R E K L A M A
R E K L A M A

Ocean pełen życia na dalekiej planecie? Nowe odkrycie

Astronomowie z USA i Wielkiej Brytanii dokonali fascynującego odkrycia. Odnaleźli najmocniejsze do tej pory dowody na to, że poza Ziemią powstały istoty żywe – poinformował magazyn „The Astrophysical Journal Letters”.

Fot. Wikimedia

Naukowcy za pomocą Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba przyjrzeli się planecie K2-18b. To ciało niebieskie odkryte w 2015 roku znajduje się w konstelacji Lwa w odległości około 124 lat świetlnych od Ziemi. K2-18b ma masę 8,6 razy większą od naszej planety, a krąży wokół gwiazdy K2-18, która jest czerwonym karłem.

Badacze wykorzystali metodę tranzytową, bo podczas tranzytu, czyli przejścia planety na tle jej gwiazdy macierzystej, pojawia się podświetlone widmo jej atmosfery. Okazało się, że w atmosferze K2-18b znajdują się znaczne ilości dwóch związków: siarczku dimetylu i dwusiarczku dimetylu. Na Ziemi związki te powstają wyłącznie na skutek procesów biologicznych – wytwarzane są przez mikroskopijne algi morskie, czyli fitoplankton. Właśnie te molekuły z alg sprawiają, że morze ma niekiedy charakterystyczny „siarkowy” zapach.

Stojący na czele zespołu badawczego profesor Nikku Madhusudhan, astrofizyk z Cambridge, poinformował zadowolony: „To prawdziwie rewolucyjny moment. To najsilniejszy jak dotąd dowód na aktywność biologiczną poza Układem Słonecznym. Za kilka dziesięcioleci możemy spojrzeć wstecz na ten moment i uświadomić sobie, że wtedy żywy wszechświat znalazł się w naszym zasięgu. To może być punkt zwrotny, w którym nagle będziemy w stanie odpowiedzieć na fundamentalne pytanie, czy jesteśmy sami w kosmosie”.

Astronomowie przypuszczają, że na dalekim globie z atmosferą bogatą w wodór znajduje się ogromny ocean, w którym roi się od alg, a może także od różnych innych żyjątek. Już w 2019 r. za pomocą teleskopu Hubble’a na K2-18 odkryto parę wodną.

Eksperci wskazują jednak, że sprawa wymaga dalszych dociekań, a wątpliwości zresztą nie brakuje. „To o niczym nie świadczy. To tylko wskazówka. Nie możemy jeszcze z niej wnioskować, że K2-18b podtrzymuje życie” – zauważył amerykański planetolog Stephen Schmidt z Johns Hopkins University. Niektórzy planetolodzy nie wykluczają, że związki siarki mogły zostać przyniesione przez komety; mogły też powstać w kominach hydrotermalnych na skutek wybuchów wulkanów lub silnych wyładowań atmosferycznych.

Zdaniem sceptyków ocean, który otacza daleki glob, składa się z płynnej skały, a nie z wody. Biologiczne pochodzenie związków siarki jest jednak najbardziej prawdopodobne. Nikku Madhusudhan zapowiada, że rozstrzygające dowody zostaną znalezione w czasie jednego do dwóch lat. Nikole Lewis, badaczka egzoplanet z Cornell University (stan Nowy Jork), zażartowała: „Jeszcze nie krzyczę: «Kosmici!», ale rezerwuję sobie prawo, aby zakrzyknąć: «Kosmici!»”.

2025-04-22

(JP) Na podst.: BBC, New York Times, Reuters, The Guardian, Der Spiegel


Wiadomości
Przyjemność zabijania. Rozmowa z prof. dr. hab. ANDRZEJEM ELŻANOWSKIM
Krzysztof Różycki
Ocean pełen życia na dalekiej planecie? Nowe odkrycie
(JP) Na podst.: BBC, New York Times, Reuters, The Guardian, Der Spiegel
Do Europy nadchodzą piekielne upały. „To nie jest normalna prognoza”
KK na podst.: tagesschau, de, merkur.de, Reuters, Der Spiegel, BBC, World Meteorological Organization WMO
Społeczeństwo
Dwa lata jak dla brata. Adwokat od „trumny na kółkach” skazany
Piotr Kraska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Ciało pocięte piłą
Michał Fajbusiewicz
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To już prawie 100 lat
Opr. bin
Proces po latach. Błąd medyczny sprzed dekady
Krzysztof Różycki
Świat/Peryskop
Rosjanie podpalają groby własnych żołnierzy. To wyraz bezsilności
JP na podst.: Sever.Realii, Meduza.io, Nastojaszczeje Wriemia, Newsweek.com, TASS, Nowyj Kaliningrad
Aroganckie warunki pokoju. Siergiej Naryszkin złożył oświadczenie
KK na podst.: The Moscow Times, Bloomberg, Wall Street Journal, Reuters, BBC
Białoruś. „Raj Łukaszenki” zaprasza
(CEZ) Na podst.: belsat.eu, zerkalo.io, spring96.org
Hymny narodów świata: Alaska
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak. Uzdolniona aktorka miała 74 lata
Zebrała EfKA
Pożegnalny spektakl Jana Englerta. „Być albo nie być”
Plotkara
Była przyjaciółką Marka Belki. Teraz zagra koncert w Polsce
Grzegorz Walenda
Religijność. Olga Tokarczuk i jej filozofia
Leszek Turkiewicz
UEFA. Wielkie finały coraz bliżej
Maciej Woldan
Angorka - nie tylko dla dzieci...