Zagadka kryminalna. Klaser z cennymi znaczkami

Kolejna zagadka z udziałem inspektora Neraka. Do wygrania nagrody książkowe. Zapraszamy do zabawy!

Rys. Mirosław Stankiewicz

Willa pamiętająca lata trzydzieste XX wieku, przed którą inspektor Nerak zaparkował, stała na końcu ulicy, tuż przy rozległym parku. Kiedy policjant wysiadł z samochodu, podszedł do niego mężczyzna w średnim wieku, zaprosił do domu i idąc, informował: – Po śmierci mojej żony mieszkam sam. Tydzień temu przyjechała do mnie w odwiedziny mieszkająca na Pomorzu córka mojej siostry Patrycja. Przedwczoraj wyjechałem do Czech na urodziny mojego kolegi mieszkającego w Pradze. Patrycja została sama w domu. Dziś w nocy zadzwoniła i powiedziała, że było włamanie. Złodzieje wybili szybę w oknie kuchni i dostali się do środka. Natychmiast wróciłem i okazało się, że ukradli klaser z najcenniejszymi znaczkami pocztowymi. 

Po wejściu do domu gospodarz zaprosił inspektora do salonu, którego ściany obwieszone były zabytkowymi strzelbami oraz myśliwskimi trofeami, i poszedł przygotować kawę. Nerak chwilę przyglądał się kilkunastu głowom zwierząt, które były zwieńczone pięknymi porożami, i westchnął smutno pod nosem: „Boże, co za cmentarzysko!”. 

Kiedy usiadł w fotelu obitym czarną skórą, gospodarz wniósł kawę i kontynuował przerwaną wypowiedź: – Złodzieje ukradli mi zbiór bardzo cennych polskich znaczków pocztowych pochodzących z okresu międzywojennego. W kolekcji tej był również wydrukowany w roku 1956 znaczek, jeden z tych znanych powszechnie jako „odwrotka bokserów”. W latach osiemdziesiątych egzemplarz z tej serii kosztował sto pięćdziesiąt tysięcy złotych, gdy w tym czasie przeciętna miesięczna pensja wynosiła około dwudziestu tysięcy złotych. A tak przy okazji, nie wiem, czy pan wie, że za najdroższy polski znaczek pocztowy uznawana jest „niebieska dziesięciokoronówka” z czarnym nadrukiem „Poczta Polska”, z roku 1919. Według katalogu Fischera z roku 2014 wartość tego znaczka sięgała pół miliona złotych. Wróćmy jednak do sprawy. Kiedy przyjechałem, Patrycja opowiedziała mi o włamaniu. Jednak to, co od niej usłyszałem, wydało mi się niezbyt przekonywające i dlatego podejrzewam ją, że to ona ukradła klaser i wymyśliła bajeczkę o włamywaczach. Nie mogę jednak jej tego udowodnić. Może panu uda się dojść do prawdy. 

– Nie ma pan zamontowanego w domu alarmu? – zapytał Nerak. 

– Oczywiście, że mam, ale dzień przed moim wyjazdem uległ awarii. Miałem to zgłosić zaraz po przyjeździe. 

– Wyjechał pan, wiedząc o tej awarii? 

– No, może faktycznie głupio postąpiłem, ale przecież zostawiłem w domu siostrzenicę. 

– W takim razie chciałbym z nią porozmawiać. Proszę ją poprosić. Po chwili do salonu weszła młoda, wysoka, atrakcyjna brunetka. Inspektor poprosił, aby opowiedziała o zdarzeniu. 

– Wczoraj położyłam się do łóżka chwilę po północy. Obudził mnie odgłos przypominający tłuczoną szybę, dobiegający z kuchni sąsiadującej z moim pokojem. Domyślając się, że jest to włamanie, przerażona weszłam pod łóżko. Po chwili drzwi od mojego pokoju otworzyły się i w progu stanął mężczyzna. Omiótł światłem latarki pokój i już zamierzał wejść do środka, kiedy jego wspólnik zawołał, że znalazł, co trzeba, i mają się zmywać. Kiedy usłyszałam, jak wychodzą, wyczołgałam się spod łóżka i podbiegłam do okna. W świetle ulicznych latarni zdążyłam jeszcze zobaczyć, jak ci złodzieje biegną w stronę auta zaparkowanego naprzeciw okna mojego pokoju. Jednym z nich mógł być znajomym wujka, też zapalony filatelista. Miał bowiem takie charakterystyczne oprawki okularów. To samo powiedziałam policjantom, którzy przybyli zaraz po moim zgłoszeniu. 

