R E K L A M A
R E K L A M A

Sok pomarańczowy może zniknąć z półek

Producenci biją na alarm. Już wkrótce na świecie może zabraknąć soku pomarańczowego. Być może w sezonie letnim spragnieni klienci zobaczą w sklepach puste półki. Z pewnością przyjdzie im za słodki napój słono zapłacić. 

Fot. Wikimedia

Ceny mrożonego koncentratu pomarańczowego na giełdzie ICE Futures w Nowym Jorku biją rekordy. W Stanach Zjednoczonych produkcja tego popularnego, zwłaszcza do śniadania, napoju, jest przypuszczalnie najniższa od 56 lat. Według ocen departamentu rolnictwa USA w roku ekonomicznym 2022 – 2023 globalne zbiory pomarańczy będą niższe o 5, a może nawet o 7 proc. niż w roku poprzednim. W Brazylii, która jest największym eksporterem soku pomarańczowego do Unii Europejskiej, wiele magazynów koncentratu jest niemalże pustych. Tymczasem po pandemii cieszący się odzyskaną wolnością ziemianie piją soku coraz więcej.

Klaus Heitlinger, jeden z dyrektorów Związku Niemieckiego Przemysłu Soków Owocowych (VdF), ostrzega: „Towaru jest coraz mniej, koszty surowców wzrastają. Oznacza to, że konsumenci soku pomarańczowego muszą nastawić się, że będzie drogo”. Tino Mocken, szef produkującego soki owocowe koncernu Valensina z Mönchengladbach, snuje mroczne scenariusze. Mimo że ceny koncentratu pomarańczowego wystrzeliły w górę i tak nie można go kupić, bowiem rynki są wymiecione. Valensina zabezpieczyła sobie wprawdzie w znacznym stopniu dostawy na mocy długoterminowych kontraktów, ale nie jest w stanie przyjąć żadnych dodatkowych zamówień. Latem może dojść do zakłóceń dostaw i wzrostu cen. Komentatorzy przypominają, że Niemcy są mistrzem świata w spożywaniu soków owocowych. Przeciętny obywatel RFN wypija ich 28 litrów rocznie.

Problem jest skomplikowany

Przyczyny pomarańczowej mizerii są złożone. W Brazylii wielu farmerów przerzuciło się na uprawę trzciny cukrowej i innych zbóż jako bardziej opłacalną. Zaburzenia pogodowe obniżyły zbiory w tym rozległym południowoamerykańskim kraju. Koncerny owocowe oskarżane są o machinacje mające negatywny wpływ na uprawy i ceny.

We wrześniu 2022 roku Florydę, słynącą ze swych pomarańczowych gajów, spustoszył huragan Ian. Według ocen naukowców z University of Florida szkody wyrządzone przez kataklizm sektorowi rolniczemu wyniosły ponad miliard dolarów. Tylko hodowcy owoców cytrusowych stracili 247 milionów. Na domiar złego na plantacjach Florydy od 2005 roku szerzy się zaraza. Roznosi ją przywleczony z południowo- wschodniej Azji owad Diaphorina citri. Żeruje on na łodygach i liściach oraz rozprzestrzenia niebezpieczną bakterię, która powoduje chorobę HLB zwaną też zielenieniem cytrusów (citrus greening). Dotknięte nią drzewa pomarańczowe wydają małe, zielone, zniekształcone owoce. Po pięciu latach wiele drzew obumiera. Na tę plagę nie ma lekarstwa. Na niektórych farmach zielenienie cytrusów dopadło 9 na 10 drzew.

 

2023-05-22

KK na podst.: Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Lebensmittel Zeitung, The Guardian, Tampa Bay Times, freshplaza.com


Wiadomości
Rozmowa z Jolantą Kwaśniewską. „Niczego w życiu ludziom nie zazdroszczę”
Tomasz Barański
Bądź jak Bóg i stań się człowiekiem. Rozmowa z ROMANEM BIELECKIM
Tomach Zimoch
Masa krytyczna została przekroczona! Ucieczka Romanowskiego to kompromitacja
Henryk Martenka
Sprawa Ziętary. Czy Były senator RP był odpowiedzialny za jego zniknięcie?
Wojciech Nomejko
Dlaczego masło jest takie drogie?
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Społeczeństwo
Głupota w półświatku. Przestępstwa, które nie mogły się udać
Leszek Szymowski
Ostatni spacer ze Staszkiem. Pogrzeb Stanisława Tyma
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Zabójcy dwóch 18-latek wpadli po 24 latach!
Michał Fajbusiewicz
Wyglądał jak uczeń wracający ze szkoły. Dalszy ciąg sprawy napadu na kurierów
Katarzyna Binkowska
Prawnik radzi. Zwrot prezentu zamówionego przez Internet
Mecenas Jan Paragraf
Świat/Peryskop
Cudne przedwojnie. Jeśli nie użyją broni atomowej, będzie dobrze
Henryk Martenka
Bhutan zmieni się nie do poznania? Gospodarka tego potrzebuje
PKU na podst.: GMC.bt, Bhutantimes.bt, Kuenselonline.com, thebhutanese.bt
Słoweńskie miasteczko chciało zyskać dzięki… Melanii Trump
ChS na podst.: www.siol.net, www.fortune.com
Egzotyczna podróż na Antarktydę. Oferta turystyczna jest szeroka
AS na podst.: cnn.com, bbc.com
Według Mroziewicza. Wigilie w tropikach
Krzysztof Mroziewicz
Lifestyle/Zdrowie
Dla niej najważniejsze są praca i role. Nigdy nie była celebrytką
Tomasz Gawiński
Swift i powrót country. Muzyczne podsumowanie roku
Grzegorz Walenda
Święta w telewizji. Co zobaczymy w TVN i Polsacie?
Plotkara
Niebezpieczna otyłość brzuszna bezpośrednio wpływa na hormony i zdrowie
A.M.
Zmiany zwyrodnieniowe w kolanach. Przyczyną nie jest wiek
Andrzej Marciniak
Angorka