jesieni i zimy taka będzie zapewne w Ukrainie aura. 

Honor i pokój

Nazwa „Čestmír” to połączenie dwóch ważnych w języku czeskim rzeczowników. Čest to honor, a Mír – pokój. To także imię bohatera czechosłowackiego filmu dla najmłodszych „Latający Čestmír”. Choć śmigłowiec nie jest jeszcze zakupiony przez stronę czeską, już zdobi go wizerunek czeskiego lwa oraz logo z nazwą „Čestmír”.

Śmigłowiec, na którego składają się Czesi, służył nie tylko do szkolenia pilotów, lecz także do gaszenia pożarów. Maszyna sprawdziła się znakomicie. Latem tego roku Black Hawk UH-60 wykorzystano do gaszenia gigantycznego pożaru hali przemysłowej w środkowych Czechach. Black Hawk UH-60 to tylko część sporej pomocy militarnej dla Ukrainy, którą Czesi zakupili i przesłali Kijowowi. To dzięki inicjatywie „Dárek pro Putina” do Ukrainy trafił m.in. czołg Tomas i 15 systemów przeciwlotniczych Viktor. Stowarzyszenie Prezent dla Putina już wcześniej przekazywało Ukraińcom spore ilości amunicji, a także kamizelki kuloodporne.

Na stronie internetowej zbraneproukrajinu. cz Czesi, a także wielu Słowaków, mogą na bieżąco śledzić, jak przebiega akcja zbierania środków i jak przybywa darczyńców. Warto przypomnieć, że pierwsi na szlachetny pomysł zbierania środków na zakup broni i wspierania Ukrainy wpadli Litwini. Wiosną 2022 roku mieszkańcy Litwy w ciągu trzech dni (!) zebrali niezbędne pięć milionów euro na zakup drona Bayraktar TB2. Turecka firma produkująca tę nowoczesną broń podarowała Ukrainie drona, a zebrane środki przekazała na pomoc cierpiącej ludności cywilnej. Pod koniec czerwca ubiegłego roku polski dziennikarz Sławomir Sierakowski założył na portalu zrzutka.pl zbiórkę pieniędzy na zakup drona Bayraktar TB2 dla Ukrainy. Inicjatywa spotkała się z niesłychanym odzewem. W ciągu niecałego miesiąca udało się zebrać niezbędną kwotę 22,5 mln złotych. 

2023-12-06

ChS na podst. www.idnes.cz, www.zbraneproukrajinu.cz


Wiadomości
Czystki ministra Macierewicza. „Armia w ruinie” cz. I
Edyta Żemła
Prof. Bralczyk: pies nie umiera, ale zdycha. Komentarze internautów
(WA)
Czekam na aresztowanie Kaczyńskiego. Rozmowa ze STEFANEM NIESIOŁOWSKIM
Krzysztof Różycki
Dlaczego Romanowski jest na wolności? Rozmowa z dr. MICHAŁEM SKWARZYŃSKIM, adwokatem
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Zrobiła sobie zwykłe zdjęcie. Sztuczna inteligencja ją rozebrała
ChS na podst. BalkanInsight
W wieku 15 lat zbudował kosmiczny łazik. Teraz idzie po więcej
E.W. na podst. slaskie.eska.pl, talentopen.pl
Szwecja zabrała Polakom dzieci. Nie wiadomo, czy rodzina je odzyska
Bohdan Melka na podst. „Dzieci odebrane rodzicom i wywiezione z Polski do Szwecji”, Kanał Zero
100 lat temu na igrzyskach olimpijskich nastąpił debiut Polaków
KGB na podst.: Radio RMF FM
Niemcy o Polakach. Co internauci myślą o naszym narodzie? Część IV
E.W. na podst. forum.worldofplayers.de, de.quora.com
Świat/Peryskop
Jill Biden. Czemu pierwsza dama nie cierpi Kamali Harris?
KK na podst.: Washington Times, NYP, Vogue, The Daily Mail, The Times, The Daily Caller
Olimpijskie rendez-vous. Francja znów organizuje igrzyska
Leszek Turkiewicz
Kaja Kallas. Estońska liberałka i głowa dyplomacji unijnej
Krzysztof Mroziewicz
Kto zbuduje najdłuższy wiszący most dla pieszych? W Europie trwa wyścig
ChS na podst.: www.dailynewshungary.com, www.dolnimorava.cz
Hymny narodów świata: Górna Austria
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
„Polacy, nic się nie stało”. Najważniejsze, abyście wyglądali z klasą
Plotkara
AI odmładza Billy’ego Joela. Artysta znów komponuje nowe utwory
Grzegorz Walenda
Florenckie Muzeum Mody. Historia krawiectwa od XVIII wieku
ANS na podst.: artribune.com, ansa.it, rainews.it, uffizi.it, panorama.it, corriere.it
Klątwa Beverly Hills 90210. Kolejna gwiazda przedwcześnie zmarła
ANS na podst.: repubblica.it, ilsole24ore.com, ilmessaggero.it, corrieredellosport.it, lastampa.it, gazzetta.it
Hiszpanie po raz czwarty mistrzami. Jakie pieniądze idą za zwycięstwem?
Maciej Woldan
Angorka