Trudne pytania o elektrownię atomową. Czy może powstać w innym miejscu?

Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo, mówi, że to pora podjąć decyzję: budować czy nie budować pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na terenie jego gminy. Jednak Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, zasiał ziarno niepewności podczas spotkania z mieszkańcami Jagodna, mówiąc, że możliwa jest zmiana lokalizacji.

Fot. Flickr

Tusk dodał, że jeśli przeniesienie lokalizacji na równie uzasadnioną, ale bez waloru turystycznego, będzie możliwe bez straty czasu i pieniędzy, to będzie to rozważane. Jednocześnie, jeśli obecna lokalizacja będzie koniecznością, to zrobią wszystko, by zminimalizować straty w regionie. Ile jednak jest w tym prawdy?

Według ekspertów zmiana miejsca budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest niemożliwa lub przynajmniej nie da się jej dokonać bez poniesienia pokaźnych strat finansowych. Lokalizacja “Lubiatowo-Kopalino” jest opatrzona już decyzją o ustaleniu lokalizacji i decyzją środowiskową, co wymagało pewnych badań. Została zaakceptowana na podstawie konsultacji w ramach konwencji z Espoo.

Nie da się teraz zmienić uwarunkowań tej lokalizacji na zasadzie „kopiuj, wklej” i przerzucić wykonaną pracę bez dodatkowych kosztów w inne miejsce. Jakub Wiech, ekspert w zakresie energetyki, tłumaczy, że w takim układzie cała procedura musiałaby ruszyć praktycznie od zera. Prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej w swojej analizie idzie jeszcze dalej. Jego zdaniem polski projekt atomowy nie ma szans na powodzenie. Chociaż w tym czasie były pewne europejskie aspekty polityczne, które za budową przemawiały, dziś już ich nie ma.

Ekspert przypomina, że elektrownie jądrowe muszą być chłodzone. Najczęściej stosuje się chłodnie kominowe lub chłodzenie przepływowe, które polega na przepływie zimnej wody przez instalacje elektrowni. W Choczewie elektrownia ma być chłodzona wodą z Bałtyku poprzez system przepływowy. Jednak woda zrzutowa jest cieplejsza od otoczenia, czasem znacznie, co powoduje problemy środowiskowe.

Doświadczenia z USA pokazują, że przy takim systemie chłodzenia woda oddawana z elektrowni po schłodzeniu jest o 8 – 10 st. C cieplejsza od wody z otoczenia. Przy takiej różnicy ugotujemy ekosystem Bałtyku; nastąpi również zmiana prądów. Pod względem ekologicznym nie da się takiej idei zrealizować.

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) otrzymały decyzję lokalizacyjną dla projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma być zlokalizowana w gminie Choczewo, w lokalizacji nazwanej „Lubiatowo-Kopalino”. Niespełna miesiąc wcześniej PEJ podpisała z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie elektrowni. Zgodnie z harmonogramem pierwszy blok ma zacząć działać w 2033 r. Według sondażu Instytutu Badań Pollster, 62 proc. Polaków jest za budową elektrowni jądrowych, a 23 proc. jest przeciwnego zdania. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego energia produkowana z wykorzystaniem atomu byłaby od 2,5 do 4 razy tańsza niż w przypadku elektrowni węglowej.

2023-11-20

Na podst. tekstu Pawła Gospodarczyka


Wiadomości
Ksucie w Ksanach [REPORTAŻ ANGORY]
Wojciech Barczak
Spór o Polskę. Rozmowa z prof. RYSZARDEM PIOTROWSKIM, konstytucjonalistą Uniwersytetu Warszawskiego
Krzysztof Różycki
Radio TOK FM bez nałożonej kary. Sprawa krytyki podręcznika „HiT”
Marek Palczewski
Marcin Romanowski i Mariusz Błaszczak. Posłowie bez immunitetu
AB Na podst.: Interii, WP.PL, TVN24
Boeing przyzna się do oszustw. Dzięki temu uniknie procesu karnego
KK na podst.: Washington Post, New York Times, USA Today, BBC, Associated Press
Społeczeństwo
Zwolnienia lekarskie po nowemu. Zmiany w L4
KGB na podst. TOK FM
GOPS się pomylił i wypłacał nienależne świadczenie. Teraz każe je spłacić
Wojciech Barczak na podst. Ewa Młodziankowska. „Wytknęła urzędnikom błąd” – Interwencja, Polsat
Świat/Peryskop
Prezydent Liberii zredukuje swoją wypłatę. Dla dobra kraju
JP na podst.: The Analyst (Liberia), BBC, Liberian Observer, allAfrica.com, africanews.com
Bajeczne, hinduskie megawesele. Uroczystość trwała miesiącami
KK na podst.: BBC, Hindustan Times, CNN, Times of India, Vogue, The Economic Times, The Daily Mail
Hymny narodów świata: Dolna Austria
Henryk Martenka
Lotnisko im. Berlusconiego. Włochom kojarzy się to jednoznacznie
ANS na podst.: ansa.it, repubblica.it, corriere.it, vanityfair.it, avvenire.it
Norweska armia ma wyszkolone psy, które znają nawet język rosyjski
Zbigniew Kuczyński
Lifestyle/Zdrowie
Robert Gonera wrócił do życia publicznego. „Prasa mnie skasowała”
Tomasz Gawiński
Objaw Raynauda. Palce ostrzegają przed chorobą
A.M.
Jadwiga Jankowska-Cieślak. Żyje według własnych zasad i jest jej z tym dobrze
Na podst. tekstu Krystyny Pytlakowskiej
Zwierzę ma świadomość. O inteligencji poszczególnych zwierząt
E.W. na podst. Katarzyna Burda. „Świadome istnienie szczura” „Newsweek” nr 28/2024
Angorka