Borys Akunin. Pisarz, który uciekł przez reżimem rosyjskim

Mimo iż Akunin nie popiera Putina, bardzo często jako Rosjanin jest z nim utożsamiany,

Fot. Wikimedia

Rosja wystawiła za nim list gończy

Borys Akunin, znany pisarz emigracyjny, komentuje śmierć Aleksieja Nawalnego jako historyczne wydarzenie i wielką tragedię dla tych, którzy go znali. Przewiduje, że Nawalny stanie się jeszcze większym problemem dla Putina po śmierci niż za życia, jako symbol oporu, którego nie da się zniszczyć.

Pisarz wyjaśnia, że jego własne prześladowania przez reżim Putina wynikają z jego opozycyjnej postawy wobec wojny w Ukrainie oraz projektów wspierających więźniów politycznych w Rosji. Akunin podkreśla, że otrzymanie etykiet terrorysty i agenta zagranicznego nie zmieniło znacząco jego codziennego życia, ale naraziło go na ostracyzm oraz ograniczenia w podróżach.

Choć wydaje się, że Akunin jest celem polowania Kremla, autor nie obawia się o swoje życie, czując się zabezpieczonym wiekiem. Istnieją doniesienia o usuwaniu książek niezgodnych z linią władzy z bibliotek i nawet wystawianie ich na klatkach schodowych, co autor uważa za absurdalne.

Jego sztuki zostały zdjęte ze wszystkich rosyjskich teatrów, z wyjątkiem jednego, który uznał, że opierają się na faktach historycznych, a te są dobrem wspólnym. Putin nie posiada własnej ideologii, ale promuje wartości tradycyjne i trzyma się klasycznego zestawu „trumpistycznego” w swoich przekonaniach. Wydarzenia na Ukrainie i w Rosji doprowadziły do anulowania wielu projektów autora oraz pogorszenia się sprzedaży jego książek na Zachodzie.

Winę zrzuca się na wszystkich Rosjan

Autor opuszczał Rosję wiele lat temu i angażował się w antyputinowskie protesty, będąc przeciwnikiem reżimu. Mimo to na Zachodzie i w Ukraini, mało kogo interesuje, kiedy i dlaczego opuścił kraj, gdyż wszyscy ludzie pochodzenia rosyjskiego są obarczeni winą za sytuację w Rosji.

Autor nie utrzymuje kontaktów z ukraińskimi pisarzami, ponieważ jest świadomy, że mogłoby to stawiać ich w trudnej sytuacji. Rosyjska opozycja demokratyczna została zduszona, ale w kraju wciąż istnieje niezadowolenie z reżimu, które może eksplodować, gdy ten osłabnie. Putin popełnia błędy, które mogą go pogrążyć, a Rosja zmieniła się w kraju z syndromem wyuczonej bezradności. Liczne protesty są brutalnie tłumione, co sprawia, że ludzie tracą wiarę w skuteczność sprzeciwu.

Poparcie dla Putina wynika z klimatu strachu, który panuje w Rosji, gdzie ludzie boją się szczerych odpowiedzi w sondażach. Pomimo legendy o imperialnym myśleniu, Rosjanie są bardziej zainteresowani poprawą swojego życia niż kwestiami imperium, a zmiany w percepcji narodu są wynikiem propagandy i manipulacji medialnej.

Niektórzy twórcy rosyjscy opuścili kraj, krytykując politykę Kremla, podczas gdy inni angażują się w koncerty propagandowe i kampanię wyborczą Putina. Ich motywacje są różne – niektórzy wierzą, że działają dobrze, inni są konformistami, a jeszcze inni muszą podjąć trudny wybór między zasadami a możliwością wykonywania swojej pasji.

Imperium Putina. Jak długo zdoła się utrzymać?

Borys Akunin uważa, iż rządy Putina mogą trwać długo, szczególnie jeśli Zachód nie zmieni swojej retoryki wobec Rosjan, co tylko wzmacnia dyktatora.

Oligarchowie, choć mieszkali wcześniej za granicą, nie zrobili nic, by zmienić kraj, ponieważ preferują własne interesy. Wiele osób w Rosji wierzy w propagandę, ale obraz świata Rosjan w internecie jest bardziej zróżnicowany.

Putin, kiedy mówi o Rosji, ma na myśli siebie, co sugeruje, że zagrożenie użyciem broni jądrowej jest realne. Rosja pod jego rządami zostanie zapewne opisana jako drugi etap rozpadu imperium rosyjskiego. Pomimo utraty dostępu do rosyjskiego rynku, autor książek planuje kontynuować swoje prace twórcze, nie martwiąc się o pieniądze.

2024-04-02

Na podst. tekstu Rusłana Szoszyna