R E K L A M A
R E K L A M A

Nie chcę, nie umiem, nie mogę. Rozmowa z KRZYSZTOFEM ŁANDĄ

Rozmowa z KRZYSZTOFEM ŁANDĄ, lekarzem, przedsiębiorcą, wiceministrem zdrowia (2015 – 2017), założycielem Fundacji Watch Health Care.

Fot. Wikimedia

– W 2004 r. budżet NFZ wynosił 30 mld zł, dziś ponad 220. Mimo to pieniędzy brakuje, a kolejki są coraz dłuższe.

– Te kolejki są objawem bankructwa systemu. Gdyby dziś NFZ chciał zlikwidować kolejki do podstawowych świadczeń, to powstałby deficyt 80 – 100 mld zł. Miałem nadzieję, że fundusz spełni postulat marszałka Hołowni, który proponował, że jeżeli pacjent przez 60 dni nie dostanie się do lekarza specjalisty, to wówczas może iść do prywatnego gabinetu, a fundusz zrefunduje mu koszt tego świadczenia.

– Podczas dyskusji w Sejmie praktycznie wszyscy posłowie znajdują tylko jedną receptę na obecną zapaść systemu – dosypywanie kolejnych miliardów.

– Nie dolewa się wody do dziurawego wiadra. W obecnym systemie marnotrawionych jest około 40 proc. środków. Bez gruntownej reformy, zmiany systemu ochrony zdrowia dokładanie kolejnych miliardów jest bez sensu, gdyż są to wyrzucone pieniądze, które tylko powiększają dług publiczny. Te dodatkowe pieniądze i tak nie zlikwidują deficytu, gdyż nie panujemy nad zawartością koszyka świadczeń gwarantowanych ani nad wyceną świadczeń.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2025-07-07

Krzysztof Różycki