Jak pojechać tanio do Japonii? Zatrudnij się w hotelu

Kryzys związany z kosztami życia oznacza, że podróżni mają mniej gotówki do wydania, a hotele – kłopot ze znalezieniem pracowników. Japoński start-up znalazł sposób na rozwiązanie obu tych problemów. 

Fot. Pixabay

Serwis Otetsutabi (słowo jest połączeniem japońskich wyrazów, oznaczających „pomaganie” i „podróżowanie’) łączy turystów, dysponujących tylko ograniczoną kwotą pieniędzy na wyjazd z hotelami, w których brakuje personelu. W hotelach turyści pracują na różnych stanowiskach, a w zamian otrzymują zniżkę na pokój lub całkowicie bezpłatny pobyt. 

W tradycyjnym ryokanie (zajazd) nad jeziorem Yamanaka 20-letni turysta pracuje przy podawaniu śniadań, sprzątaniu i uzupełnianiu wyposażenia pokoi gościnnych. Jest bardzo zadowolony z takiego rozwiązania, bo pozwala mu ono więcej dowiedzieć się o miejscu, w którym przebywa na wakacjach. Dzięki koleżeńskim kontaktom z innymi pracownikami hotelu dotarł do miejsc, do których zapewne nie trafiłby jako zwykły turysta. 

Bezpłatne zakwaterowanie

Koncepcja Otetsutabi czerpie z praktyki zwanej „wwoofing”, która polega na tym, że wolontariusze pomagają w gospodarstwach ekologicznych w zamian za bezpłatne zakwaterowanie. W wersji japońskiej turyści wykonują takie zadania jak sprzątanie pokoi, ścielenie łóżek, utrzymywanie porządku w częściach wspólnych i pomoc w kuchni. 

Zainteresowani podróżnicy powinni odwiedzić stronę internetową otetsutabi. com, gdzie hotele i zajazdy zamieszczają oferty pracy wraz z informacjami o zakresie obowiązków, godzinach pracy i świadczeniach. 

Obecnie na stronie znajduje się wiele hoteli, zajazdów i ośrodków w górach. Wyszukiwanie można zawęzić do preferowanego regionu lub rodzaju pracy. Do wyboru są hotele onsen (spa), schroniska górskie, farmy ryżowe, tradycyjne ryokany i ośrodki narciarskie. Na razie program jest skierowany głównie do osób mówiących po japońsku, a strona internetowa jest dostępna wyłącznie w języku japońskim. Potencjalni uczestnicy muszą jednak posiadać ważne pozwolenie na pracę w Japonii. 

To przykład dla innych krajów

Dyrektor generalna Otetsutabi Rina Nagaoka powiedziała w rozmowie z Japan News, że firmie zależy na stworzeniu warunków, w których każdy może wypełniać wiele ról i wspierać lokalną społeczność. Japoński system łączenia gości i ośrodków wypoczynkowych mógłby być wzorem dla europejskich hoteli, w których również często brakuje personelu. 

Mitsuo Fujiyama, starszy pracownik naukowy w Japan Research Institute, powiedział, że w branży hotelarskiej zatrudnienie krótkoterminowe to skuteczny sposób radzenia sobie przez firmy ze zmieniającym się w ciągu roku zapotrzebowaniem na pracowników – zależnie od liczby przyjeżdżających w danym okresie turystów. Oprócz pomagania podróżnym i sektorowi hotelarskiemu, Otetsutabi chce zachęcać gości do odwiedzania wiejskich i mniej popularnych regionów Japonii, co mogłoby rozwiązać problem nadmiaru turystów w najbardziej obleganych miejscach. Nagaoka podkreśla, że obszary, gdzie jest najmniej tzw. atrakcji turystycznych, zwykle w rzeczywistości okazują się najciekawsze dla osób, które ich nie znają. 

Uczestnicy programu mogą na przykład udać się na najbardziej na południe wysunięty kraniec półwyspu Izu (Honsiu), by podziwiać lazurowe wody morza i imponujące klify. Warto również zatrzymać się w kurorcie Yugawara, z którego roztacza się widok na pasmo górskie Hakone i ośnieżoną górę Fuji. Od czasów starożytnych tamtejsze gorące źródła przyciągają podróżnych pragnących zregenerować siły. Mówi o tym nawet najstarszy japoński zbiór poezji, datowany na rok 769 n.e. 

2024-01-29

AS na podst.: euronews.com, japannews. yomiuri.co.jp


Wiadomości
Czystki ministra Macierewicza. „Armia w ruinie” cz. I
Edyta Żemła
Prof. Bralczyk: pies nie umiera, ale zdycha. Komentarze internautów
(WA)
Czekam na aresztowanie Kaczyńskiego. Rozmowa ze STEFANEM NIESIOŁOWSKIM
Krzysztof Różycki
Dlaczego Romanowski jest na wolności? Rozmowa z dr. MICHAŁEM SKWARZYŃSKIM, adwokatem
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Zrobiła sobie zwykłe zdjęcie. Sztuczna inteligencja ją rozebrała
ChS na podst. BalkanInsight
W wieku 15 lat zbudował kosmiczny łazik. Teraz idzie po więcej
E.W. na podst. slaskie.eska.pl, talentopen.pl
Szwecja zabrała Polakom dzieci. Nie wiadomo, czy rodzina je odzyska
Bohdan Melka na podst. „Dzieci odebrane rodzicom i wywiezione z Polski do Szwecji”, Kanał Zero
100 lat temu na igrzyskach olimpijskich nastąpił debiut Polaków
KGB na podst.: Radio RMF FM
Niemcy o Polakach. Co internauci myślą o naszym narodzie? Część IV
E.W. na podst. forum.worldofplayers.de, de.quora.com
Świat/Peryskop
Jill Biden. Czemu pierwsza dama nie cierpi Kamali Harris?
KK na podst.: Washington Times, NYP, Vogue, The Daily Mail, The Times, The Daily Caller
Olimpijskie rendez-vous. Francja znów organizuje igrzyska
Leszek Turkiewicz
Kaja Kallas. Estońska liberałka i głowa dyplomacji unijnej
Krzysztof Mroziewicz
Kto zbuduje najdłuższy wiszący most dla pieszych? W Europie trwa wyścig
ChS na podst.: www.dailynewshungary.com, www.dolnimorava.cz
Hymny narodów świata: Górna Austria
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
„Polacy, nic się nie stało”. Najważniejsze, abyście wyglądali z klasą
Plotkara
AI odmładza Billy’ego Joela. Artysta znów komponuje nowe utwory
Grzegorz Walenda
Florenckie Muzeum Mody. Historia krawiectwa od XVIII wieku
ANS na podst.: artribune.com, ansa.it, rainews.it, uffizi.it, panorama.it, corriere.it
Klątwa Beverly Hills 90210. Kolejna gwiazda przedwcześnie zmarła
ANS na podst.: repubblica.it, ilsole24ore.com, ilmessaggero.it, corrieredellosport.it, lastampa.it, gazzetta.it
Hiszpanie po raz czwarty mistrzami. Jakie pieniądze idą za zwycięstwem?
Maciej Woldan
Angorka