Cukier nas otacza. Jessie Inchauspé o potrzebie zmian w nawykach żywieniowych

Cukier jest nam wciskany praktycznie na każdym kroku. Firmy zajmujące się artykułami spożywczymi wkładają go w swoje produkty i chcą, abyśmy go spożywali.

Fot. YouTube

Koncerny wciskają nam cukier

Jessie Inchauspé, biochemiczka znana jako Glukozowa Królowa, zdobyła uznanie w świecie dietetyki dzięki swojej przełomowej książce. Inchauspé zwraca uwagę, że problem z nadmiarem cukru w diecie nie wynika z braku odpowiedzialności konsumentów. Cukier jest wszechobecny w produktach spożywczych, co jest wynikiem działań koncernów spożywczych, które tworzą tanie i uzależniające produkty.

Uważa, że marketing dezorientuje ludzi, promując produkty jako zdrowe, mimo że są pełne cukru. Winą za problemy zdrowotne obarcza system i agresywny marketing, który zniekształca nasze nawyki żywieniowe i zdrowy rozsądek. Inchauspé dąży do tego, by ludzie odzyskali kontrolę nad swoim zdrowiem i życiem.

W swojej książce „Glukozowa rewolucja” Inchauspé podkreśla, że za wzrostem chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, choroby serca i otyłość, stoją nasze nawyki żywieniowe, a nie geny. Zauważa, że geny nie zmieniają się tak szybko, jak wzrosła liczba tych chorób w ostatnich 100 latach. Zrzucanie winy na genetykę jest jej zdaniem błędne, gdyż to nasze nawyki żywieniowe mają większy wpływ na zdrowie.

Fot. „Glukozowa rewolucja”

Radykalne zmiany

Autorka zauważa, iż zmienił się nasz sposób jedzenia, czyli nawyki żywieniowe. Badania na bliźniakach jednojajowych prowadzone przez Tima Spectora pokazują, jak niewielki wpływ na rozwój chorób ma nasze DNA, z wyjątkiem szczególnych wariantów genów związanych z rakiem piersi, chorobą Alzheimera czy hipercholesterolemią. Inchauspé często słyszy, że cukrzyca to rodzinna choroba, ale poza genami dziedziczymy także nawyki żywieniowe.

Badaczka zrozumiała, jak kluczowy dla zdrowia jest stabilny poziom cukru we krwi, kiedy w wieku 19 lat złamała kręgosłup podczas skoku z wodospadu. Operacje i nieustanny ból prowadziły do problemów psychicznych, takich jak depresja, stany lękowe i ataki paniki. Od tego momentu rozpoczęła podróż w poszukiwaniu samoleczenia, próbując wyjść z trudnej sytuacji. Była zdeterminowana, by wyzdrowieć, mimo że czuła się załamana, zagubiona i przestraszona.

Glukoza a zdrowie psychiczne

Badaczka w trakcie swojej nauki zauważyła, że skoki poziomu cukru we krwi wpływają na jej zdrowie psychiczne. Stabilny poziom glukozy poprawiał jej samopoczucie, co skłoniło ją do dalszych badań. Odkryła, że częste skoki glukozy mogą wpływać na płodność, zdrową skórę, samopoczucie, sen, energię, hormony, a w dłuższej perspektywie na rozwój cukrzycy, Alzheimera i chorób serca.

Jej badania potwierdziły, że nawet osoby bez cukrzycy mogą doświadczać negatywnych skutków skoków glukozy. W książce „Glukozowa rewolucja” opisała ona proste, codzienne hacki żywieniowe, które pomagają stabilizować poziom glukozy, takie jak jedzenie wytrawnego śniadania zamiast słodkiego, spożywanie warzyw przed posiłkami, unikanie jedzenia owoców na pusty żołądek, picie octu jabłkowego przed posiłkami i ruch po jedzeniu.

Podkreśla, że nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw, w tym deserów, aby jeść zdrowo. Jej celem jest przerwanie uzależnienia od cukru i zmniejszenie jego spożycia bez uczucia deprywacji. Uważa, że diety nie działają, ponieważ zwiększają stres i poczucie winy.

2024-05-20

na podst. tekstu Izabeli Farenholc


Wiadomości
Zrzutka na PiS będzie kolejnym problemem partii
(WA)
Ponad głowami kobiet. Będzie referendum w sprawie aborcji
Jan Rojewski
Społeczeństwo
Żołnierze przeklęci. Drugie starcie [FELIETON MARTENKI]
Henryk Martenka
Być astronautą. Z jakimi problemami należy się liczyć?
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Umarła z przepracowania? Jej ciało znaleziono w firmie przy biurku
EW na podst.: CNN, 12news.com, mamamia.com.au, commondreams.org
Świat/Peryskop
Szokujący wynik wyborów w Niemczech. Wygrała skrajna prawica
KK na podst.: Der Spiegel, Deutsche Welle, Focus, Bild Zeitung, La Stampa, The Telegraph
Czerwony dywan zamiast kajdanek. Tak Mongolia przywitała Putina
KK na podst.: The Moscow Times, BBC, Reuters, Associated Press, New York Times
Wenezuela przyspiesza Boże Narodzenie. Sprytne odwrócenie uwagi
JP na podst.: El Nacional, CNN, The Guardian, El Universal, Últimas Noticias, El País
Zaskakujące słowa papieża Franciszka. „Nie potrzebuję teściowej”
ANS na podst.: repubblica.it, rainews.it, vaticannews.va, lastampa.it
Chcą uczynić Putina nieśmiertelnym? Żądają wyników najnowszych badań
EW na podst.: Meduza, Neue Zürcher Zeitung, Daily Mail
Lifestyle/Zdrowie
TradWives. Powrót modelu tradycyjnej żony
E.W. na podst.: Anna Anagnostopulu. Żona przy mężu. Forbes Women 4/2024
Polska kultura nad Sekwaną. „Korzenie są bardzo ważne”
Joanna Orzechowska
Witajcie w piekle. Louis-Ferdinand Céline
Leszek Turkiewicz
Richard Gere ma 75 lat… i małe dzieci do odchowania
ANS na podst.: corriere.it, vogue.it, repubblica.it, gazzetta.it, vanityfair.it, elle.com
Amerykański sen Igi Świątek…
Maciej Woldan
Angorka