R E K L A M A
R E K L A M A

Łódzki szpital zorganizował pokój dla rodziców wcześniaków

Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi uruchomił specjalne pokoje, w których rodzice mogą przebywać ze swoimi przedwcześnie urodzonymi dziećmi. W warunkach odbiegających trochę od szpitalnych, a zbliżonych nieco do domowych, mogą spędzić z noworodkiem pierwsze godziny życia: poznać go i zbudować z nim więź.

Rys. Katarzyna Zalepa

Wcześniaki przebywające w takich warunkach, jak pokazują dane ze szpitali w Skandynawii, gdzie tego typu pokoje cieszą się większą popularnością, są po prostu zdrowsze. Mają mniej powikłań i szybciej wychodzą do domów. Dr Anita Chudzik, kierownik oddziału neonatologicznego CSK UM, mówiła w „Faktach” TVN m.in. o lepszym oddychaniu i rozwoju psychoruchowym noworodka. – Pod każdym względem ma to korzystny wpływ na naszego pacjenta, ale też na jego rodzinę – zaznaczała. Lekarze wspominają też o florze bakteryjnej, którą dziecko przebywające z rodziną przejmuje od najbliższych, a jest ona dużo zdrowsza i bezpieczniejsza niż bakterie żyjące w szpitalu.

Łódzkie pokoje to pierwsze takie miejsce w regionie. Trafiają tam wcześniaki, które nie wymagają już ciągłego nadzoru lekarzy lub położnych, jednak nie mogą jeszcze zostać wypisane ze szpitala. – Gdy przeprowadzimy te dzieci przez najtrudniejszy okres życia, mama może położyć się z dzieckiem i uczyć się noworodka, który często ma inne potrzeby niż dzieci urodzone o czasie – wyjaśniała dr Chudzik na łamach „Dziennika Łódzkiego”, zaznaczając jednocześnie, że w nauce opieki nad wcześ niakiem młodą mamę wspiera szpitalny zespół neonatologów. – Taki okres bardzo sprzyja budowaniu więzi i oswajaniu strachu, częstego u rodziców wcześniaków. Mamy nabierają wiary i pewności siebie – dodaje kierowniczka neonatologii. – Chciałam takiej bliskości z moim dzieckiem, więc jak tylko Róża wyszła z inkubatora i miałam tę możliwość, to się tutaj przeniosłyśmy – mówiła w „Faktach” TVN Weronika Borowiak.

Każdy z dziewięciu pokoi wyposażony jest w łóżko dla rodzica, łóżeczko dziecięce lub inkubator oraz monitor. Na razie razem z noworodkiem może tam przebywać tylko jedna osoba, ale lekarze mają nadzieję, że w przyszłości powstaną pokoje dla całych rodzin. Czy mamę może zastąpić ojciec i zostać z dzieckiem na noc? – Jeszcze takiego tatusia nie mieliśmy, bo ciężar opieki nad wcześniakiem spada na barki mam. Ale możliwość jest – zachęca na łamach „Dziennika Łódzkiego” dr Anita Chudzik. 

2024-12-02

ADO


Wiadomości
Kurier wiozący śmierć [REPORTAŻ ANGORY]
Piotr Kraska
Wybory, myśliwi, aborcja. To działo się w Sejmie
4bs
Niepewna przyszłość Sejmu. Czy prezydent go rozwiąże?
Krzysztof Różycki
Kompromitacja na własne życzenie. List żelazny dla premiera Izraela
Henryk Martenka
Telewizja Republika przesadziła. Żeruje na zohydzeniu
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Nieprawdziwe opowieści o wyjeździe do Anglii. Rodzina zabiła lokatora siekierą cz. I
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Morderstwo w 60. rocznicę ślubu
Michał Fajbusiewicz
Bezimienne dziecko umarło w oknie życia z wyziębienia
ANS na podst.: repubblica.it, rainews.it, lastampa.it, ilpost.it, barilive.it, vanityfair.it, ansa.it, culleperlavita.it
IKONOWICZ: Pomagamy, nie oceniamy
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nadchodzi nowa pandemia? Sytuacja w chińskich szpitalach przeraża
KK na podst.: Reuters, BBC, Global Times, The Guardian, Aboluowang News, Hindustan Times, The Independent
Lifestyle/Zdrowie
150 lat Opery Garnier. Nie brakuje tu wyjątkowych wydarzeń
MS, FRANÇOIS DELÉTRAZ © Figaro Syndication 2025
Jaś Fasola ma 70 lat. Jego miny i grymasy zna cały świat
ANS na podst.: movieplayer.it, moviemag.it, forbes.com, en.tempo.co, vanityfair.it, donnaglamour.it, oggi.it, cineuropa.org
Marian Mikuła. Pierwszy płatnerz Rzeczpospolitej
Krzysztof Tomaszewski
Ukochany zwierzak w grobie z właścicielem. Niektórzy chcą odejść razem
ANS na podst.: ansa.it, vanityfair.it, iodonna.it, repubblica.it, ilpost.it, ilsole24ore.com, milanotoday.it
Tomek Lipiński to ikona polskiego rocka. „Zawsze chciałem być muzykiem”
Tomasz Gawiński
Angorka