Organizatorzy jak co roku przygotowali mnóstwo kulturalnych atrakcji dla całych rodzin: zarówno recitale, koncerty, monodramy, kabarety, spektakle repertuarowe i improwizowane, jak również warsztaty, spotkania i wernisaże. Wszystko w klimacie zrewitalizowanych wiejskich budynków pochodzących z XVIII wieku.
Janowo, na co dzień zapomnianą wieś w gminie Karnice na Wybrzeżu Rewalskim, w lipcu i w sierpniu – już od 8 lat – odwiedzają aktorzy, improwizatorzy, kabareciarze, wokaliści, instrumentaliści, pisarze, malarze, rysownicy oraz wielu innych ludzi kultury. W minionych latach publiczność mogła oklaskiwać m.in. Olgę Bończyk, Paulinę Holtz, Lenę Ledoff, Ewę Lorską, Grażynę Łobaszewską, Marię Niklińską, Annę Seniuk, Joannę Żółkowską, Piotra Bukartyka, Krzysztofa Daukszewicza, Tadeusza Drozdę, Adama Ferencego, Jakuba Gąsowskiego, Marcina Januszkiewicza, Roberta Kudelskiego, Krzysztofa Kasparka, Kacpra Kuszewskiego, Adama Nowaka, Rafała Olbrychskiego, Alana Pakosza, Maurycego Polaskiego oraz Krzysztofa Skibę. Część tych osób pojawi się w Janowie także w tym roku.
Z pierwszych stron gazet
Czołowych polskich aktorów nie zabraknie już podczas pierwszego tegorocznego weekendu. Na Letniej Scenie w Janowie będzie można zobaczyć Joannę Szczepkowską oraz Dorotę Landowską (w piątek 11 lipca o godz. 20.15 w spektaklu „Separatka”), a także – w autorskich recitalach – Artura Barcisia (w sobotę 12 lipca o godz. 20.15) oraz Joannę Trzepiecińską (w niedzielę 13 lipca o godz. 20.15).
Dla Joanny Szczepkowskiej oraz widzów, którzy odwiedzą Janowo w dniu inauguracyjnego spektaklu, wieczór zapowiada się wyjątkowo interesująco, albowiem będzie to część obchodów jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej aktorki.
A sam spektakl, który Joanna Szczepkowska napisała i wyreżyserowała, to komedia o dwóch kobietach zmuszonych do współdzielenia szpitalnej sali. Marta i Alina trafiają przez przypadek do jedynki, ale żadna z nich nie chce ustąpić i wyjść, ponieważ każda uważa, że to właśnie jej należy się to miejsce. Różnice w charakterach i poglądach nie ułatwiają im wspólnej egzystencji, prowadząc do szeregu zabawnych nieporozumień.
Wiele okazji do śmiechu będzie także podczas kolejnego wieczoru, kiedy to do Janowa zawita Artur Barciś. Turystów i mieszkańców z okolic Janowa i Rewala aktor bawił już rok temu, zbierając szereg entuzjastycznych opinii: „Prawdziwy artysta, mile spędzony czas”, „Cudowne przeżycie, świetnie się bawiłem wraz z żoną i dziećmi”, „Najlepsze były rozmowy z publicznością oraz wspólne śpiewanie” – pisali widzowie na portalu kicket. com. Artur Barciś także i w tym roku w dowcipny sposób podzieli się anegdotami ze swojej drogi aktorskiej, opowie o kulisach pracy w teatrze i na planie filmowym, wszystko okrasi mistrzowsko wykonanymi piosenkami.
Niedzielny wieczór to natomiast recital Joanny Trzepiecińskiej „Umów się ze mną na wspólną grypę”. Aktorka zaprezentuje piosenki twórców, takich jak Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Marian Hemar. Z dystansem i humorem poszuka recepty na udany związek i miłość do grobowej deski.
Dla całej rodziny
Inauguracyjny weekend to także wernisaż oraz atrakcje dla najmłodszych.
11 lipca, tuż po wieczornym spektaklu, widzowie będą mogli wziąć udział w wernisażu wystawy prac Kasi i Mariusza Kałdowskich „Życie jest piękne”. Artyści zaprezentują twórczość inspirowaną naturą, w szczególności kwiatami, ogrodami i pejzażami. „Obrazy niosą ze sobą spokój, radość i uważność na to, co często umyka w biegu dnia – światło na liściu, zapach lata, ciszę poranka” – wyjaśniają, zapowiadając wydarzenie.
W niedzielę 13 lipca o godz. 17 rodzice z dziećmi będą mogli nie tylko oglądać, ale także uczestniczyć w interaktywnej, improwizowanej bajce (nie tylko) dla dzieci pt. „Wymyślanka”. Podczas spektaklu najmłodsi najpierw wymyślą bajkę, potem wybiorą kostiumy dla aktorów, aby na koniec wystąpić wspólnie z nimi na scenie w stworzonej przez siebie historii.
60 wydarzeń w 50 dni
Następne bajki dla najmłodszych prezentowane będą we wtorki, w czwartki i w niedziele, również o godz. 17.00. Poza tym w Janowie w kolejnym tygodniu widzowie będą mogli zobaczyć Maurycego Polaskiego z wakacyjnym wieczorem autorskim „Zza parawanu”, „Piosenki z klasą” Olgi Bończyk, a także spektakle improwizowane Sceny Impro Teatru Nowego w Łodzi.
Wieczorne przedstawienia zaczynają się o godzinie 20.15, goście wcześniej odwiedzający Wioskę będą mogli brać udział np. w recitalach fortepianowych Leny Ledoff: „Chopin+” to muzyczne spotkania, podczas których artystka łączy utwory wielkiego polskiego kompozytora z przebojami wszech czasów, a „Chopin. Medytacje” to sposób na kolejne połączenie muzyki Fryderyka Chopina z… praktykami medytacyjnymi.
Janowo to nie tylko wydarzenia na scenie, ale też m.in. księgarnia, kawiarnia oraz galeria. W tej ostatniej znaleźć można np. ręcznie robioną biżuterię, akcesoria dla pupili, kawę, zabawki i naturalne kosmetyki. I słynne domowe ciasto. Dla gości serwowany jest też lokalny przysmak – tworzone na miejscu i według specjalnej receptury janowiaki.