R E K L A M A
R E K L A M A

Jak TVP odebrała PiS-owi wyborczy sukces. Trzecia część raportu

Analiza przygotowana przez ludzi Jacka Kurskiego, czyli tajny raport w sprawie utraty władzy przez Kaczyńskiego – część III.

Rys. Kolaż zrobiony przez SJS

Jacek Kurski był geniuszem mediów i gdyby nadal rządził telewizją, to PiS wygrałby wybory – tak brzmi teza kolejnej odsłony tajnego raportu. To jego następca, Mateusz Matyszkowicz, ponosi odpowiedzialność za wszystko, co było złe w telewizyjnej propagandzie – zabił oglądalność, „zerwał gwint” w narracji wobec Donalda Tuska, bo przegrzał z agresją, popełnił błędy narracyjne ws. pisowskich afer i pozbawił telewizję „energetyczności”, cokolwiek miałoby to znaczyć. Obok Matyszkowicza drugą czarną owcą był Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, którego pasją było „obalenie Kurskiego z prezesa TVP”.

Ten raport to autopanegiryk na cześć byłego prezesa TVP i filipika przeciwko jego wrogom, a zarazem rewanż za odebranie Kurskiemu jego ulubionej zabawki i ogromnej władzy nad „ciemnym ludem”. Autorzy ujawniają expressis verbis rolę, jaką w politycznym spektaklu grała TVP, dowartościowując wyborców Prawa i Sprawiedliwości po to, żeby byli mu wierni i głosowali na partię Kaczyńskiego. Okazuje się, że programy telewizyjne były tworzone z myślą wyłącznie o tej grupie społeczeństwa, przy całkowitym lekceważeniu innych widzów, mimo że ustawa nakłada na TVP obowiązek realizacji programów cechujących się m.in. pluralizmem, bezstronnością, wysoką jakością i integralnością przekazu. Autorzy raportu pozostali głusi na te zapisy, a dziś powtarzają czcze frazesy o „rozpędzonym Transatlantyku”, „Roztańczonym Narodowym”, o „glamie, rozmachu i swoistej popularnej estetyce”. Ten raport, adresowany do Jarosława Kaczyńskiego, to autokompromitacja jego autorów i przyznanie się do całkowitego podporządkowania przekazu telewizyjnego strategii wyborczej PiS. To świadectwo cynizmu, a zarazem hańby jego autorów. 

Marek Palczewski

34. Wyróżniamy 4 zasadnicze zmiany w przekazie i kondycji Telewizji Polskiej w ostatnim roku przed wyborami, które odebrały Prawu i Sprawiedliwości od 5 proc. nawet do 7 proc. poparcia. Są to: 1) Zabicie oglądalności. Skarlenie. Demonstracyjne zerwanie z główną zasadą zwycięskiej TVP: żeby była sprawcza, musi być oglądana. 2) „Zerwanie gwintu” w narracji wobec Donalda Tuska. Przegrzanie z przesytem agresywnego, pozbawionego błysku przekazu politycznego. 3) Seria błędów narracyjnych m.in. ws. afery wizowej, tłustych kotów, inflacji, debaty, lex Tusk, taśm Banasia itd. Dezorientacja i demobilizacja elektoratu. 4) Stawka na Mateusza Morawieckiego jako główną twarz kampanii.

35. Zostaną one poniżej omówione. Jako ludziom Telewizji najważniejsza wydaje się nam przyczyna pierwsza. Pozbawienie Telewizji energetyczności (w obliczu poparcia stacji komercyjnych dla opozycji) było bowiem dla milionów ludzi patrzących na obóz władzy przez filtr TVP sygnałem schyłku i braku woli walki.

Zarzynanie anten

36. Nie da się wytłumaczyć w racjonalny sposób, dlaczego nowe kierownictwo TVP z prezesem Matyszkowiczem przyjęło kierunek zabijania oglądalności TVP. Prawdopodobnie zwyciężyła niezdrowa ambicja odróżnienia się na siłę od poprzednika i udowodnienia, że teraz będzie lepiej, inaczej, elitarnie – bez wyobraźni, jakie to przyniesie skutki. Elitaryzowanie TVP było wyważaniem drzwi otwartych. Telewizja nigdy nie wydawała na kulturę wysoką więcej środków niż za prezesa Kurskiego. Rekordowe dofinansowanie i oglądalność TVP Kultura, rewitalizacja Teatru Telewizji, kilkanaście premier rocznie, Konkurs Chopinowski na głównej antenie, podobnie jak wiele innych eventów z Noworocznym Koncertem Filharmoników Wiedeńskich na czele w TVP2, a nawet z sylwestrem w filharmonii; uruchomienie TVP Kultura 2 online, rekordowe środki i widownia TVP Historia, a w końcu przygotowanie do startu TVP Nauka – to wszystko i wiele innych działań było spektakularnym wypełnieniem misji nadawcy publicznego przez poprzedniego prezesa w obszarze kultury. Tu nic nie wymagało nerwowych zmian. Jednak zwyciężyły kompleksy.

