R E K L A M A
R E K L A M A

Matriarcha. Wspomnienia Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej

Trzeci tom wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej obejmuje ostatnie 16 lat życia Autorki i zamyka dzieje rodu mieszczące sześć dekad. Tom I sprawozdawał lata 1900 – 1920, drugi obejmował międzywojnie oraz okupację (zob. „Patriotyzm codzienności”, „Angora” 50/2021), zaś trzeci dotyczy lat 1945 – 1961. Czytelnik zyskuje też niejako we wspomnieniowym bonusie opis wydarzeń już od 1881 roku, roku urodzenia Autorki, która przedłuża swą pamięć wspomnieniami z dzieciństwa, także o opowieści rodziców o antenatach. Trylogia Zofii Skąpskiej to wyjątkowe, jednorodne świadectwo kilku epok, pisane z budzącą podziw i szacunek konsekwencją przez diarystkę nabierającą z latami literackiego polotu.

Fot. Twitter

Pamiętniki nestorki rodu

„Koniec wojny. Ten czas ciężkich zmagań przez pięć długich lat koi nadzieja i oczekiwanie powrotu do utraconego domu własnego” – tak wita Autorka rok 1945. Rok nadziei, który rozpocznie też czas determinizmu całego pokolenia. Walki o przetrwanie, próbę odbudowania przedwojennego status quo, walki o rodzinę, wykształcenie, pracę.

Nestorka rodu, Zofia Skąpska, w obszernych pamiętnikach mimowiednie kreuje się na głowę rodu. Opisując losy swej licznej rodziny – jako jedyna trzymająca wszystkie biograficzne nici w ręku i pieczołowicie dbająca o rodzinne relacje – w naturalny sposób stała się jej głową, matriarchą, a może i matriarchinią, bo poznając inteligencję, aspiracje, osobowość i kulturę Autorki, bez przesady nazwać ją można monarchinią rodu, co w połączeniu z matriarchą daje ten pięknie brzmiący neologizm.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2023-04-19

Henryk Martenka