Stambuł pobił rekord. Jest najczęściej odwiedzanym miastem

Najczęściej odwiedzane miasto 2023 roku to niespodzianka i totalne zaskoczenie. Na szczycie rankingu opracowanego przez Euromonitor International, obok Nowego Jorku i Dubaju, jest nowa pozycja: tureckie miasto, do którego zjechało ponad 20 mln turystów! To nie jedyny szok: w pierwszej dziesiątce nie ma żadnego włoskiego kierunku, ani Caput Mundi, ani modnej Florencji. 

Fot. Pixabay

Co oglądały i robiły tłumy odwiedzających w Stambule, bo to on okazał się niedościgniony w przyciąganiu gości z bliskich i dalekich zakątków świata? Od straganów Wielkiego Bazaru przez przepych dzielnicy Sultanahmet (gdzie mieści się zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda Błękitny Meczet, a także emblemat sztuki bizantyńskiej Hagia Sophia, dziś meczet, dawniej kościół Mądrości Bożej oraz pałac Topkapi, wybudowany przez pradziadka kojarzonego ze „Wspaniałego stulecia” Sulejmana Wspaniałego) aż po widok Bosforu podziwianego z mostu Galata, to główne miejsca, jakich nie dało się pominąć na szlaku po mieście, które patrząc w przyszłość, jest jednocześnie zakotwiczone w swoich starożytnych korzeniach, kiedy było Bizancjum, drugim Rzymem, Konstantynopolem.

Krzyżówka wielu kultur

Współczesny Stambuł czaruje atmosferą i tym, że jest osią spotkania Zachodu ze Wschodem, Europy z Azją. Mimo że stanowi największą metropolię Turcji, nie jest jej stolicą – ta została przeniesiona do Ankary w 1923 roku. Stambułowi pozostał honorowy tytuł „stolicy trzech imperiów” – rzymskiego, bizantyjskiego i osmańskiego – oraz status medalu, który ma rewers i awers z dwóch religii. Co ciekawe, Turcja magnetyzowała obieżyświatów jeszcze jedną lokalizacją; chodzi o nadmorski kurort, szczególnie latem uwielbiany przez turystów z Europy Północnej, usytuowaną na Riwierze Tureckiej Antalyę. Do tutejszych plaż i wąwozów w ubiegłym roku przybyło 16,5 mln urlopowiczów.

Londyn, Hongkong i inne

Powodzeniem cieszył się Londyn, eksplorowany przez blisko 19 mln gości, spragnionych królewskiego sznytu pałacu Buckingham, impresjonistycznego piękna do odkrywania w National Gallery i panoramy miasta z perspektywy wiszących ogrodów Sky Garden, położonych w wieżowcu zwanym Walkie-Talkie. Do Dubaju – jego luksusowych sklepów, ultranowoczesnych budynków i tętniącej życiem sceny nocnej – podróżowało łącznie 16,8 mln osób. Paryż, miasto świateł, romantycznych randek i Mona Lisy, odwiedziło 15,5 mln gości. Chociaż te dane robią wrażenie, to w 2024 roku spodziewana jest fala jeszcze bardziej rekordowych najazdów, dzięki letnim igrzyskom olimpijskim w stolicy Francji, które rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Również zatłoczony i frenetyczny Hongkong – autonomiczne terytorium w południowo- wschodnich Chinach, supertechnologiczna metropolia – gościł 14,7 mln globtroterów, którzy mogli się przekonać, że w dżungli imponujących drapaczy chmur ukryte są liczne atrakcje, jak świątynie, klasztory, muzea i rezerwaty dzikiej przyrody.

Bangkok był faworyzowany przez turystów europejskich, zafascynowanych tajską kulturą i gastronomią, zaś ogółem zjawiło się w nim 12,2 mln podróżnych. Nowy Jork – Wielkie Jabłko, które zawsze znajdowało się w czołówce najpopularniejszych destynacji – odwiedziło 11,7 mln osób, w pogoni za wszystkim, co amerykańskie, i za tym, co zapamiętali z filmów i książek, włączając przechadzkę Piątą Aleją i wypatrywanie gwiazd na joggingu w Central Parku. Cancún w Meksyku, hybryda krystalicznie czystych wód Morza Karaibskiego i zgorszenia narkotyków, odwiedziło 10,8 mln turystów. Niektórzy zameldowali się w Nizuc Resort & Spa, najbardziej instagramowym hotelu na świecie.

Dziesiątkę najczęściej odwiedzanych miast zamyka Mekka, z liczbą wizytujących na poziomie Cancún. Część odbywa pielgrzymkę, hadżdż, obowiązkową dla muzułmanów, do sanktuarium Al-Kaba. Turystyczny ranking przedstawił Euromonitor International, badający przepływy podróżnych poprzez analizę przylotów na międzynarodowych lotniskach. 

2024-02-26

ANS na podst.: viaggi.corriere.it, greenme.it


Wiadomości
Mateusz Morawiecki będzie miał ochronę? Internauci w szoku
bin, www.gazeta.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wp.pl
Kaczyński jak ojciec chrzestny? Komentarze w sprawie przesłuchania
(WA)
Komisji ds. rosyjskich wpływów. Potrzebna dla Polski czy rządu?
Na podst. tekstów Agnieszki Burzyńskiej, Marty Rawicz, Zbigniewa Parafianowicza
Społeczeństwo
Może diabeł mi podpowiadał? Wyrok w sprawie zabójstwa siekierą
Katarzyna Binkowska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Głos mordercy rozpoznał telewidz
Michał Fajbusiewicz
Prawnik radzi. Kto musi zapłacić za stawiennictwo w wojsku? 
Mecenas Jan Paragraf
Zagadka kryminalna. Próbowała dźgnąć mnie nożem
Wojciech Chądzyński
Matki boją się wychodzić z bloku. „Każdy ma do niego szacunek”
Bohdan Melka, „Żyją w panicznym strachu przed sąsiadem”, TVN
Świat/Peryskop
Makabryczna turystyka. Ich marzeniem jest znaleźć się w centrum wojny
E.W. na podst. Paulina Wilk „Podróże do piekła”, „Polityka” nr 22/2024
Chmury burzowe nad wyborami. Biden zadaje sobie samobójcze ciosy
STOL
Ślub stu osieroconych dziewcząt. Niektóre z nich są nieletnie
EW na podst.: TRT Africa, The Guardian Nigeria, BBC, dateline.ng
Hiszpańska Villajoyosy. Ciepło, słodko, kolorowo
Chrystian Ślusarczyk
Austriackie gadanie, czyli obóz dla uchodźców. Powrót do przeszłości
Ewa Korzeniowska
Lifestyle/Zdrowie
Co dalej z 40 Plus? Polacy potrzebują tego programu
A.M.
Zrozumieć celiakię. Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa dla każdego?
Andrzej Marciniak
Rozmowa ze „zdrajcą doskonałym” o przygodzie w niecodziennym reality show
Agnieszka Pacho
Pożegnanie Jacka Zielińskiego. Odszedł młodszy Skald
Maciej Malinowski
Anita Sokołowska. O stabilności i wpływie aktora na społeczeństwo
Na podst. tekstu Joanny Derdy
Angorka