Pieniądze jak alkohol. W Polsce mamy aż 2,7 miliona niesolidnych dłużników

Według rejestru BIG InfoMonitora 2,7 mln dorosłych Polaków to niesolidni dłużnicy.

Fot. Flickr

Wysokość zadłużenia powala

Numer jeden w rankingu: 66-letni mężczyzna z Lubelskiego jest zadłużony na 81,2 mln zł. Drugie miejsce: 49-letni Pomorzanin na 75,6 mln zł. Trzecia na pudle 41-letnia Mazowszanka ma 59 mln zł długu.

Wśród niesolidnych jest wielu multidłużników, zaciągających pożyczki u kilku wierzycieli, a rekord w tej dziedzinie należy do kobiety, która jest winna pieniądze aż 190 kredytodawcom. W spiralę zadłużenia łatwo wpaść, szczególnie gdy ma się inne uzależnienia. Jeden nałóg pociąga za sobą następny. Olgierd, przedsiębiorca z Trójmiasta, pił i pożyczał. Zaczął spłacać, gdy przestał pić.

– W trakcie trzeźwienia obwiniałem o te długi alkohol – opowiada. – Zapomniałem, że mam błędne pojęcie o zarządzaniu firmą. Wbiłem sobie do głowy, że bez finansowania zewnętrznego nie jestem w stanie zrobić dużego biznesu. Moja zaradność w zdobywaniu pieniędzy była podobna do tej, jaką alkoholik wykazuje w zdobywaniu wódki. Byłem w tym mistrzem świata.

Niektóre firmy świadczące pomoc w restrukturyzacji długów oferują również wsparcie psychologiczne. Problem już w latach 70. ubiegłego wieku zauważyli Amerykanie, którzy zaczęli tworzyć grupy Anonimowych Dłużników. W Polsce pionierem był poznański psycholog Roman Pomianowski. Z jego inicjatywy w 2010 roku powstało Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych, a trzy lata później rozpoczęła działalność grupa AD.

W 2016 roku w ślady Pomianowskiego poszły władze Gdańska, udostępniając bezpłatną pomoc nie tylko doradców finansowych i prawników, ale również psychologów. Dzięki temu programowi Olgierd znalazł się w gronie Anonimowych Dłużników, ogłosił upadłość konsumencką, kupuje wyłącznie to, na co go stać. Przyjął do wiadomości fakt, że jest uzależniony od pożyczania tak samo jak od alkoholu.

Między jednym a drugim nałogiem są jednak różnice. – Wódka mniej niszczy relacje z ludźmi niż dług – twierdzi Olgierd. Przez problemy finansowe stracił dzieci. Starsze nie chcą go znać, tylko najmłodsza córka nie zerwała z nim kontaktu. – O alkoholizm często obwinia się otoczenie, nie człowieka – tłumaczy. – W przypadku pieniędzy jest na odwrót – zło widzi się w człowieku. Od tego, kto bierze pożyczki i nie spłaca, wszyscy się odwracają. Zostajemy z tym sami, a znamy tylko jedno rozwiązanie: kolejna pożyczka. 

E.G. na podst.: Ryszarda Socha. „Pożyczko, pozwól żyć”. „Polityka” nr 5/2024

Z długami w dorosłość

Przed kamerą 19-letnia Carol. Mieszka samotnie w Koszalinie, uczy się, bo w tym roku matura, trochę rysuje, prace sprzedaje w internecie i tak jej leci. Prawie normalny start w dorosłe życie. Ale to „prawie” robi sporą różnicę.

Po śmierci mamy, a było to kilka lat temu, opiekę nad Carol przejęła babcia. Zarządzała majątkiem, dbała o dziecko, posyłała do szkoły, a w wolnych chwilach „grała na maszynach”. Nie musiała się martwić o gotówkę, bo zmarła córka pozostawiła po sobie kawalerkę i dwa mieszkania. Było co zastawiać. Tyle że po osiągnięciu pełnoletności lokale miała przejąć dziewczyna. W dodatku połowa własności należała do partnera zmarłej, z którym ta mieszkania kupiła.

Bomba wybuchła po skończeniu przez Carol osiemnastki. W drzwiach zaczęli pojawiać się wierzyciele, spółdzielnia mieszkaniowa wzywała do uregulowania kolejnych opłat… świat się dziewczynie zawalił, bo nie miała pojęcia o długach na poczet odziedziczonego majątku.

Babcia ukrywała przede mną te wszystkie rachunki i nic nie mówiła o zobowiązaniach – opowiada Carol. Do sprawy wzięła się detektyw Małgorzata Marczulewska. Wyszło jej, że na start w nowe życie dziewczyna musi wyłożyć pół miliona. Skąd?

Wystarczyło wtedy sprzedać dwa większe mieszkania, a pozostawić kawalerkę. Jeszcze by z tego trochę zostało – mówi kobieta. – Ale babcia mojej klientki o tym nie myślała. Stanęło na ugodzie z byłym partnerem matki i współwłaścicielem połowy majątku. Sprzedano dwa większe mieszkania i starczyło na dług główny, ale bez przerwy ktoś do mnie puka i żąda spłaty. Sama już nie wiem, ile tego jest – mówi Carol i wyciąga znalezione przez siebie nieuregulowane spółdzielcze rachunki. Za gaz, za wodę, za ciepło… Zebrało się 50 tysięcy.

Kawalerka dziewczyny trafiła na licytację. I już miało stać się najgorsze, gdy spółdzielnia zdecydowała o dobrowolnej spłacie długu i licytację wstrzymano. Brawo spółdzielnia. Reporterka jedzie na spotkanie z babcią, bo ta mieszka „na swoim” i tego „swego” nigdy nie zastawiała.

– Dzień dobry, proszę pomóc tej dziewczynie – słychać zza kadru. – Do widzenia. – Babcia obiecała, że pójdzie się leczyć, ale nie poszła – mówi Carol. Teraz rysuje, maluje, sprzedaje to w internecie i spłaca dług każdą zarobioną złotówką. Żyje za tysiąc złotych od MOPS-u. 

Wojciech Barczak na podst. Ewa Młodziankowska, „Długi przerastają 19-latkę”, Interwencja, Polsat

2024-01-29

E.G. i Wojciech Barczak


Wiadomości
O języku serca, snu i miłości. Decyzja Dudy o języku śląskim ma prawo boleć
Henryk Martenka
„Walet” tropi „Red is Bad”. Marka odzieżowa sponsorowana za nasze pieniądze
AB
Wielka improwizacja. Rozmowa z prof. RAFAŁEM CHWEDORUKIEM
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Cwaniaków ci u nas dostatek. Mężczyzna oszukiwał kobiety na pieniądze
Bohdan Melka na podst. Kanał Zero, Uwodził i wyłudzał pieniądze, 31.05
O krok od wystrzału. Co się stało z polską klasą średnią?
E.W. na podst. Dawid Karpiuk. Uwaga, toniemy. Newsweek nr 23/2024
Świat/Peryskop
Kraje bałtyckie i Finlandia w gotowości. Nie chcą dać się zaskoczyć Rosji
KA na podst.: lrt.lt, news.err.ee, vz.lt, ft.com, theconversation.com, nv.ua
Wojna na Ukrainie a dzieci. Wiele z nich zginęło lub zostało rannych
AS na podst.: bbc.com, abcnews.go.com
Afrykański apetyt Rosji. Co planuje Putin na tych terenach?
(ChS) Na podst. www.sme.sk
Paryskie gołębie, miejcie się na baczności!
Piotr Czarzasty, Paryż, korty Rolanda Garrosa
Gjlilan. All inclusive dla więźnia
(ChS) na podst.: www.dnevnik.bg, www.koha.net, www.apnews.com
Lifestyle/Zdrowie
Ta terapia może pomóc wielu dzieciom w odzyskaniu słuchu
TŁ, ELEANOR HAYWARD © Times Newspaper Limited, London 2024
Szczepionka przeciw czerniakowi. To przełom w zmaganiach z rakiem
KK na podst.: BBC, Reuters, The Guardian, Der Spiegel, CNBC, The Daily Mail
Kontrowersyjne słowa Pawła Golca o koniach. Komentarze internautów
(bin) na podst. www.pudelek.pl, www.salon24.pl www.gazeta.pl
Angorka