Tydzień z życia polityków. Córka Morawieckiego w prywatnej szkole

Najciekawsze informacje z zeszłego tygodnia dotyczące polskich polityków i politycznych celebrytów. Mateusz Morawiecki postanowił wysłać swoje dziecko do szkoły prywatnej, co spotkało się z krytyką wielu osób.

Rys. Mirosław Stankiewicz

Chorwacki, luksusowy apartament

Fakt twierdzi, że europoseł Tomasz Poręba (50 l.) jest rekinem na rynku nieruchomości. „(…) Chorwacka wyspa Korčula to raj dla turystów. Mogą oni skorzystać m.in. z kompleksu apartamentowców resortu Korčula Hill, czyli 11 nowoczesnych budynków w większości zbudowanych pod wynajem. Właścicielami luksusowych apartamentów są firmy i osoby prywatne. Wśród nich firma Tomasza Poręby, od 14 lat zawodowego europosła i szefa kampanii wyborczych PiS (…). Dziennikarze ustalili, że w ciągu sześciu ostatnich lat Porębowie kupili i sprzedali co najmniej trzy luksusowe apartamenty na Korčuli warte co najmniej 3,3 mln zł (…). Poręba nigdy nie pochwalił się wyborcom działalnością w branży hotelarskiej. O prowadzeniu w Chorwacji luksusowych apartamentów nie wspomina publicznie, choć zawodowo w europarlamencie zajmuje się pracą w komisji turystyki (…)”.

Córka Morawieckiego w prywatnej szkole

Mateusz Morawiecki (55 l.) na swoim Facebooku zaprezentował zdjęcie córki, która rozpoczęła rok szkolny w prywatnej, prowadzonej przez siostry zakonne, szkole. – My też rozpoczęliśmy dziś kolejny rok szkolny… Córeczko, pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć. Zwłaszcza na matematyce i potem na HiT… Super Express pisze, że internauci szybko zauważyli, że premier nie zaufał publicznej szkole (…). Co więcej, kilku z nich weszło na stronę placówki, gdzie zapoznali się z obowiązującym w niej cennikiem. Jak się okazało, pobieranie nauk w tym miejscu sporo kosztuje! Sama opłata jednorazowa – wpisowe to koszt 1,2 tys. zł, natomiast opłata roczna do klasy ogólnej to wydatek rzędu 15 tys. zł, a do klasy dwujęzycznej – 18 tys. zł (…)”.

Publiczne znaczy gorsze?

Polityczni przeciwnicy Morawieckiego, gdy tylko odkryli, że premier posłał córkę do prywatnej szkoły, natychmiast zareagowali. – W istocie, posyłając dzieci do prywatnej placówki, może Pan w ograniczony sposób przejmować się, co tam Pański minister od edukacji wyprawia. Nie wystawia Pan tą decyzją najlepszej rekomendacji polskiemu systemowi publicznej oświaty – napisała w mediach społecznościowych posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska (40 l.). Fakt postanowił zapytać szefa resortu edukacji, czy taki krok premiera nie podważa zaufania do szkół publicznych. „Przemysław Czarnek (46 l.) nie zgodził się, by sugerować, iż tylko szkoły publiczne mają być obdarzane zaufaniem. – A ja byłem właśnie w Katolickiej Szkole Podstawowej w Siedlcach, w której zbudowano nowe skrzydło szkoły za 5 mln zł dotacji rządowej. Ta w Siedlcach prowadzona jest przez Fundację Nasza Szkoła. Czy nie zasługuje też na zaufanie? Uczy się tu na wysokim poziomie 300 uczniów. Według mnie wszystkie szkoły wykonujące swe ustawowe obowiązki zasługują na zaufanie (…)”.

Gdzie mieszka Donald Tusk?

Według Super Expressu pytanie, które dręczy Polaków, dotyczy tego, gdzie i w jakim domu mieszka Donald Tusk (66 l.). „W końcu Tusk to doświadczony polityk, który od dawna jest aktywny w życiu społeczno-politycznym (…). To sprawia, że ludzie wyobrażają sobie, iż Tusk pławi się w luksusach. A wiadomo, że to m.in. mieszkanie świadczy o majętności. Tusk jednak nie mieszka ani w dużym domu, ani w pięknej willi gdzieś na obrzeżach Trójmiasta, tylko w skromnym mieszkaniu w Sopocie. Budynek z zewnątrz nie wygląda imponująco, jest to dom wielorodzinny, z wysokim dachem. Wygląda skromnie, ale schludnie (…). Donald Tusk wrzuca do Internetu zdjęcia z wnukami. Widać, że lubi z nimi wspólnie czytać książki. Na zdjęciach można dostrzec też to, jak wygląda w środku mieszkanie Tuska. Widać, że jest urządzone tradycyjnie, ściany są jasne, w kolorze zielonym. W dużym oknie wiszą firanki, czyli tak jak zwykle jest w tradycyjnie udekorowanych wnętrzach (…)”.

