R E K L A M A
R E K L A M A

Trudny Sylwester w Europie. Władze muszą zachować czujność

Sylwester pod Bramą Brandenburską w Berlinie uchodzi za jedno z największych wydarzeń na świecie. Po raz pierwszy świętowano tam w 1990 roku, tuż po zjednoczeniu kraju. Trzydzieści cztery lata później dobra zabawa w stolicy traci powab. Po zamachu terrorystycznym na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu, w którym zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, w Niemczech zapanowały smutek, złość i strach przed kolejnym atakiem. Berlin nie wydaje się już idealnym miejscem na beztroskie świętowanie. Jednak show must go on. 

Fot. Pixabay

Publiczna telewizja ZDF, organizator obchodów, we współpracy z władzami i policją wprowadziła środki bezpieczeństwa, takie jak kamery, drony, kontrole tożsamości, ogrodzenie i podział terenu na dwie strefy, zewnętrzny pierścień bezpieczeństwa, zakaz używania petard, kontrole toreb i plecaków, a także kijów do selfie oraz profesjonalnego sprzętu fotograficznego i dźwiękowego. W 2023 roku przy Bramie Brandenburskiej witało Nowy Rok ponad 65 tysięcy osób. Do 23 grudnia 2024 roku sprzedano zaledwie 2500 biletów. Nie wiadomo nawet, czy wszyscy goście przybędą. Wielu z tych, którzy wykupili wejściówki, może uznać, że bezpieczniej zostać w domu, szczególnie po lekturze informacji o następnych chętnych do siania śmierci. W niedzielę przed Wigilią policja w mieście portowym Bremerhaven zatrzymała mężczyznę, który na TikToku groził, że w Boże Narodzenie dźgnie nożem każdego człowieka o arabskim wyglądzie. W Niemczech rosną obawy nie tylko przed terroryzmem. Służby zmagają się z rosnącą falą chuligaństwa. Sylwester 2022 przyniósł berlińczykom zamieszki, podczas których atakowano funkcjonariuszy policji i ratowników medycznych, urządzano zasadzki na wozy strażackie, rzucano w nie fajerwerkami i kamieniami. Większość ataków była dziełem młodych ludzi poniżej 21 lat. Pamiętając tamte zdarzenia, policja za pośrednictwem szkół rozesłała teraz listy do rodziców z prośbą o porozmawianie z dziećmi i powstrzymanie ich przed popełnianiem aktów przemocy. 

Sytuacja na Zachodzie

Podobnie wygląda sytuacja w największym kraju zachodniej Europy. Przestępczość wśród młodzieży eksploduje we Francji. Ustępujący minister spraw wewnętrznych zażądał od służb maksymalnej czujności w okresie od 24 grudnia do 2 stycznia. W Paryżu przed sylwestrem zmobilizowano 6000 policjantów, 37 tys. żandarmów i 6000 żołnierzy. Nad niektórymi dzielnicami będą latały helikoptery. Tylko czy francuskie służby mają jeszcze moc odstraszania? Co dzień w kraju zostaje rannych 40 policjantów, to 15 tysięcy ofiar rocznie. – Nienawiść do policji rośnie – mówi rzecznik związku zawodowego Alliance Police Nationale. – Piętnaście lat temu nikt nie atakował funkcjonariuszy. Obawiano się konsekwen cji takiego czynu. 

Zamieszki coraz częściej dotykają Belgię. Władze Brukseli i Antwerpii sporządziły listy osób uznanych za zagrażające porządkowi publicznemu na długo przed obchodami Nowego Roku. Podjęto kontrowersyjną decyzję nałożenia aresztu domowego na zidentyfikowanych chuliganów zamieszanych w poważne przestępstwa – podpalenia, wandalizm, ataki na urzędników publicznych lub obywateli. Policja będzie ich wizytować, sprawdzając, czy stosują się do ograniczeń. Oprócz aresztu domowego oba miasta wdrażają dodatkowe środki. W Brukseli pokaz fajerwerków odbędzie się pod ścisłym nadzorem, zaś pokazy prywatne będą mocno ograniczone. Antwerpia całkowicie zakazała prywatnych praktyk pirotechnicznych. 

Nie tylko Europa

Większa ochrona noworocznych imprez jest koniecznością w Nowym Jorku. Mimo że nie znaleziono dowodów łączących atak w Niemczech z Ameryką, władze zwiększyły czujność. Będą helikoptery i drony, zespoły kontrsnajperów w wieżowcach i psy wykrywające bomby z odleg łości ponad 30 metrów, nawet w tłumie. Na skrzyżowaniach w okolicach Times Square staną pojazdy blokujące ruch w przypadku, gdyby pojawił się zamachowiec zamierzający powtórzyć magdeburski scenariusz. I choć, jak mówią funkcjonariusze, nie ma konkretnych doniesień o jakichkolwiek zagrożeniach, to po wybuchu wojny w Gazie obawy o bezpieczeństwo wzrosły. Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć przykład ataku na Times Square dokonanego przez samotnego wilka w sylwestra w 2023 roku. Dziewiętnastolatek, zradykalizowany przez propagandę w sieci, został postrzelony, gdy zaatakował trzech funkcjonariuszy w punkcie kontrolnym. 

2024-12-30

EW na podst.: msn.com, abc7, iamexpat.de, Epoch Times, France Info, eutoday.net, CNN


Wiadomości
Kurier wiozący śmierć [REPORTAŻ ANGORY]
Piotr Kraska
Wybory, myśliwi, aborcja. To działo się w Sejmie
4bs
Niepewna przyszłość Sejmu. Czy prezydent go rozwiąże?
Krzysztof Różycki
Kompromitacja na własne życzenie. List żelazny dla premiera Izraela
Henryk Martenka
Telewizja Republika przesadziła. Żeruje na zohydzeniu
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Nieprawdziwe opowieści o wyjeździe do Anglii. Rodzina zabiła lokatora siekierą cz. I
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Morderstwo w 60. rocznicę ślubu
Michał Fajbusiewicz
Bezimienne dziecko umarło w oknie życia z wyziębienia
ANS na podst.: repubblica.it, rainews.it, lastampa.it, ilpost.it, barilive.it, vanityfair.it, ansa.it, culleperlavita.it
IKONOWICZ: Pomagamy, nie oceniamy
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nadchodzi nowa pandemia? Sytuacja w chińskich szpitalach przeraża
KK na podst.: Reuters, BBC, Global Times, The Guardian, Aboluowang News, Hindustan Times, The Independent
Lifestyle/Zdrowie
150 lat Opery Garnier. Nie brakuje tu wyjątkowych wydarzeń
MS, FRANÇOIS DELÉTRAZ © Figaro Syndication 2025
Jaś Fasola ma 70 lat. Jego miny i grymasy zna cały świat
ANS na podst.: movieplayer.it, moviemag.it, forbes.com, en.tempo.co, vanityfair.it, donnaglamour.it, oggi.it, cineuropa.org
Marian Mikuła. Pierwszy płatnerz Rzeczpospolitej
Krzysztof Tomaszewski
Ukochany zwierzak w grobie z właścicielem. Niektórzy chcą odejść razem
ANS na podst.: ansa.it, vanityfair.it, iodonna.it, repubblica.it, ilpost.it, ilsole24ore.com, milanotoday.it
Tomek Lipiński to ikona polskiego rocka. „Zawsze chciałem być muzykiem”
Tomasz Gawiński
Angorka