Trudne pytania o elektrownię atomową. Czy może powstać w innym miejscu?

Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo, mówi, że to pora podjąć decyzję: budować czy nie budować pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na terenie jego gminy. Jednak Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, zasiał ziarno niepewności podczas spotkania z mieszkańcami Jagodna, mówiąc, że możliwa jest zmiana lokalizacji.

Fot. Flickr

Tusk dodał, że jeśli przeniesienie lokalizacji na równie uzasadnioną, ale bez waloru turystycznego, będzie możliwe bez straty czasu i pieniędzy, to będzie to rozważane. Jednocześnie, jeśli obecna lokalizacja będzie koniecznością, to zrobią wszystko, by zminimalizować straty w regionie. Ile jednak jest w tym prawdy?

Według ekspertów zmiana miejsca budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest niemożliwa lub przynajmniej nie da się jej dokonać bez poniesienia pokaźnych strat finansowych. Lokalizacja “Lubiatowo-Kopalino” jest opatrzona już decyzją o ustaleniu lokalizacji i decyzją środowiskową, co wymagało pewnych badań. Została zaakceptowana na podstawie konsultacji w ramach konwencji z Espoo.

Nie da się teraz zmienić uwarunkowań tej lokalizacji na zasadzie „kopiuj, wklej” i przerzucić wykonaną pracę bez dodatkowych kosztów w inne miejsce. Jakub Wiech, ekspert w zakresie energetyki, tłumaczy, że w takim układzie cała procedura musiałaby ruszyć praktycznie od zera. Prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej w swojej analizie idzie jeszcze dalej. Jego zdaniem polski projekt atomowy nie ma szans na powodzenie. Chociaż w tym czasie były pewne europejskie aspekty polityczne, które za budową przemawiały, dziś już ich nie ma.

Ekspert przypomina, że elektrownie jądrowe muszą być chłodzone. Najczęściej stosuje się chłodnie kominowe lub chłodzenie przepływowe, które polega na przepływie zimnej wody przez instalacje elektrowni. W Choczewie elektrownia ma być chłodzona wodą z Bałtyku poprzez system przepływowy. Jednak woda zrzutowa jest cieplejsza od otoczenia, czasem znacznie, co powoduje problemy środowiskowe.

Doświadczenia z USA pokazują, że przy takim systemie chłodzenia woda oddawana z elektrowni po schłodzeniu jest o 8 – 10 st. C cieplejsza od wody z otoczenia. Przy takiej różnicy ugotujemy ekosystem Bałtyku; nastąpi również zmiana prądów. Pod względem ekologicznym nie da się takiej idei zrealizować.

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) otrzymały decyzję lokalizacyjną dla projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma być zlokalizowana w gminie Choczewo, w lokalizacji nazwanej „Lubiatowo-Kopalino”. Niespełna miesiąc wcześniej PEJ podpisała z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie elektrowni. Zgodnie z harmonogramem pierwszy blok ma zacząć działać w 2033 r. Według sondażu Instytutu Badań Pollster, 62 proc. Polaków jest za budową elektrowni jądrowych, a 23 proc. jest przeciwnego zdania. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego energia produkowana z wykorzystaniem atomu byłaby od 2,5 do 4 razy tańsza niż w przypadku elektrowni węglowej.

2023-11-20

Na podst. tekstu Pawła Gospodarczyka


Wiadomości
Skończmy z mentalnością wasali. O stanie finansów publicznych
Krzysztof Różycki
Wałęsa znowu wygrał z władzą. Ekspertka tłumaczy całą sytuację
Tomasz Zimoch
Agent Tomek zeznaje. Co skłoniło Kaczmarka do takiego kroku?
Opr. AB
267 zmian w traktatach. Jak wpłyną na Polskę niemiecko-francuskie propozycje?
Krzysztof Różycki
Właściciele psów przerażeni. Epidemia dziwnej choroby spadła na czworonogi
KK na podst.: CNN, Associated Press, The New York Times, Washington Post, The Daily Mail, USA Today
Społeczeństwo
Zagadka kryminalna. Włamanie do domu antykwariusza
Wojciech Chądzyński
Antidote Bikes. Od magisterki do poważnego biznesu
E.W. na podst. Forbes nr 10/2023
Kondycja psychiczna Polaków nie wygląda dobrze. Lęk i samotność niszczą nam życie
Andrzej Marciniak
Oświadczenia na Facebooku. Przeczytaj regulamin, nim zaprotestujesz
MAC
Przełom w sprawie zabójstwa turystów z Niemiec
Michał Fajbusiewicz
Świat/Peryskop
Albania. Bójka w parlamencie. Opozycja wyciągnęła race
PKU na podst.: Reuters, CNN, Washington Post
Rzym obchodzi 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej
Agnieszka Nowak-Samengo
Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie skazane na zagładę. Będzie rozbiórka
MS
Podróż po Walii. Kraj pastwisk i parków
Wilhelm Karud
Hymny narodów świata: Kaszuby
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Motocykle wirują, chłopaki walą w bandę. Żużel okiem fotografa
Tomasz Barański
Playback wszystko załatwi. Szczera rozmowa z Marcinem Kiljanem
Tomasz Gawiński
Tyson wśród piosenkarzy. To działo się podczas rozdania nagród „Billboard”
Grzegorz Walenda
Pandemiczne patologie. Szpital odmówił pomocy choremu, który później zmarł
Krzysztof Różycki
Epidemia nadciśnienia. Nieleczone niesie ogromne zagrożenie
Andrzej Marciniak
Angorka