R E K L A M A
R E K L A M A

Kobiety chcą móc o sobie decydować. Czy Polacy popierają aborcję?

Stosunek do kwestii prawa do przerywania ciąży stanowi centralny punkt wielu gorących politycznych debat, ale również jest źródłem zaangażowania społecznego.

Rys. Katarzyna Zalepa

W dyskusji na temat aborcji zaobserwowano wiele debat parlamentarnych, akcji zbierania podpisów pod projektem ustaw, weta prezydenckiego, orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz protestów. Wkrótce odbędą się kolejne debaty w Sejmie na temat prawa do przerywania ciąży.

Mimo to, społeczeństwo nie jest jednomyślne w kwestii aborcji. Narracje dzielące Polki i Polaków są często uproszczone i skrajne, jednak badania wykazują, że wiele osób nie identyfikuje się jednoznacznie ani jako zwolennik, ani jako przeciwnik aborcji.

W rozmowach z respondentami często pojawia się zdanie „Nie popieram aborcji, ale…”, które pokazuje zróżnicowane podejście do tego tematu. Przykładowo, Teresa, matka trzech synów, nie popiera aborcji, ale uważa, że kobiety powinny mieć swobodę wyboru. Podobnie Magdalena nie zdecydowałaby się na aborcję, ale chciałaby, aby jej córka mogła samodzielnie podjąć decyzję. Paweł z kolei ma poglądy konserwatywne, ale uważa, że ostateczną decyzję powinny podejmować kobiety.

Mimo że Polki i Polacy nie popierają aborcji, większość z nich opowiada się za prawem kobiety do wyboru. Badania wykazały, że 57% respondentów uważa, że kobieta powinna mieć możliwość przerwania ciąży z powodów osobistych bez konieczności uzasadniania swojej decyzji.

Jedynie 35% respondentów popierało przerywanie ciąży wyłącznie w określonych przypadkach, a 9% sprzeciwiało się aborcji w ogóle.

Warto zauważyć, że większość Polaków rozważa tę kwestię przez pryzmat empatii i troski o dobro kobiety, a nie jako konflikt światopoglądowy. Decyzja o aborcji jest traktowana jako dylemat osobisty, który każdy musi podjąć w zgodzie ze swoim sumieniem. Choć niektórzy nie decydowaliby się na aborcję, to rozumieją, że inni mogą dokonać innego wyboru. Przykładem tego jest Marcelina, która stanęła przed trudną decyzją, ale podkreśliła, że ważne było dla niej, że sama mogła zadecydować o swojej sytuacji.

Podobnie jak w przypadku Marceliny, dla wielu innych Polek i Polaków prawo do samodzielnego wyboru nie oznacza automatycznie decyzji o przerwaniu ciąży. Wręcz przeciwnie, możliwość podjęcia takiej decyzji – bez presji z zewnątrz – daje komfort psychiczny do dokonania przemyślanej, odpowiedzialnej decyzji zgodnej z własnymi przekonaniami.

Wyniki badań opublikowane w raporcie „Z troską i empatią. Polki i Polacy o prawie do przerywania ciąży”, wykazują, że większość społeczeństwa popiera prawo kobiety do wyboru i sprzeciwia się ograniczaniu jej wolności decyzji przez państwo czy Kościół. Jest to wyraz troski o dobrostan i autonomię kobiety, a nie jedynie manifestacja ideologiczna. Jednocześnie, większość badanych traktuje aborcję jako ostateczność i tragedię, a niekiedy nawet jako zagrożenie dla życia i zdrowia kobiet.

W obliczu tych skomplikowanych dylematów, Polki i Polacy starają się znaleźć równowagę pomiędzy szacunkiem dla życia poczętego a troską o dobrostan kobiet. Dlatego oczekują, że państwo zapewni odpowiednie wsparcie medyczne, psychologiczne i socjalne, aby kobiety mogły podjąć decyzję w zgodzie ze swoim sumieniem. W ten sposób, próbują pogodzić stanowiska pro-life i pro-choice, szanując życie i pozostawiając możliwość wyboru w wyjątkowych sytuacjach życiowych.

2024-02-26

Na podst. tekstu Zofii Włodarczyk i Adama Traczyka


Wiadomości
Cała partia w traumie… Pogrzeb Barbary Skrzypek
Jacek Binkowski
USA przegrało w negocjacjach z Rosją. To porażka Donalda Trumpa
Ewa Wesołowska na podst.: CNN, Kyiv Post, Komsomolskaja Prawda, The Independent, Al Jazeera, Delfi
Czy Ameryka zbuntuje się przeciwko Trumpowi? Wystąpienia Berniego Sandersa
(KGB) na podst. TOK FM
Wrzosek, Skrzypek i dwie wieże. Rozmowa z adwokatem JACKIEM DUBOIS
Tomasz Zimoch
Gdzie uciekasz, panie Mentzen? Czy kandydat Konfederacji zawalczy w drugiej turze?
Tomasz Barański
Społeczeństwo
Spokojny człowiek bez wybuchów złości. Finał sąsiedzkiej kłótni cz. II
Jacek Binkowski
Trzy rocznice w jeden miesiąc. Powtórka z historii Polski
Krzysztof Różycki
IKONOWICZ: Właściciel okazał się oszustem
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Hymny narodów świata: Ambazonia
Henryk Martenka
Kraj położony na ponad 300 wyspach. Poznajcie Fidżi
Marcin Pawul
Koszmar naukowców w bazie antarktycznej. Badacze proszą o pomoc
KK na podst.: The Sunday Times, The Citizen (RPA), BBC, The Guardian, The Daily Mail
Burmistrz Stambułu aresztowany. Nad Bosforem rodzi się dyktatura
JP na podst.: BBC, Reuters, Der Spiegel, Associated Press, Türkiye Today
Wrócili na Ziemię po 9 miesiącach. Misja miała trwać tydzień
JP na podst.: CNN, New York Post, The Daily Mail, Reuters, Fox News, Washington Post
Lifestyle/Zdrowie
Świat zmierza do otyłości. Gigantyczna porażka społeczna
A.M. wg BBC News
„Orgazm. Chcę więcej!”. Fragmenty książki
DORIAN SOLOT, MARSCHALL MILLER wraz z MAYBE BURKE
PBL, czyli nowotwór pod obserwacją. Białaczka atakująca głównie seniorów
Andrzej Marciniak
Świadectwo zagłady i ocalenia. Historia filmu „Lista Schindlera”
Wojciech Obremski
Książka Romana Polańskiego. „Nie biegnijcie! Idźcie!”
Joanna Orzechowska
Angorka