Publiczne pieniądze dla Rydzyka

Dziennikarze Faktu ustalili, że politycy obecnego obozu władzy chętnie wspierają publicznymi pieniędzmi inicjatywy ojca Rydzyka. „Potem są przez niego chwaleni i promowani w jego mediach, a sami bywają na uroczystościach religijnych organizowanych przez toruńskiego duchownego. Ten schemat znany jest od lat. Tym razem okazuje się, że resort kierowany przez Zbigniewa Raua (68 l.), a więc MSZ, zawarł dwie umowy na dotacje dla organizacji powiązanych z wpływowym zakonnikiem. Łącznie na kwotę ponad 337 tys. zł (…). – Pobożny jest lider łódzkiej listy PiS-u. Szkoda tylko, że na tacę Rydzykowi daje z publicznych pieniędzy, a nie z prywatnych. To kolejny minister zwindykowany przed wyborami przez toruńskiego hierarchę. Kwota spora i proporcjonalna do strachu PiS, że dostaną łupnia w Łodzi. Żadne wstawiennictwa im tu jednak nie pomogą – komentuje posłanka Hanna Gill-Piątek (49 l.) (…)”.

Janusz Kowalski komentuje

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski (45 l.) postanowił skomentować występ Ralpha Kaminskiego (32 l.), który wykonywał piosenkę „Pies”. Elementem utworu jest szczekanie imitowane przez artystę. „(…) Właśnie ten fragment koncertu pokazywanego na TVN, razem z wcześniejszą wypowiedzią piosenkarza, wyśmiał Kowalski. – Ja idę na wybory i wy też pójdźcie, bardzo was o to proszę – mówił wykonawca. Polityk wrzucił zestawienie obu fragmentów na Twittera, dodając wymowny komentarz: – TVN mobilizuje wyborców dla Tuska i Giertycha. Paradne. Warto przypomnieć, że jakiś czas temu dziennikarz TOK FM Grzegorz Sroczyński określił grupę sprzyjającą opozycji Silni Razem, która jest aktywna na Twitterze, jako wściekłe kundelki. Z kolei Marcin Meller nazwał wyborców PO ratlerkami. Być może właśnie tę audycję miał na myśli Kowalski, gdy dodawał post dotyczący Ralpha Kaminskiego. Pod postem zaś zaroiło się od komentarzy zwolenników rządu, jak i opozycji, a materiał zdobył niemal 1500 polubień (…)” – donosi Super Express

2023-09-11

Zebrała Katarzyna Gorzkiewicz


Wiadomości
Rozmowa z Rzeczniczką Praw Dziecka. Głos dzieci i młodzieży ma znaczenie
Tomasz Zimoch
Chcą zastraszyć Zachód. Coraz więcej fałszywych alarmów bombowych
PKU na podst.: FAZ, BRF.be, Le Figaro
Czekanie na wdowie renty. ZUS nie odpowiada, a projekt czeka
Na podst, tekstu Macieja Mikołajczyka
Świat się rozpada. Tej katastrofy klimatycznej możemy nie przeżyć
Na podst. tekstu Martyny Słowik
IKONOWICZ: Niebezpieczny świat Wielkiego Brata
Piotr Ikonowicz
Społeczeństwo
Naukowe przełomy Angory. Muzyka i AI dla zdrowia
Paula Roszczenko-Jasińska i Naukowy Wydział Śledczy
Zagadka kryminalna. Cenny modlitewnik
Wojciech Chądzyński
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Tragiczna miłość z zabójstwem w tle
Michał Fajbusiewicz
Starzy do szkoły. O kulturze unieważnienia i zadaniach domowych
Michał Ogórek
Kobieta cyborg i jej 52 implanty. Szaleństwo czy hobby?
AS na podst.: nypost.com, thesun.co.uk, dailymail.co.uk
Świat/Peryskop
Uprowadzone dzieci powróciły do swoich rodzin. Ile z nich nadal jest w rękach Hamasu?
Ela Sidi
Betlejem odwołuje Boże Narodzenie. Wszystko przez wojnę
AS na podst.: foxnews.com, jpost.com, christianitytoday.com, elpais.com
Metamorfosi. Ta grecka miejscowość przeżywa ciągłe kataklizmy
ChS na podst. www.dnevnik.bg
Rosja chce wybudować podwodny tunel. Oczekuje pomocy od Chin
AS na podst.: telegraph.co.uk, washingtonpost.com
Uratowano 41 robotników w Himalajach. Wiercili tunel
PKU na podst.: The Hindustan Times, India Today, The Indian Express, India TV News
Lifestyle/Zdrowie
Artyści i ich dzieła. 20. edycja Warszawskich Targów Sztuki
Tomasz Barański
„Niewierni w Paryżu”. Recenzja Skiby
Krzysztof Różycki
Andy Dust powraca do Polski. „Pomysły przychodzą znikąd”
Tomasz Gawiński
Gwiazdy w grudniu. Karnawałowe stylizacje królują na okładkach gazet
Plotkara
Sting – były członek The Police w Polsce. Będzie miał dwa przystanki
Grzegorz Walenda
Angorka