R E K L A M A
R E K L A M A

„Przesmyk”. Recenzja Skiby

I oto mamy aktualny serial na niezwykle aktualne tematy. Miejsce akcji to przesmyk suwalski uznawany przez NATO za region strategiczny, gdyż oddziela obwód królewiecki od Białorusi. W opinii analityków wojskowych tu właśnie mogą toczyć się pierwsze dni teatru nowej światowej wojny.

Fot. materiały promocyjne filmu

Naoglądaliśmy się w przeszłości kuchni szpiegowskiej w wykonaniu superagentów brytyjskich czy amerykańskich, w Polsce temat walki wywiadów przez lata nie miał jakoś szczęścia do filmów. W czasach PRL-u nakręcono kilka propagandowych gniotów, w których szpiedzy niemieccy albo amerykańscy działający na terenie Polski Ludowej z łatwością wpadają w ręce kontrwywiadu lub sami się ujawniają ze względów moralnych, gdyż doszli do wniosku, że komunizm jest najpiękniejszym z ustrojów.

Dopiero „Jack Strong” z 2014 roku w reżyserii Władysława Pasikowskiego dorównał do poziomu zachodnich produkcji. Jest to niesamowita, prawdziwa historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, superszpiega w polskiej armii, z dostępem do tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. Film ma tempo, dreszczyk emocji i świetną obsadę.

W 2023 Jan Holoubek zabrał się do tematu wtórników, czyli szpiegów kradnących tożsamość innej osoby. W filmie „Doppelganger”, inspirowanym historią prawdziwego polskiego szpiega Jerzego Kaczmarka, pokazał mroczny świat bezwzględnej rywalizacji służb specjalnych, w których zwykli ludzie są tylko rozgrywanymi pionkami.

Teraz otrzymujemy sześcioodcinkowy serial, w którym szpiegów polskich, rosyjskich i białoruskich nie brakuje. Trup ściele się gęsto, akcja jest wartka, a zaskakujących zwrotów mamy tyle, ile ziaren w słoneczniku.

Nad całą plejadą męskich, twardych postaci, czyli agentów wywiadu, policjantów, szpiegów i ministrów (w tych rolach m.in. Bartłomiej Topa, Andrzej Konopka, Jan Englert i Leszek Lichota), góruje jednak superagentka grana świetnie przez Lenę Górę. To ona ogniskuje uwagę widza, to jej brawurowe akcje śledzimy z zapartym tchem, to o nią się martwimy, gdy grozi jej niebezpieczeństwo.

Intryga jest czasem nieprawdopodobna, scenariusz kuleje, a realia bywają wydumane, ale to przecież tylko serial. Pierwszy sezon należy uznać za udany i wszyscy głodni takich historii z pewnością mają apetyt na więcej.

Jak historia filmowa ma się do rzeczywistości? Akcja dzieje się w 2021 roku, czyli w czasach rządów PiS. Niestety, polskie służby ścigały wówczas sędziów, dziennikarzy i polityków opozycji, dlatego tacy zdrajcy jak późniejszy uciekinier Tomasz Szmydt mogli rozplenić się w polskim systemie państwowym jak perz na polu.

W czasach panowania kliki Prezesa Jarosława odcinek Wschód był totalnie zaniedbany, a wrogów widziano wcale nie w ludziach Putina i Łukaszenki. Za największych nieprzyjaciół uznano Niemcy i Unię Europejską, której Polska jest członkiem. Nawet gdy białoruski satrapa rozpoczął swe prowokacje graniczne z przywozem uchodźców na granicę, ideolodzy partii Jarosława całe zło i zagrożenie dla katolickiej Polski widzieli w LGBT i dyrektywach unijnych. Przez lata rządów PiS polskie służby nie złapały żadnego rosyjskiego szpiega, a co najwyżej katar. Serial Matuszyńskiego jest więc, jak u Sienkiewicza, historią „ku pokrzepieniu serc”, bajką z mchu i paproci i jak każdą bajkę dobrze się to ogląda. 

2025-03-18

Krzysztof Skiba


Wiadomości
Przyjemność zabijania. Rozmowa z prof. dr. hab. ANDRZEJEM ELŻANOWSKIM
Krzysztof Różycki
Ocean pełen życia na dalekiej planecie? Nowe odkrycie
(JP) Na podst.: BBC, New York Times, Reuters, The Guardian, Der Spiegel
Do Europy nadchodzą piekielne upały. „To nie jest normalna prognoza”
KK na podst.: tagesschau, de, merkur.de, Reuters, Der Spiegel, BBC, World Meteorological Organization WMO
Społeczeństwo
Dwa lata jak dla brata. Adwokat od „trumny na kółkach” skazany
Piotr Kraska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Ciało pocięte piłą
Michał Fajbusiewicz
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To już prawie 100 lat
Opr. bin
Proces po latach. Błąd medyczny sprzed dekady
Krzysztof Różycki
Świat/Peryskop
Rosjanie podpalają groby własnych żołnierzy. To wyraz bezsilności
JP na podst.: Sever.Realii, Meduza.io, Nastojaszczeje Wriemia, Newsweek.com, TASS, Nowyj Kaliningrad
Aroganckie warunki pokoju. Siergiej Naryszkin złożył oświadczenie
KK na podst.: The Moscow Times, Bloomberg, Wall Street Journal, Reuters, BBC
Białoruś. „Raj Łukaszenki” zaprasza
(CEZ) Na podst.: belsat.eu, zerkalo.io, spring96.org
Hymny narodów świata: Alaska
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak. Uzdolniona aktorka miała 74 lata
Zebrała EfKA
Pożegnalny spektakl Jana Englerta. „Być albo nie być”
Plotkara
Była przyjaciółką Marka Belki. Teraz zagra koncert w Polsce
Grzegorz Walenda
Religijność. Olga Tokarczuk i jej filozofia
Leszek Turkiewicz
UEFA. Wielkie finały coraz bliżej
Maciej Woldan
Angorka - nie tylko dla dzieci...