17 grudnia papież obchodzi urodziny. Jak powtarza: „Jeszcze żyję”

Wkrótce 87. urodziny Franciszka i kolejny krok przybliżający Jego Świątobliwość do rekordu długowieczności – po Agatonie, którego wybrano na Głowę Kościoła w wieku 100 lat, Benedykcie XVI, Leonie XIII oraz Klemensie XII. Po perypetiach, jakie miał z drogami oddechowymi i odwołanym locie na konferencję klimatyczną do Dubaju, wierni chcieliby świętować, chociaż sam jubilat nie przepada za okołometrykalnym patosem. Tym bardziej w tym roku, kiedy na Tronie Piotrowym nie jest słodko. 

Fot. Wikimedia

Przypadające w grudniu papieskie urodziny naturalnie zbiegają się z podsumowaniem roku, bilansem zysków i strat. Ojciec Święty mocno się angażował, ale część wytężonych działań nie dała owoców. Dokonania to przede wszystkim: wybór bardzo ciekawych kardynałów, synod o synodalności, inspirujące beatyfikacje, w tym rodziny Ulmów; otwarcie na media poprzez wywiady w telewizji i dynamiczny rytm publikacji, podróże apostolskie, wspomaganie spraw społecznych i środowiska, uzyskanie zaufania 75 proc. Włochów w sondażu przeprowadzonym z okazji 10. rocznicy pontyfikatu – jego rezultaty podawała RAI. Cierniami są natomiast niewysłuchane apele o pokój oraz negocjacje, po których oczekiwano natychmiastowego, cudownego i wręcz niemożliwego finału; wewnętrzne spory w instytucji, i wiążąca się z nimi konieczność pokazowego miażdżenia oponentów – jak w przypadku kardynała Burke’a. Boli kurczenie się katolicyzmu w Europie, jak wynika z raportu opublikowanego na stronie fides.org; straszy widmo schizmy; ciążą osobiste kłopoty ze zdrowiem. 

Ból kolan

Kondycja jest pochodną daty urodzenia, i chociaż w Italii percepcja starości jest inna – biorąc pod uwagę, że ostatni włoscy prezydenci kończyli kadencje między 80. a 90. rokiem życia – to fizjologia stawia granice nawet pierwszemu pierścieniowi Kościoła, bo prowadzi intensywny tryb życia w wirze audiencji i spotkań. – Czuję się znacznie lepiej, ale męczę się, jeśli mówię za dużo – Bergoglia otwierającego 6 grudnia 2023 roku audiencję w Auli Pawła VI cytowały agencje i dzienniki, od ANSA po La Repubblica, informując, że był zmuszony przekazać lekturę katechezy prałatowi Ciampanellemu z Sekretariatu Stanu. Wprawdzie papież dotarł nie na wózku, lecz o lasce, co daje nadzieję, że towarzyszący mu chroniczny ból kolana maleje, niemniej spekulacje, czy widoczne niedomogi fizyczne staną się, prędzej czy później, przyczyną dymisji, na pewno już nie ucichną. 

Franciszek, pytany o samopoczucie, nieodmiennie odpowiada żartem, że „jeszcze żyje”. Ma mnóstwo planów, mimo że trzy miesiące temu przyznawał szczerze, iż przemieszczanie się oznacza nadzwyczajny wysiłek. – Dla mnie podróżowanie nie jest już tak proste jak kiedyś – bezpretensjonalne zwierzenia podchwycił Il Sole 24 Ore. Obojętnie, czy z siłami pod górkę, czy z górki, następca Świętego Piotra nie przyznaje sobie taryfy ulgowej. Na wiosnę m.in. we Włoszech i w Polsce ukaże się hit, książka pod tytułem Life, autobiografizująca historia drogi z Argentyny za Spiżową Bramę, przy czym każdy rozdział będzie okraszony komentarzem historycznym włoskiego watykanisty. W maju papież uda się do Werony, a chciałby też podjąć pielgrzymkę do ojczyzny. Jak informował Il Messaggero, nowy prezydent Javier Milei, który wcześniej obrzucał swojego rodaka obelgami, po telefonie gratulacyjnym od niego, miał się przemóc i wystosować zaproszenie. 

Jubileusz 

Kluczowym wydarzeniem, które trzyma coraz bardziej sędziwego Franciszka na urzędzie, jest jednak Jubileusz 2025 roku. To będzie globalny poryw chrześcijaństwa mający korzenie w Biblii, szansa na przywrócenie właściwej relacji z Bogiem, czas przebaczenia i zadośćuczynienia. Rzym już się do tego przygotowuje – razem z papieżem, któremu cały świat życzy zdrowia, zwycięskich batalii i konsolacji płynącej z wersetu psalmicznego: „Drzewa Pana mają wody do syta”. 

2023-12-13

Agnieszka Nowak-Samengo


Wiadomości
Mateusz Morawiecki będzie miał ochronę? Internauci w szoku
bin, www.gazeta.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wp.pl
Kaczyński jak ojciec chrzestny? Komentarze w sprawie przesłuchania
(WA)
Komisji ds. rosyjskich wpływów. Potrzebna dla Polski czy rządu?
Na podst. tekstów Agnieszki Burzyńskiej, Marty Rawicz, Zbigniewa Parafianowicza
Społeczeństwo
Może diabeł mi podpowiadał? Wyrok w sprawie zabójstwa siekierą
Katarzyna Binkowska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Głos mordercy rozpoznał telewidz
Michał Fajbusiewicz
Prawnik radzi. Kto musi zapłacić za stawiennictwo w wojsku? 
Mecenas Jan Paragraf
Zagadka kryminalna. Próbowała dźgnąć mnie nożem
Wojciech Chądzyński
Matki boją się wychodzić z bloku. „Każdy ma do niego szacunek”
Bohdan Melka, „Żyją w panicznym strachu przed sąsiadem”, TVN
Świat/Peryskop
Makabryczna turystyka. Ich marzeniem jest znaleźć się w centrum wojny
E.W. na podst. Paulina Wilk „Podróże do piekła”, „Polityka” nr 22/2024
Chmury burzowe nad wyborami. Biden zadaje sobie samobójcze ciosy
STOL
Ślub stu osieroconych dziewcząt. Niektóre z nich są nieletnie
EW na podst.: TRT Africa, The Guardian Nigeria, BBC, dateline.ng
Hiszpańska Villajoyosy. Ciepło, słodko, kolorowo
Chrystian Ślusarczyk
Austriackie gadanie, czyli obóz dla uchodźców. Powrót do przeszłości
Ewa Korzeniowska
Lifestyle/Zdrowie
Co dalej z 40 Plus? Polacy potrzebują tego programu
A.M.
Zrozumieć celiakię. Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa dla każdego?
Andrzej Marciniak
Rozmowa ze „zdrajcą doskonałym” o przygodzie w niecodziennym reality show
Agnieszka Pacho
Pożegnanie Jacka Zielińskiego. Odszedł młodszy Skald
Maciej Malinowski
Anita Sokołowska. O stabilności i wpływie aktora na społeczeństwo
Na podst. tekstu Joanny Derdy
Angorka