R E K L A M A
R E K L A M A

Natalia Niemen. Z fundamentalistki religijnej do feministki

Natalia Niemen jest artystką, która przeszła dużą metamorfozę. Kiedyś grywała w kościołach, teraz jednak wyraża swoją niechęć wobec wspólnot religijnych i grywa w klubach gejowskich.

Fot. YouTube

Niemen została zaproszona do wykonania kilku piosenek w klubie gejowskim przez szefa warszawskiego Glam Club. Od wielu lat przyjaźni się i koleguje z homoseksualistami, gdyż są to osoby jej bliskie. Ja przyznaje, zależy jej, by ludzie, którzy są w jakiś sposób piętnowani, mieli się dobrze. W polskim społeczeństwie niektórzy – jak osoby homoseksualne – muszą się przebijać, by zająć należne im miejsce.

Artystka po 12 latach terapii z przerwą na trzecią ciążę nie boi się powiedzieć, że była kiedyś fundamentalistką religijną. Dziś już nią nie jest i Boga postrzega w zupełnie inny sposób. Odkąd zaczęła zaglądać w głąb siebie i słyszeć swoją intuicję, zmieniło się w jej życiu bardzo wiele. Telefon od Glam Club traktuje jako część tej zmiany, dzięki której przyciąga nowych ludzi i nowego rodzaju doświadczenia.

Według niej bezpieczną opcją jest odpuszczenie tematu Boga i religii. Religia i modlitwa sprowadzają człowieka do roli robaka, który nic nie może. Religia ściąga z ludzi odpowiedzialność za ich reakcje, emocje oraz to, kim są. Niemen nie obwinia nikogo za to, jaką drogą podążała ona sama. Uważa, że to był jej wybór.

W pewnym momencie artystka zauważyła, że daje się różnym ludziom krzywdzić. Był to asumpt do zmiany podejścia. Niemen uważa, że w różnych wspólnotach religijnych znajduje się masa narcystycznych osób, które chcą kontrolować innych. Kościoły odpowiadają za to, że księża krzywdzą dzieci albo jakiś duchowny krzyczy na wiernych czy wypowiada się z jawną nienawiścią. Czasami zdarza się, że fanatyzm religijny ubrany jest w serdeczność, która w rzeczywistości ma służyć manipulowaniu.

Po odejściu z kościoła Natalia Niemen zauważyła gwałtowny odpływ chrześcijan z jej Facebooka i Instagrama. Zostało jej grono byłych chrześcijan, ateistów, gejów, lesbijek i feministek. Czasem ktoś jeszcze zadzwoni i zaproponuje jej udział w jakimś koncercie papieskim czy czymś w tym rodzaju.

Natalia Niemen do pewnego momentu niosła koncept rodowy kobiet z jej rodziny: zrezygnować z siebie, ofiarować się na katafalku dla rodziny, nie myśleć o sobie, dzieci są najważniejsze. W pewnym momencie uznała, że przecież też jest ważna.

 

2023-08-14

Na podst. tekstu Natalii Waloch


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka