Moda, drogie samochody i kalifat. Kim są „pop-islamiści”?

W ostatnią sobotę kwietnia w Hamburgu ponad tysiąc osób zebrało się, by protestować przeciw temu, co nazywają polityką islamofobiczną i nagonką medialną na muzułmanów w Niemczech. Podczas demonstracji grozili, że Zachód zostanie pociągnięty do odpowiedzialności i wznosili okrzyki: Obalić dyktaturę wartości. Wzywali Niemcy do utworzenia kalifatu. Według policji demonstracja przebiegła spokojnie, ale burza wybuchła po tym, jak do mediów dostały się zdjęcia uczestników trzymających transparenty z napisem: Kalifat jest rozwiązaniem. 

Źródło: YouTube

Za zorganizowaniem demonstracji stoi Raheem Boateng i jego koledzy z organizacji Muslim Interaktiv. Niemiecki wywiad monitoruje tę skrajną grupę znaną ze sprzeciwu wobec Izraela, której przedstawiciele są zwolennikami utworzenia u naszych zachodnich sąsiadów państwa na prawie szariatu. Raheem dzięki popularności na portalach społecznościowych przyciągnął tysiące obserwujących nie tylko ze świata islamu. W wieku zaledwie 25 lat ten student pedagogiki został uznany za intelektualnego przywódcę Muslim Interaktiv. Urodził się w Niemczech w 1998 roku. Jego matka jest Niemką, ojciec pochodzi z Ghany. Na islam przeszedł w 2015 roku i wtedy przyjął obecne imię. Od początku wojny w Gazie wpływy Boatenga i jego grupy stale rosną. 

Zachodni styl, wschodnie idee

Media nazywają go i jego zwolenników „pop-islamistami”, wskazując, że są to pozornie zwykli Niemcy, bez problemu poruszający się po krajobrazie mediów społecznościowych, noszący ubrania w nowoczesnym zachodnim stylu i jeżdżący sportowymi samochodami. Znają każde słowo z kultury hip-hopowej. Boateng może uchodzić za przystojnego, jest elokwentny i nowocześnie ubrany. Jako islamistyczny influencer niemal codziennie wrzuca nowe filmiki propagandowe na TikToka. Ma setki aktywnych zwolenników i tysiące fanów, którzy wspierają jego idee. 

Muslim Interaktiv działa niemal wyłącznie w mediach społecznościowych, docierając szczególnie do młodych muzułmanów i ich radykalizując: wyznawcami są przede wszystkim przedstawiciele trzeciego pokolenia imigrantów – mężczyźni w przedziale wiekowym od 15 do 25 lat urodzeni w Niemczech. Oficjalnie ich działania nie wychodzą jednak poza ramy prawne. 

Walka z „niewiernymi”

Uważa się, że grupa Muslim Interaktiv w tajemnicy reprezentuje poglądy islamistycznej organizacji Hizb at-Tahrir, która powstała w latach 50., a jej podstawową ideologią jest panislamizm, czyli ustanowienie islamskiego kalifatu opartego na szariacie. W Niemczech ma ona zakaz działalności ze względu na głoszone hasła antysemickie. Jej zwolennicy postrzegają świat jako ciągłą walkę pomiędzy islamem a „niewiernymi”, a nowoczesny system państwowy jako atak na islam. 

Ruch ten jest jednym z inicjatorów rewolucji syryjskiej, która dążyła między innymi do zastąpienia reżimu Asada i utworzenia kalifatu. Ich celem są nie tylko państwa nieislamskie, ale także Arabia Saudyjska czy Iran, które uważają za „agentów świata niemuzułmańskiego”. Zgodnie z naukami tego ruchu do kalifatu powinny wejść wszystkie kraje islamskie, ale też te, które kiedykolwiek w jakiejś części były rządzone przez muzułmańskich przywódców, jak państwa bałkańskie, Rosja, Indie czy Hiszpania. Choć uważani są za bojowników, nie stosują przemocy, ale wspierają ideologicznie organizacje terrorystyczne, takie jak Al-Kaida.

Raheem Boateng w swoich filmach interpretuje Koran w bardzo ciekawy i nowoczesny sposób, trafiając do swojej grupy docelowej. Przystępnie objaśnia, dlaczego post w czasie ramadanu jest ważny, ale także dlaczego należy unikać świętowania Halloween, Bożego Narodzenia oraz własnych urodzin. Przede wszystkim nieustannie powtarza, że muzułmanie na świecie, a szczególnie w Niemczech i Izraelu, są ofiarami represji, kar i gróźb. Młody Niemiec przekonuje tysiące widzów, że trwa zderzenie cywilizacji, przedstawiając Zachód jako gorszy, skorumpowany, zdeprawowany i twierdząc, że przyszłość należy do islamu. 

2024-05-20

MH na podst.: focus.de, nin.rs, ynetnews.com


Wiadomości
Czystki ministra Macierewicza. „Armia w ruinie” cz. I
Edyta Żemła
Prof. Bralczyk: pies nie umiera, ale zdycha. Komentarze internautów
(WA)
Czekam na aresztowanie Kaczyńskiego. Rozmowa ze STEFANEM NIESIOŁOWSKIM
Krzysztof Różycki
Dlaczego Romanowski jest na wolności? Rozmowa z dr. MICHAŁEM SKWARZYŃSKIM, adwokatem
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Zrobiła sobie zwykłe zdjęcie. Sztuczna inteligencja ją rozebrała
ChS na podst. BalkanInsight
W wieku 15 lat zbudował kosmiczny łazik. Teraz idzie po więcej
E.W. na podst. slaskie.eska.pl, talentopen.pl
Szwecja zabrała Polakom dzieci. Nie wiadomo, czy rodzina je odzyska
Bohdan Melka na podst. „Dzieci odebrane rodzicom i wywiezione z Polski do Szwecji”, Kanał Zero
100 lat temu na igrzyskach olimpijskich nastąpił debiut Polaków
KGB na podst.: Radio RMF FM
Niemcy o Polakach. Co internauci myślą o naszym narodzie? Część IV
E.W. na podst. forum.worldofplayers.de, de.quora.com
Świat/Peryskop
Jill Biden. Czemu pierwsza dama nie cierpi Kamali Harris?
KK na podst.: Washington Times, NYP, Vogue, The Daily Mail, The Times, The Daily Caller
Olimpijskie rendez-vous. Francja znów organizuje igrzyska
Leszek Turkiewicz
Kaja Kallas. Estońska liberałka i głowa dyplomacji unijnej
Krzysztof Mroziewicz
Kto zbuduje najdłuższy wiszący most dla pieszych? W Europie trwa wyścig
ChS na podst.: www.dailynewshungary.com, www.dolnimorava.cz
Hymny narodów świata: Górna Austria
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
„Polacy, nic się nie stało”. Najważniejsze, abyście wyglądali z klasą
Plotkara
AI odmładza Billy’ego Joela. Artysta znów komponuje nowe utwory
Grzegorz Walenda
Florenckie Muzeum Mody. Historia krawiectwa od XVIII wieku
ANS na podst.: artribune.com, ansa.it, rainews.it, uffizi.it, panorama.it, corriere.it
Klątwa Beverly Hills 90210. Kolejna gwiazda przedwcześnie zmarła
ANS na podst.: repubblica.it, ilsole24ore.com, ilmessaggero.it, corrieredellosport.it, lastampa.it, gazzetta.it
Hiszpanie po raz czwarty mistrzami. Jakie pieniądze idą za zwycięstwem?
Maciej Woldan
Angorka