Moda, drogie samochody i kalifat. Kim są „pop-islamiści”?

W ostatnią sobotę kwietnia w Hamburgu ponad tysiąc osób zebrało się, by protestować przeciw temu, co nazywają polityką islamofobiczną i nagonką medialną na muzułmanów w Niemczech. Podczas demonstracji grozili, że Zachód zostanie pociągnięty do odpowiedzialności i wznosili okrzyki: Obalić dyktaturę wartości. Wzywali Niemcy do utworzenia kalifatu. Według policji demonstracja przebiegła spokojnie, ale burza wybuchła po tym, jak do mediów dostały się zdjęcia uczestników trzymających transparenty z napisem: Kalifat jest rozwiązaniem. 

Źródło: YouTube

Za zorganizowaniem demonstracji stoi Raheem Boateng i jego koledzy z organizacji Muslim Interaktiv. Niemiecki wywiad monitoruje tę skrajną grupę znaną ze sprzeciwu wobec Izraela, której przedstawiciele są zwolennikami utworzenia u naszych zachodnich sąsiadów państwa na prawie szariatu. Raheem dzięki popularności na portalach społecznościowych przyciągnął tysiące obserwujących nie tylko ze świata islamu. W wieku zaledwie 25 lat ten student pedagogiki został uznany za intelektualnego przywódcę Muslim Interaktiv. Urodził się w Niemczech w 1998 roku. Jego matka jest Niemką, ojciec pochodzi z Ghany. Na islam przeszedł w 2015 roku i wtedy przyjął obecne imię. Od początku wojny w Gazie wpływy Boatenga i jego grupy stale rosną. 

Zachodni styl, wschodnie idee

Media nazywają go i jego zwolenników „pop-islamistami”, wskazując, że są to pozornie zwykli Niemcy, bez problemu poruszający się po krajobrazie mediów społecznościowych, noszący ubrania w nowoczesnym zachodnim stylu i jeżdżący sportowymi samochodami. Znają każde słowo z kultury hip-hopowej. Boateng może uchodzić za przystojnego, jest elokwentny i nowocześnie ubrany. Jako islamistyczny influencer niemal codziennie wrzuca nowe filmiki propagandowe na TikToka. Ma setki aktywnych zwolenników i tysiące fanów, którzy wspierają jego idee. 

Muslim Interaktiv działa niemal wyłącznie w mediach społecznościowych, docierając szczególnie do młodych muzułmanów i ich radykalizując: wyznawcami są przede wszystkim przedstawiciele trzeciego pokolenia imigrantów – mężczyźni w przedziale wiekowym od 15 do 25 lat urodzeni w Niemczech. Oficjalnie ich działania nie wychodzą jednak poza ramy prawne. 

Walka z „niewiernymi”

Uważa się, że grupa Muslim Interaktiv w tajemnicy reprezentuje poglądy islamistycznej organizacji Hizb at-Tahrir, która powstała w latach 50., a jej podstawową ideologią jest panislamizm, czyli ustanowienie islamskiego kalifatu opartego na szariacie. W Niemczech ma ona zakaz działalności ze względu na głoszone hasła antysemickie. Jej zwolennicy postrzegają świat jako ciągłą walkę pomiędzy islamem a „niewiernymi”, a nowoczesny system państwowy jako atak na islam. 

Ruch ten jest jednym z inicjatorów rewolucji syryjskiej, która dążyła między innymi do zastąpienia reżimu Asada i utworzenia kalifatu. Ich celem są nie tylko państwa nieislamskie, ale także Arabia Saudyjska czy Iran, które uważają za „agentów świata niemuzułmańskiego”. Zgodnie z naukami tego ruchu do kalifatu powinny wejść wszystkie kraje islamskie, ale też te, które kiedykolwiek w jakiejś części były rządzone przez muzułmańskich przywódców, jak państwa bałkańskie, Rosja, Indie czy Hiszpania. Choć uważani są za bojowników, nie stosują przemocy, ale wspierają ideologicznie organizacje terrorystyczne, takie jak Al-Kaida.

Raheem Boateng w swoich filmach interpretuje Koran w bardzo ciekawy i nowoczesny sposób, trafiając do swojej grupy docelowej. Przystępnie objaśnia, dlaczego post w czasie ramadanu jest ważny, ale także dlaczego należy unikać świętowania Halloween, Bożego Narodzenia oraz własnych urodzin. Przede wszystkim nieustannie powtarza, że muzułmanie na świecie, a szczególnie w Niemczech i Izraelu, są ofiarami represji, kar i gróźb. Młody Niemiec przekonuje tysiące widzów, że trwa zderzenie cywilizacji, przedstawiając Zachód jako gorszy, skorumpowany, zdeprawowany i twierdząc, że przyszłość należy do islamu. 

2024-05-20

MH na podst.: focus.de, nin.rs, ynetnews.com


Wiadomości
Cmentarzysko politycznych słoni. Rozmowa z prof. ANTONIM DUDKIEM
Krzysztof Różycki
Van Gogh maluje Brzózki (NASZ REPORTAŻ)
Wojciech Barczak
Wojenka Dudy o ambasadorów. Komentarze w internecie
(WA)
Z mediów do polityki. Wyboista i jednokierunkowa droga
Marek Palczewski
Lewica dla dziewczyn, prawica dla chłopaków. Tak jest w polskich szkołach
E.W. na podst.: Dawid Karpiuk. „Heroiczne sprawy”, „Newsweek” nr 24/2024
Społeczeństwo
Wabił się Bady. Surowy wyrok za zabójstwo psa
Katarzyna Binkowska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. 17-latka i znajomy z Afryki
Michał Fajbusiewicz
Śmierć jeździ tirem. Historia Roberta Bena Rhoadesa
Cezary Stolarczyk na podst.: gq.com, Deseret News, Tucson Weekly, The Guardian, Daily Mail
Zagadka kryminalna. Napad w warsztacie samochodowym
Wojciech Chądzyński
Polki nie chcą mieć dzieci. Z czego wynika ten trend?
(KGB) na podst. TOK FM
Świat/Peryskop
Zachód udzielił Ukrainie prawa do ataku. Pociski szybko ruszyły na terytorium Rosji
CEZ na podst.: currenttime.tv, inforesist.ua, izvestia.ru, mk.ru
110. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Papież Franciszek jest już gotowy
ANS na podst.: repubblica.it, vaticannews.va, tg24.sky.it, corriere.it, chiesacattolica.it
I co dalej, monsieur le président? O co chodzi Macronowi
Leszek Turkiewicz
Niemcy: plan budowy 400 tys. tanich mieszkań. Potrzebują taniej siły roboczej
PKU na podst. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung
Hymny narodów świata: Bihar
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Miastenia. Rzadka choroba, która osłabia całe ciało
A.M.
Polska Róża. Piękna, smaczna, zdrowa
Krzysztof Tomaszewski
Reaktywacja Just 5. „Sukces nas połączył, trzymaliśmy się razem”
Tomasz Gawiński
Sting gra i wspomina. Jak przebiega trasa „3.0 Tour”?
Grzegorz Walenda
„Ludzie są z natury dobrzy”. Wywiad z psychoterapeutą
Barbara Jagas
Angorka