Zielony Ład to projekt unijny zmieniający Stary Kontynent w obszar neutralny klimatycznie przez skierowanie na ekologiczne tory rozmaitych gałęzi gospodarki – energetyki, transportu, budownictwa, a także rolnictwa. Wdrożenie go w życie ma poprawić dobrostan wszystkich mieszkańców Unii. Czyściej, zdrowiej, przyjemniej.
Kto by nie pragnął świata, gdzie przestaną ginąć pszczoły, zaczną rosnąć lasy, zniknie smog? Ale, jak każda nowa idea, tak i ta, nim zostanie zaakceptowana, musi napotkać mnóstwo przeszkód, które jeszcze nieraz ją przekształcą, dostosują do potrzeb i możliwości poszczególnych społeczeństw składających się na europejską wspólnotę.
Pierwsze komplikacje właśnie się pojawiły. We Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Grecji, Czechach, Estonii, Chorwacji i w Polsce, praktycznie w każdym kraju Unii rolnicy wsiedli na traktory, zablokowali ulice, drogi i autostrady. Chcą powstrzymania zmian, które, ich zdaniem, zniszczą rolnictwo. Na transparentach napisy: Unijna polityka rujnuje rolnika!, Nasz koniec to wasz głód.
Misja, biznes i partnerstwo
W rolnictwie Zielony Ład ma być realizowany przez dwie strategie: „Bioróżnorodności” i „Od pola do stołu”. „Bioróżnorodność” oznacza poszerzenie obszarów chronionych, zwiększenie powierzchni lasów, odbudowę ekosystemów lądowych i wodnych, a także zagrożonych gatunków, stworzenie transeuropejskiej sieci korytarzy ekologicznych, czyli przebiegającego przez wiele krajów pasma dzikiej roślinności ułatwiającej migrację roślinom i zwierzętom.
Z kolei strategia „Od pola do stołu” zakłada zmniejszenie zużycia nawozów mineralnych, chemicznych środków ochrony roślin, przeznaczenie co najmniej 10 proc. gruntów ornych na cele związane z ochroną środowiska i 25 proc. na uprawy ekologiczne. Rolnictwo ma wpływ na klimat, bo jego dziełem jest ponad 13 proc. gazów cieplarnianych emitowanych przez wszystkie branże na świecie. Poza tym współ czesne metody uprawy roli i hodowli zwierząt są coraz bardziej intensywne i ekspansywne. Dużo chemii wyjaławiającej ziemię i jeszcze więcej chemii, bo ziemia została wyjałowiona.
Subskrybuj