Nerak podziękował i kiedy kobieta wyszła, oznajmił gospodarzowi domu: – Jestem pewny, że klaser ze znaczkami ukradła pana siostrzenica. Opisała całkiem nieźle przebieg całego wydarzenia, ale pewien szczegół świadczy, że jest to wymyślona przez nią bajeczka. 

Na jakiej podstawie inspektor Nerak domyślił się, że Patrycja kłamie? 

Rozwiązanie zagadki za dwa tygodnie. Na odpowiedzi Czytelników detektywów czekamy do 5 października. Wśród osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi, rozlosujemy nagrodę książkową. 

Odpowiedzi prosimy przesyłać pod adresem: redakcja@angora.com.pl lub na kartkach pocztowych: Tygodnik „Angora”, 90-007 Łódź, pl. Komuny Paryskiej 5a. 

Rozwiązanie zagadki sprzed dwóch tygodni „Kto ukradł diadem?”: Na nagranym filmie widać było wchodzącą do pokoju osobę. Dzięki futrynie drzwi podzielonej poprzecznymi, ozdobnymi listwami inspektor Nerak zorientował się, że do gabinetu wszedł w nocy niższy brat. 

Wpłynęło 16 prawidłowych odpowiedzi na kartkach pocztowych i 40 e-mailem. Książkę Shari Lapeny „Ktoś, kogo znamy” (Wydawnictwo Zysk i S-ka) wylosowała pani Janina Tworzydło ze Stalowej Woli.

Gratulujemy! Nagrodę wyślemy pocztą. 

2023-09-28

Wojciech Chądzyński


Wiadomości
Skończmy z mentalnością wasali. O stanie finansów publicznych
Krzysztof Różycki
Wałęsa znowu wygrał z władzą. Ekspertka tłumaczy całą sytuację
Tomasz Zimoch
Agent Tomek zeznaje. Co skłoniło Kaczmarka do takiego kroku?
Opr. AB
267 zmian w traktatach. Jak wpłyną na Polskę niemiecko-francuskie propozycje?
Krzysztof Różycki
Właściciele psów przerażeni. Epidemia dziwnej choroby spadła na czworonogi
KK na podst.: CNN, Associated Press, The New York Times, Washington Post, The Daily Mail, USA Today
Społeczeństwo
Zagadka kryminalna. Włamanie do domu antykwariusza
Wojciech Chądzyński
Antidote Bikes. Od magisterki do poważnego biznesu
E.W. na podst. Forbes nr 10/2023
Kondycja psychiczna Polaków nie wygląda dobrze. Lęk i samotność niszczą nam życie
Andrzej Marciniak
Oświadczenia na Facebooku. Przeczytaj regulamin, nim zaprotestujesz
MAC
Przełom w sprawie zabójstwa turystów z Niemiec
Michał Fajbusiewicz
Świat/Peryskop
Albania. Bójka w parlamencie. Opozycja wyciągnęła race
PKU na podst.: Reuters, CNN, Washington Post
Rzym obchodzi 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej
Agnieszka Nowak-Samengo
Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie skazane na zagładę. Będzie rozbiórka
MS
Podróż po Walii. Kraj pastwisk i parków
Wilhelm Karud
Hymny narodów świata: Kaszuby
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Motocykle wirują, chłopaki walą w bandę. Żużel okiem fotografa
Tomasz Barański
Playback wszystko załatwi. Szczera rozmowa z Marcinem Kiljanem
Tomasz Gawiński
Tyson wśród piosenkarzy. To działo się podczas rozdania nagród „Billboard”
Grzegorz Walenda
Pandemiczne patologie. Szpital odmówił pomocy choremu, który później zmarł
Krzysztof Różycki
Epidemia nadciśnienia. Nieleczone niesie ogromne zagrożenie
Andrzej Marciniak
Angorka