R E K L A M A
R E K L A M A

Rząd podniesie płace minimalną. Oto sześć skutków tej decyzji

Kampania wyborcza rozkręca się na dobre, a rząd zaczyna rozdawać pieniądze - tym razem te, które do niego nie należą. Podwyżka płacy minimalnej będzie dotyczyła, aż trzech milionów Polaków, ale skutki tej decyzji będą dotyczyć wszystkich. Oto sześć konsekwencji, które spotkają nas za sprawą podniesienia płacy minimalnej.

Rząd zdecydował się podnieść płace minimalną (fot. Pixabay)

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu poznaliśmy wstępną wysokość płacy minimalnej w 2024 roku.

Stawka minimalna pierwszy raz wzrośnie w styczniu 2024 roku i będzie wynosić 4242 złote brutto. Z kolei od lipca przyszłego roku kwota ta zostanie zaokrąglona do 4300 złotych. Oznacza to, że osoby posiadające umowę o pracę otrzymają co najmniej 3213 złotych netto. W górę pójdzie także minimalna stawka godzinowa. W połowie przyszłego roku będzie wynosić 28 złotych i 10 groszy.

Choć pensję minimalną otrzymuje około trzech milionów Polaków, to konsekwencje decyzji o podniesieniu stawki poniosą wszyscy. Oto sześć skutków podniesienia płacy minimalnej:

  1. Poprawa standardu życia pracowników najniżej płatnych: Podwyżka płacy minimalnej ma na celu zapewnienie godziwego dochodu dla pracowników o najniższych zarobkach. To może poprawić ich standard życia i zmniejszyć ubóstwo. Przynajmniej do czasu gdy nie urośnie inflacja.
  2. Wzrost cen: Firmy mogą być zmuszone do podniesienia cen swoich produktów lub usług, aby pokryć dodatkowe koszty pracy. To z kolei może prowadzić do inflacji (patrz punkt pierwszy).
  3. Redukcja zatrudnienia: Niektóre firmy, szczególnie te mniejsze lub mniej dochodowe, mogą nie być w stanie sobie pozwolić na wyższe koszty pracy. Mogą one zdecydować się na ograniczenie liczby zatrudnionych pracowników, co może prowadzić do wzrostu bezrobocia.
  4. Automatyzacja: Wyższe koszty pracy mogą przyspieszyć tendencje do automatyzacji i używania technologii w celu zredukowania kosztów. Przyzwyczailiśmy się do widoku kas samoobsługowych w supermarketach, ale to dopiero początek. Wkrótce ludzie przestaną pracować także w magazynach i fabrykach samochodów.
  5. Nierówności płacowe: Podwyżka płacy minimalnej może przyczynić się do zmniejszenia nierówności płacowych, szczególnie jeśli osoby zarabiające najmniej są grupami marginalizowanymi. To jednak może rodzić frustrację u osób posiadających wyższe kompetencje, które mimo swojego przygotowania do pracy będą zarabiać tyle samo co osoby otrzymujące pensję minimalną.
  6. Zmiana zachowań konsumenckich: Jeżeli podniesienie płacy minimalnej doprowadzi do wzrostu cen, konsumenci mogą zmienić swoje zachowania zakupowe, co z kolei może wpłynąć na popyt na różne produkty i usługi.

Jak widać podniesienie płacy minimalnej przynosi miks pozytywnych i negatywnych skutków dla rynku. Jednak zastanawiającym jest, że rząd decyduje się na tak ostrą podwyżkę w sytuacji gdy średnia zarobków wcale nie szybuje w górę, a nasza gospodarka nie wyszła z zapaści wywołanej przez pandemię koronawirusa i wojnę na Ukrainie. Zdaje się, że Prawo i Sprawiedliwość po prostu wie, że przedsiębiorcy i tak go nie poprą. Zamiast tego woli stawiać na swój tradycyjny elektorat. Tym razem używając do tego cudzych pieniędzy.

Zobacz też:

2023-06-13

Angora