R E K L A M A
R E K L A M A

Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Morderca zatrzymany po 29 latach

Ponad 40 lat zajmuję się niewykrytymi sprawami kryminalnymi. Przedstawiłem ich blisko trzy tysiące i chyba ze trzysta razy zdarzyło się, że dzięki informacjom od telewidzów przestępcy trafili za kratki. 

Fot. Pexels

Zagadka jednej ze zbrodni, która przez lata nie dawała mi spokoju, kilka dni temu została wyjaśniona. Lubelskie Archiwum X poinformowało o zatrzymaniu – po 29 latach – „mordercy z fotografii”.

Właścicielka niewielkiego domu położonego w Lublinie przy ul. Kossaka 18 wynajęła pokój wąsatemu, ciemnowłosemu mężczyźnie w wieku około 40 lat. Pokazał on gospodyni dowód osobisty na nazwisko Piotr S. Przez sześć dni nie było problemu z lokatorem, ale nad ranem 20 czerwca 1995 roku kobietę zbudziły hałasy z lokalu najemcy. Po chwili gospodyni pojawiła się pod drzwiami, skąd wcześniej dobiegały krzyki. Nacisnęła klamkę i wtedy… zobaczyła na podłodze zwłoki we krwi.

Wezwała policję, a ta pogotowie. Okazało się, że zamordowanym nie jest lokator mieszkania. Podczas oględzin znaleziono zdjęcie z dowodu osobistego, który przedstawił wynajmujący. Morderca pozostawił narzędzie zbrodni – siekierę. Gospodyni przed wynajęciem lokalu spisała z dowodu osobistego dane najemcy. Był to Piotr Antoni S. – urodzony 16.01.1967 r. w Warce.

Policyjna ekipa wyjechała na Mazowsze. Jej wizytą bardzo zdziwiony był Piotr S., bo owszem, dowód był jego, ale on nigdy nie był w Lublinie. Wyjaśnił też, że dokument skradziono mu na Dworcu Centralnym w Warszawie 4 marca 1995 roku. Policyjne ustalenia potwierdziły wersję mieszkańca okolic Warki. Złodziejem był najprawdopodobniej tajemniczy lokator z Lublina, bo to jego zdjęcie było wklejone do skradzionego dowodu.

Kim był mężczyzna ze zdjęcia? Mimo upływu wielu lat i wielu publikacji fotografii nikt go nie rozpoznał. Jedyne, co udało się ustalić, to to, że był mężczyzną eleganckim. Najprawdopodobniej przyjechał do Lublina 5 – 6 dni przed tragicznymi zdarzeniami. 15 czerwca odwiedził biuro ogłoszeń i zamówił taki anons: „Samochody używane tanio sprowadzam ze Szwajcarii. Duży wybór – kontakt…”.

Jak później ustalono, ofiarą zbrodni był 37-letni mężczyzna – jeden z niedoszłych klientów nieznanego nam zabójcy. Przyjechał z okolic Lublina, wybrał prezentowany na fotografiach model auta i 20 czerwca 1995 roku miał jechać (ze swoim przyszłym zabójcą) do Szwajcarii po wymarzony samochód. Ponieważ mężczyźni planowali wyruszyć bardzo wcześnie rano, „oferent” zaproponował, aby ten pojawił się na ulicy Kossaka wieczorem 19 czerwca i… przespał się w wynajętym mieszkaniu. Morderca zapewne chciał nad ranem ukraść śpiącemu pieniądze na auto, a było to 7 tys. dolarów.

Klient obudził się i doszło do szarpaniny. Zabójca przewidział taką sytuację, gdyż w mieszkaniu miał siekierę, którą zamordował swoją ofiarę. Choć policja od początku posiadała fotografię zabójcy, to jak się okazuje, trudno było go rozpoznać, bowiem zanim wykonał zdjęcie, ucharakteryzował się, m.in. dokleił wąsy i obciął włosy.

Rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji nadkom. Andrzej Fijołek poinformował: „Po latach do sprawy powrócili policjanci z lubelskiego Archiwum X. Postanowili ponownie zweryfikować wszystkie wątki. Ponadto policjanci we współpracy z ekspertami z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie oraz Biura Ekspertyz Sądowych w Krakowie wykonali szereg nowoczesnych badań kryminalistycznych w tym badania genetyczne i daktyloskopijne. Dokonano progresji wiekowej osoby widniejącej na fotografii, wykonano badania fonoskopijne, antroposkopijne oraz grafologiczne”.

W wielu czynnościach brali również udział policjanci z Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Gdańsku. W ramach współpracy międzynarodowej dokonano licznych ustaleń w kilkudziesięciu krajach. W końcu ustalono, że sprawcą był 32-letni wówczas mieszkaniec Białegostoku.

6 marca 2024 roku we współpracy ze Strażą Graniczną mężczyzna został zatrzymany na lotnisku Okęcie, a następnie przewieziony do Lublina. 8 marca 2024 roku usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie zarzut zabójstwa oraz dokonania rozboju. Mężczyzna przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia.

2024-03-25

Michał Fajbusiewicz


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka