Cukier nas otacza. Jessie Inchauspé o potrzebie zmian w nawykach żywieniowych

Cukier jest nam wciskany praktycznie na każdym kroku. Firmy zajmujące się artykułami spożywczymi wkładają go w swoje produkty i chcą, abyśmy go spożywali.

Fot. YouTube

Koncerny wciskają nam cukier

Jessie Inchauspé, biochemiczka znana jako Glukozowa Królowa, zdobyła uznanie w świecie dietetyki dzięki swojej przełomowej książce. Inchauspé zwraca uwagę, że problem z nadmiarem cukru w diecie nie wynika z braku odpowiedzialności konsumentów. Cukier jest wszechobecny w produktach spożywczych, co jest wynikiem działań koncernów spożywczych, które tworzą tanie i uzależniające produkty.

Uważa, że marketing dezorientuje ludzi, promując produkty jako zdrowe, mimo że są pełne cukru. Winą za problemy zdrowotne obarcza system i agresywny marketing, który zniekształca nasze nawyki żywieniowe i zdrowy rozsądek. Inchauspé dąży do tego, by ludzie odzyskali kontrolę nad swoim zdrowiem i życiem.

W swojej książce „Glukozowa rewolucja” Inchauspé podkreśla, że za wzrostem chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, choroby serca i otyłość, stoją nasze nawyki żywieniowe, a nie geny. Zauważa, że geny nie zmieniają się tak szybko, jak wzrosła liczba tych chorób w ostatnich 100 latach. Zrzucanie winy na genetykę jest jej zdaniem błędne, gdyż to nasze nawyki żywieniowe mają większy wpływ na zdrowie.

Fot. „Glukozowa rewolucja”

Radykalne zmiany

Autorka zauważa, iż zmienił się nasz sposób jedzenia, czyli nawyki żywieniowe. Badania na bliźniakach jednojajowych prowadzone przez Tima Spectora pokazują, jak niewielki wpływ na rozwój chorób ma nasze DNA, z wyjątkiem szczególnych wariantów genów związanych z rakiem piersi, chorobą Alzheimera czy hipercholesterolemią. Inchauspé często słyszy, że cukrzyca to rodzinna choroba, ale poza genami dziedziczymy także nawyki żywieniowe.

Badaczka zrozumiała, jak kluczowy dla zdrowia jest stabilny poziom cukru we krwi, kiedy w wieku 19 lat złamała kręgosłup podczas skoku z wodospadu. Operacje i nieustanny ból prowadziły do problemów psychicznych, takich jak depresja, stany lękowe i ataki paniki. Od tego momentu rozpoczęła podróż w poszukiwaniu samoleczenia, próbując wyjść z trudnej sytuacji. Była zdeterminowana, by wyzdrowieć, mimo że czuła się załamana, zagubiona i przestraszona.

Glukoza a zdrowie psychiczne

Badaczka w trakcie swojej nauki zauważyła, że skoki poziomu cukru we krwi wpływają na jej zdrowie psychiczne. Stabilny poziom glukozy poprawiał jej samopoczucie, co skłoniło ją do dalszych badań. Odkryła, że częste skoki glukozy mogą wpływać na płodność, zdrową skórę, samopoczucie, sen, energię, hormony, a w dłuższej perspektywie na rozwój cukrzycy, Alzheimera i chorób serca.

Jej badania potwierdziły, że nawet osoby bez cukrzycy mogą doświadczać negatywnych skutków skoków glukozy. W książce „Glukozowa rewolucja” opisała ona proste, codzienne hacki żywieniowe, które pomagają stabilizować poziom glukozy, takie jak jedzenie wytrawnego śniadania zamiast słodkiego, spożywanie warzyw przed posiłkami, unikanie jedzenia owoców na pusty żołądek, picie octu jabłkowego przed posiłkami i ruch po jedzeniu.

Podkreśla, że nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw, w tym deserów, aby jeść zdrowo. Jej celem jest przerwanie uzależnienia od cukru i zmniejszenie jego spożycia bez uczucia deprywacji. Uważa, że diety nie działają, ponieważ zwiększają stres i poczucie winy.

2024-05-20

na podst. tekstu Izabeli Farenholc


Wiadomości
Układ sędziowski? [REPORTAŻ ANGORY]
Tomasz Patora
Polskie ślady dopingowe. Rozmowa z MICHAŁEM RYNKOWSKIM
Tomasz Zimoch
Stanowski chce zaprosić do studia Janusza Walusia. Nie powinno się go promować.
Marek Palczewski
PSL – rodzinna miłość, czyli nepotyzm
Antoni Szpak
Autobiografia Angeli Merkel. Cesarzowa Europy nie żałuje niczego
KK na podst.: BBC, Der Spiegel, Focus, Corierre della Sera, ZDF.de, Süddeutsche Zeitung
Społeczeństwo
Horror w centrum miasta. Dom opanowany przez robactwo
Bohdan Melka na podst. TVP Info, „Krwiożercza plaga. Robactwo opanowało wrocławskie osiedle”
Potrzebni i niemile widziani. Imigranci potrzebni do pracy
E.W. na podst. Marta Mazuś. „Potrzebujący, potrzebni”, „Polityka” nr 49/2024
Olini, czyli aromatyczny olej prosto z Polski
E.W. na podst. pb.pl, portalspozywczy.pl
Łódzki szpital zorganizował pokój dla rodziców wcześniaków
ADO
IKONOWICZ: W obronie szypra i inwalidki
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nazwy ulic świata. Historia i kultura ukryte w kilku literach
Agnieszka Nowak-Samengo
Ostatni bastion prohibicji na Spitsbergenie
Zbigniew Kuczyński (Oslo)
Hymny narodów świata: Acre
Henryk Martenka
Magia świąt w Paryżu. Najbardziej spektakularne iluminacje świata
Magda Sawczuk
Gruzja. Protesty na ulicach, starcia z policją
(KK) na podst.: BBC, Reuters, Der Spiegel, Georgia Today, Associated Press
Lifestyle/Zdrowie
Denzel Washington: „Wyrządziłem sobie wiele szkód”
(ANS) Na podst.: vanityfair.it, esquire.com, gqitalia.it, movieplayer.it, leggo.it, cinematographe.it, ilfattoquotidiano.it
Murray trenerem Djokovicia. Gwiazdorski duet łączy siły na korcie
Maciej Woldan
Społeczeństwo jest coraz starsze, więc chorób coraz więcej
A.M.
Najlepsi w 2024? Beyonce rozgramia konkurencję
Grzegorz Walenda
Praca pełna stresu i brak work-life balance. Takie są polskie realia
A.M.
Angorka