20-latki w pracy. Roszczeniowi czy dbający o swoje prawa?

Młode pokolenie przez starszych pracowników często uważane jest za roszczeniowe. Może jednak nie jest to do końca prawda, a ludzie ci tak naprawdę dbają o swoje interesy?

Rys. Katarzyna Zalepa

Pracują, ale pod pewnymi warunkami

Po krótkim czasie dochodzą do wniosku, że standardowy ośmiogodzinny czas pracy jest dla nich zbyt długi, oddawanie pracy tego samego dnia ich przerasta, a kontakt z przełożonymi i współpracownikami w biurze przekracza ich osobiste granice. Mają tendencję do stawiania indywidualnych warunków zatrudnienia, które starsze pokolenia uważają za szokujące, ale młodsze rozumieją. Mowa o pracownikach młodego pokolenia.

Jednostki te oczekują, że to pracodawca powinien się o nich starać, co może prowadzić do konfliktów kulturowych z generacjami starszymi, przyzwyczajonymi do tradycyjnego podejścia do pracy. Ostatnio zdarzają się nawet przypadki, gdzie pracownicy odmawiają fizycznej obecności w pracy, argumentując, że praca zdalna jest dla nich lepsza pod względem zdrowia psychicznego. Takie zachowanie może jednak prowadzić do problemów, a nawet do zakończenia umowy o pracę.

Duża rotacyjność

W jednym z ogólnopolskich portali internetowych proces rekrutacyjny na stanowisko redaktora trwa praktycznie przez cały rok. Agata, szefowa jednej z redakcji, zauważa dużą rotację wśród dwudziestokilkulatków, którzy często rezygnują po kilku miesiącach pracy.

Młodzi pracownicy często odczuwają trudności z dostosowaniem się do standardowego czasu pracy i bezpośredniego kontaktu z przełożonymi i współpracownikami w biurze. Ich priorytety różnią się od osób starszych, co prowadzi do konfliktów kulturowych.

Ewa, pracująca w dużej firmie, dostrzega różnice między różnymi grupami wiekowymi w zespole, co często sprawia trudności w komunikacji. Zdaniem Róży Szafranek, ekspertki HR, rosnąca różnorodność wiekowa w zespołach może prowadzić do kryzysu komunikacyjnego na rynku pracy. Milenialsi często mają inne podejście do pracy, co wymaga dostosowania przez zarządzających. Jednakże, zarządzanie grupą 20-latków może być bardziej czasochłonne i wymagać większego nakładu pracy, ponieważ młodzi ludzie potrzebują więcej interakcji i rozczłonkowania zadań.

Nie więcej, niż było w umowie

Milenialski są też bardzo dokładni pod pewnymi względami. Jeżeli na ich stanowisku było pięć konkretnych obowiązków, a dzisiaj pojawiły się dwie nowe rzeczy do zrobienia, będą oni zadawać pytania. Będą zastanawiać się, czy rzeczywiście zasady ich pracy jawią się jako klarowne, skoro wcześniej o tych dwóch przykładowych rzeczach nie było mowy.

Młodzi niechętnie tez przystają na nadgodziny. Odmawiają, bo mają już inne plany Nie każdy interpretuje taką odpowiedź jako coś roszczeniowego. Warto bowiem wyciągnąć z tego lekcję: ci ludzie mają wyraźnie określone granice. I niekiedy rzeczywiście jest to coś, z czym nie jesteśmy zaznajomieni.

Ekspertka zauważa, że konflikty między pokoleniami milenialsów a 20-latków dotyczą głównie braku samodzielności tych ostatnich. Oczekujemy, że młodzi ludzie będą podchodzić do zadań tak szybko i z zapałem jak poprzednie pokolenia. Milenialsi byli gotowi na wszystko, ale dzisiaj młodzi pytają: „Potrzebuję jasnych zadań i deadline’ów. Co zrobić? Za co zostanę doceniony?”. Również nie zgłaszają braków czy problemów w biurze, nie czują się za nie odpowiedzialni. Ale są wrażliwi społecznie i ekologicznie.

I może mają w tym słuszność?

2024-03-07

Na podst. tekstu Anny Frydrychewicz


Wiadomości
Mateusz Morawiecki będzie miał ochronę? Internauci w szoku
bin, www.gazeta.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wp.pl
Kaczyński jak ojciec chrzestny? Komentarze w sprawie przesłuchania
(WA)
Komisji ds. rosyjskich wpływów. Potrzebna dla Polski czy rządu?
Na podst. tekstów Agnieszki Burzyńskiej, Marty Rawicz, Zbigniewa Parafianowicza
Społeczeństwo
Może diabeł mi podpowiadał? Wyrok w sprawie zabójstwa siekierą
Katarzyna Binkowska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Głos mordercy rozpoznał telewidz
Michał Fajbusiewicz
Prawnik radzi. Kto musi zapłacić za stawiennictwo w wojsku? 
Mecenas Jan Paragraf
Zagadka kryminalna. Próbowała dźgnąć mnie nożem
Wojciech Chądzyński
Matki boją się wychodzić z bloku. „Każdy ma do niego szacunek”
Bohdan Melka, „Żyją w panicznym strachu przed sąsiadem”, TVN
Świat/Peryskop
Makabryczna turystyka. Ich marzeniem jest znaleźć się w centrum wojny
E.W. na podst. Paulina Wilk „Podróże do piekła”, „Polityka” nr 22/2024
Chmury burzowe nad wyborami. Biden zadaje sobie samobójcze ciosy
STOL
Ślub stu osieroconych dziewcząt. Niektóre z nich są nieletnie
EW na podst.: TRT Africa, The Guardian Nigeria, BBC, dateline.ng
Hiszpańska Villajoyosy. Ciepło, słodko, kolorowo
Chrystian Ślusarczyk
Austriackie gadanie, czyli obóz dla uchodźców. Powrót do przeszłości
Ewa Korzeniowska
Lifestyle/Zdrowie
Co dalej z 40 Plus? Polacy potrzebują tego programu
A.M.
Zrozumieć celiakię. Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa dla każdego?
Andrzej Marciniak
Rozmowa ze „zdrajcą doskonałym” o przygodzie w niecodziennym reality show
Agnieszka Pacho
Pożegnanie Jacka Zielińskiego. Odszedł młodszy Skald
Maciej Malinowski
Anita Sokołowska. O stabilności i wpływie aktora na społeczeństwo
Na podst. tekstu Joanny Derdy
Angorka