R E K L A M A
R E K L A M A

Szkodzi nawet jeden drink

Choć od dawna wiadomo, że alkohol podnosi ciśnienie tętnicze krwi, to ostatnio naukowcy wykazali, że wystarczy wypicie zaledwie jednego drinka, by doszło do takiej sytuacji. 

Fot. Pixabay

– Nie stwierdziliśmy żadnych korzystnych efektów u dorosłych, którzy pili niewielką ilość alkoholu w porównaniu z osobami, które były abstynentami – powiedział dr Marco Vinceti, podsumowując prowadzone badania. Uzyskane wyniki pokazały, że wzrastało przede wszystkim skurczowe ciśnienie krwi, ale u mężczyzn rosło także ciśnienie rozkurczowe. Informacje na ten temat ukazały się kilka dni temu w czasopiśmie „Hypertension”. 

Według American Heart Association, zbyt wysoki poziom ciśnienia skurczowego w tętnicach jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u osób powyżej 50. roku życia. Naukowcy mają świadomość, że alkohol to niejedyny czynnik powodujący wzrost ciśnienia krwi. Zalecają jednak ograniczenie spożywania alkoholu, a najlepiej całkowitą rezygnację z niego.

W omawianym opracowaniu przeanalizowano dane z siedmiu badań przeprowadzonych w Japonii, Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych w latach 1997 – 2021. Obserwowano ponad 19 tys. dorosłych w wieku od 20 do około 70 lat, u których wcześniej nie zdiagnozowano alkoholizmu, upijania się, chorób układu krążenia, cukrzycy lub choroby wątroby przez średnio pięć lat.

Wszystkich uczestników zapytano o ich typowe spożycie alkoholu na początku badań, co przeliczono na gramy, aby uniknąć różnic między krajami w kwestii tego, co stanowi „standardowego drinka”. Okazuje się bowiem, że Światowa Organizacja Zdrowia określiła tak poziom 10 g alkoholu na jednego drinka, ale w USA jest to 14 gramów.

Naukowcy stwierdzili, że picie średnio 12 gramów alkoholu dziennie lub mniej powodowało niewielki wzrost ciśnienia skurczowego – o 1,25 mm Hg średnio przez pięć lat. U osób, które spożywały średnio 48 gramów alkoholu dziennie, czyli prawie 3,5 standardowego drinka w USA, skurczowe ciśnienie krwi wzrosło prawie o 5 mm Hg w porównaniu z osobami niepijącymi.

To pokazuje, że alkohol zawsze wpływa na zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, co jest niekorzystne dla organizmu. Nie ma też takiego poziomu spożycia alkoholu, który można uznać za bezpieczny. 

2023-08-14

A.M. na podstawie CNN Health


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka