Rząd podniesie płace minimalną. Oto sześć skutków tej decyzji

Kampania wyborcza rozkręca się na dobre, a rząd zaczyna rozdawać pieniądze - tym razem te, które do niego nie należą. Podwyżka płacy minimalnej będzie dotyczyła, aż trzech milionów Polaków, ale skutki tej decyzji będą dotyczyć wszystkich. Oto sześć konsekwencji, które spotkają nas za sprawą podniesienia płacy minimalnej.

Rząd zdecydował się podnieść płace minimalną (fot. Pixabay)

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu poznaliśmy wstępną wysokość płacy minimalnej w 2024 roku.

Stawka minimalna pierwszy raz wzrośnie w styczniu 2024 roku i będzie wynosić 4242 złote brutto. Z kolei od lipca przyszłego roku kwota ta zostanie zaokrąglona do 4300 złotych. Oznacza to, że osoby posiadające umowę o pracę otrzymają co najmniej 3213 złotych netto. W górę pójdzie także minimalna stawka godzinowa. W połowie przyszłego roku będzie wynosić 28 złotych i 10 groszy.

Choć pensję minimalną otrzymuje około trzech milionów Polaków, to konsekwencje decyzji o podniesieniu stawki poniosą wszyscy. Oto sześć skutków podniesienia płacy minimalnej:

  1. Poprawa standardu życia pracowników najniżej płatnych: Podwyżka płacy minimalnej ma na celu zapewnienie godziwego dochodu dla pracowników o najniższych zarobkach. To może poprawić ich standard życia i zmniejszyć ubóstwo. Przynajmniej do czasu gdy nie urośnie inflacja.
  2. Wzrost cen: Firmy mogą być zmuszone do podniesienia cen swoich produktów lub usług, aby pokryć dodatkowe koszty pracy. To z kolei może prowadzić do inflacji (patrz punkt pierwszy).
  3. Redukcja zatrudnienia: Niektóre firmy, szczególnie te mniejsze lub mniej dochodowe, mogą nie być w stanie sobie pozwolić na wyższe koszty pracy. Mogą one zdecydować się na ograniczenie liczby zatrudnionych pracowników, co może prowadzić do wzrostu bezrobocia.
  4. Automatyzacja: Wyższe koszty pracy mogą przyspieszyć tendencje do automatyzacji i używania technologii w celu zredukowania kosztów. Przyzwyczailiśmy się do widoku kas samoobsługowych w supermarketach, ale to dopiero początek. Wkrótce ludzie przestaną pracować także w magazynach i fabrykach samochodów.
  5. Nierówności płacowe: Podwyżka płacy minimalnej może przyczynić się do zmniejszenia nierówności płacowych, szczególnie jeśli osoby zarabiające najmniej są grupami marginalizowanymi. To jednak może rodzić frustrację u osób posiadających wyższe kompetencje, które mimo swojego przygotowania do pracy będą zarabiać tyle samo co osoby otrzymujące pensję minimalną.
  6. Zmiana zachowań konsumenckich: Jeżeli podniesienie płacy minimalnej doprowadzi do wzrostu cen, konsumenci mogą zmienić swoje zachowania zakupowe, co z kolei może wpłynąć na popyt na różne produkty i usługi.

Jak widać podniesienie płacy minimalnej przynosi miks pozytywnych i negatywnych skutków dla rynku. Jednak zastanawiającym jest, że rząd decyduje się na tak ostrą podwyżkę w sytuacji gdy średnia zarobków wcale nie szybuje w górę, a nasza gospodarka nie wyszła z zapaści wywołanej przez pandemię koronawirusa i wojnę na Ukrainie. Zdaje się, że Prawo i Sprawiedliwość po prostu wie, że przedsiębiorcy i tak go nie poprą. Zamiast tego woli stawiać na swój tradycyjny elektorat. Tym razem używając do tego cudzych pieniędzy.

Zobacz też:

2023-06-13

Angora


Wiadomości
Zrzutka na PiS będzie kolejnym problemem partii
(WA)
Ponad głowami kobiet. Będzie referendum w sprawie aborcji
Jan Rojewski
Społeczeństwo
Żołnierze przeklęci. Drugie starcie [FELIETON MARTENKI]
Henryk Martenka
Być astronautą. Z jakimi problemami należy się liczyć?
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Umarła z przepracowania? Jej ciało znaleziono w firmie przy biurku
EW na podst.: CNN, 12news.com, mamamia.com.au, commondreams.org
Świat/Peryskop
Szokujący wynik wyborów w Niemczech. Wygrała skrajna prawica
KK na podst.: Der Spiegel, Deutsche Welle, Focus, Bild Zeitung, La Stampa, The Telegraph
Czerwony dywan zamiast kajdanek. Tak Mongolia przywitała Putina
KK na podst.: The Moscow Times, BBC, Reuters, Associated Press, New York Times
Wenezuela przyspiesza Boże Narodzenie. Sprytne odwrócenie uwagi
JP na podst.: El Nacional, CNN, The Guardian, El Universal, Últimas Noticias, El País
Zaskakujące słowa papieża Franciszka. „Nie potrzebuję teściowej”
ANS na podst.: repubblica.it, rainews.it, vaticannews.va, lastampa.it
Chcą uczynić Putina nieśmiertelnym? Żądają wyników najnowszych badań
EW na podst.: Meduza, Neue Zürcher Zeitung, Daily Mail
Lifestyle/Zdrowie
TradWives. Powrót modelu tradycyjnej żony
E.W. na podst.: Anna Anagnostopulu. Żona przy mężu. Forbes Women 4/2024
Polska kultura nad Sekwaną. „Korzenie są bardzo ważne”
Joanna Orzechowska
Witajcie w piekle. Louis-Ferdinand Céline
Leszek Turkiewicz
Richard Gere ma 75 lat… i małe dzieci do odchowania
ANS na podst.: corriere.it, vogue.it, repubblica.it, gazzetta.it, vanityfair.it, elle.com
Amerykański sen Igi Świątek…
Maciej Woldan
Angorka