37. Zaczęto wprowadzać nachalne zmiany, których widzowie zwyczajnie nie rozumieli. Symboliczna jest tutaj decyzja prezesa Matyszkowicza w sprawie przejętego w spadku po Kurskim sezonu serialu „Zniewolona”. Ukraiński serial był strzałem w dziesiątkę, widzowie go bardzo pokochali. W 2019 roku oglądało go 3,5 mln widzów. Aktorzy serialu przyjeżdżali do Polski, byli fetowani nawet przez przechodniów na ulicy, gościli na ramówce, na fali popularności byli angażowani do innych produkcji TVP. Kurski poszedł za ciosem i polecił dogranie kolejnego sezonu w ramach montażu koprodukcyjnego, w którym pojawiłyby się wątki polskie i zagrałby polski gwiazdor. Padło na Mikołaja Roznerskiego, ulubieńca milionów Polek z serialu „M jak miłość”. Serial ukończono ponad rok temu. W ramach obsesyjnej elitaryzacji oferty i zapowiadanego odejścia od popularnych seriali, w tym ukraińskich i tureckich, Matyszkowicz podjął decyzję o odłożeniu „Zniewolonej” na półkę. Zważywszy, że ten sezon „Zniewolonej” nie jest przecież zagraniczny (koprodukcja z TVP), należy dać wiarę doniesieniom mediów, że chodziło o zemstę na poprzedniku. Tylko dlaczego karać za to widzów? Jakie by nie były motywy tej decyzji – zrezygnowano z emisji hitu, który zgromadziłby przed telewizorami w roku wyborczym miliony widzów.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-03-26

Marek Palczewski


Wiadomości
Zmierzch koalicji? Jak długo jeszcze będzie w stanie wytrzymać?
Krzysztof Różycki
Królewski bankiet na cześć Macrona. Dyplomacja i symbole
MS na podst.: Le Figaro, Le Point, Paris Match, Huffington Post, BBC, Daily Mail
Społeczeństwo
Parówka z gwoździami. Zemsta na psie-bohaterze
ANS na podst.: ansa.it, gazzetta.it, bari.corriere.it, ilgiornale.it, ilmessaggero.it
IKONOWICZ: Budować i nie szczuć
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Azjatycki smok rozpęta wojnę? Widmo globalnego konfliktu
KK na podst.: New York Times, South China Morning Post, Der Spiegel, Deutsche Welle, The Financial Times, Visegrad Post
Hymny narodów świata: Uttar Pradesh
Henryk Martenka
Na spotkanie z hienami. Nocna przygoda w Hararze
Marcin Osman
Kryzys konstytucyjny w Niemczech. Bundestag wstrzymuje wybór sędziów
KK na podst.: Der Spiegel, Focus, tagesschau.de, Rheinische Post, Bild Zeitung, Deutsche Welle
Złoto, gospodynie i kryzys. Nowa codzienność Turcji
H.J.
Lifestyle/Zdrowie
Lekarz rodzinny bez tajemnic. Najpopularniejsze fakty i mity
A.M.
„Separatka” na otwarcie VIII sezonu Wioski Artystycznej Janowo. 120 minut na jednym łóżku
Koniec filmu, początek życia. Michael Douglas schodzi ze sceny
ANS na podst.: gazzetta.it, corriere.it, ilfattoquotidiano.it, bestmovie.it, rollingstone.it
Od glinianych tabliczek do literackich arcydzieł. Księgi, które przetrwały czas
ANS na podst.: I libri che hanno cambiato la storia, wyd. Gribaudo
Oda do radości w rekordowym wykonaniu w Recklinghausen
ANS na podst.: repubblica.it, guinnessworldrecords.com
Angorka - nie tylko dla dzieci...