R E K L A M A
R E K L A M A

Naukowe przełomy Angory. Muzyka i AI dla zdrowia

Jak muzyka oraz sztuczna inteligencja mogą polepszyć nasze zdrowie i samopoczucie?

Fot. Wikimedia

Sztuczna inteligencja dla zdrowia

Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 roku u 2,3 miliona kobiet na całym świecie zdiagnozowano raka piersi, a 685 tysięcy zmarło z tego powodu. Badania przesiewowe w kierunku tej choroby zmniejszają potrzebę intensywnych terapii oraz liczbę zgonów, choć nadal około 20 proc. przypadków jest niewykrywanych. Nowe narzędzie brytyjskich uczonych oparte na sztucznej inteligencji o nazwie Mia jest w stanie zwiększyć wykrywalność raka piersi nawet o 13 proc. Mia wzięła udział w analizie mammogramów, które wcześniej analizowali radiolodzy. Okazało się, że była w stanie wykryć subtelniejsze zmiany niż wprawne oko specjalistów. Co więcej, aż 83 proc. spośród wykrytych przez Mię nowotworów miało charakter inwazyjny.

Ukryte zdolności mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge i Johns Hopkins University podważają teorię, że mózg reorganizuje się, kompensując np. utratę wzroku lub skutki udaru tworzeniem nowych funkcji w poszczególnych regionach. Według nich mózg wykorzystuje już istniejące, ale mało aktywne zdolności, które są wzmacniane przez naukę. Badania z lat 80., które potwierdzały powszechną teorię, sugerowały, że po amputacji palca obszar mózgu przetwarzający sygnały od tego palca zaczyna odbierać sygnały z sąsiednich. Jednak najnowsze badania wskazują, że te obszary mózgu już wcześniej odbierały dane z innych palców, ale na mniejszą skalę. Rozumienie tych ograniczeń plastyczności mózgu jest kluczowe dla efektywnej terapii i rehabilitacji.

Uratowane kości

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Sao Paulo opracowali wyjątkowy biomateriał przyspieszający różnicowanie osteoblastów (komórki kostne), który w przyszłości może ułatwić regenerację złamanych bądź przeszczepionych kości, a nawet służyć do odbudowy implantów dentystycznych. Biomateriał opiera się na połączeniu odpowiedniej ilości kobaltu z naturalnym wodorofosforanem wapnia. Doświadczenia in vitro wykazały, że taka mieszanka naśladuje środowisko o niskiej zawartości tlenu i ułatwia tym samym namnażanie komórek kościotwórczych, z powodzeniem stymulując regenerację kości. Wstępne badania cytotoksyczności potwierdziły biologiczne bezpieczeństwo substancji. Kolejnym krokiem będą badania obejmujące wykorzystanie modeli zwierzęcych.

Na ratunek muzyka

Muzyka wpływająca na emocje tworzy trwałe, oddzielne wspomnienia – wykazali naukowcy z UCLA. Z ich badań wynika, że zmiany emocjonalne wywołane muzyką ułatwiają zapamiętywanie i segregację wydarzeń. Proces formowania wspomnień obejmuje integrację i rozdzielanie doświadczeń, przy czym emocje są kluczowe w organizacji wspomnień. Intensywne emocjonalne momenty wydają się trwać dłużej, a zmiana na pozytywne emocje sprzyja integracji wspomnień. Badanie ma potencjalne zastosowanie terapeutyczne, zwłaszcza w leczeniu szoku pourazowego (PTSD) i depresji, sugerując, że muzyka może pomóc w reintegracji traumatycznych wspomnień.

Monitorowany bezdech senny

Nowa „kapsułka” do połykania umożliwia monitorowanie parametrów życiowych w przewodzie pokarmowym pacjenta. Może być używana do mniej inwazyjnego monitorowania zaburzeń snu, takich jak bezdech senny. Tradycyjna diagnoza wymaga noclegu pacjenta w laboratorium snu, co badacze starają się uprościć. Kapsułka wielkości standardowej tabletki wykorzystuje akcelerometr do pomiaru częstości oddechu i akcji serca. W badaniach na 10 ochotnikach potwierdzono jej zdolność do monitorowania parametrów życiowych i wykrywania epizodów bezdechu sennego. Urządzenie może być również przydatne w wykrywaniu przedawkowania opioidów. Badacze planują dalsze prace nad przedłużeniem czasu, przez jaki kapsułka pozostaje w żołądku.

Pokonany ból

Kataloński Uniwersytet Bioinżynierii rozpoczyna przełomowy projekt PhotoTheraPort, mający na celu skuteczne leczenie bólu kręgosłupa. Nowatorska metoda koncentruje się na rozwoju luminescencyjnych implantów, które posłużą jako swoiste porty do terapii światłem. Zaprojektowane implanty składają się z konwertujących nanocząsteczek, które pod wpływem światła podczerwonego, pochodzącego z zewnątrz, same zaczynają lokalnie emitować strumień fotonów. Do tej pory leczenie tą metodą było niemożliwe ze względu na trudności w przenikaniu światła przez tkanki miękkie i kości. Innowacyjne rozwiązanie umożliwi zniesienie bólu w ukrytych obszarach kręgosłupa, a docelowo będzie rozwijane w celu wykorzystania w neuromodulacyjnych terapiach fotofarmakologicznych.

Oczyszczacze powietrza pod lupą

Nowe badania przeprowadzone na University of East Anglia wykazały, że oczyszczacze powietrza nie zapewniają ochrony przed zachorowaniem. Choć są zaprojektowane do usuwania zanieczyszczeń, nie redukują ryzyka zarażenia wirusami – tak wynika z analizy 32 badań nad technologiami poprawiającymi bezpieczeństwo wewnętrznych przestrzeni. Filtry, światła germicydowe i jonizatory nie zdają egzaminu w realnych warunkach, zwłaszcza w kontekście infekcji układu oddechowego lub pokarmowego. Badacze zwracają uwagę, że koszty tych technologii wymagają dokładnej analizy korzyści.

2023-12-08

Paula Roszczenko-Jasińska i Naukowy Wydział Śledczy


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka