Częstym problemem w przypadku starania się o podwyższenie renty za pracę wykonaną przed zmianami ustrojowymi jest brak dokumentacji lub jej niekompletność. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku pewnego mężczyzny, który w 1985 roku wyjechał na roczny kontrakt eksportowy do Związku Radzieckiego.
Sprawa przyznania wyższej renty została rozpatrzona przez Sąd Okręgowy w Toruniu w grudniu minionego roku. Wyrok wraz z uzasadnieniem został opublikowany na Portalu Orzeczeń Sądowych pod koniec stycznia bieżącego roku i oznaczony jako nieprawomocny.
Przez lata toruński oddział ZUS odmawiał uwzględnienia wniosku o wyższą rentę dla mężczyzny, który wyjechał do pracy w Związku Radzieckim, powołując się na to, że w jego świadectwie pracy z krajowego przedsiębiorstwa zapisano, iż w 1985 roku (podczas trwania kontraktu zagranicznego) był na urlopie bezpłatnym. W związku z tym przyznano mu bardzo niską rentę – poniżej 2 tys. złotych.
Jednakże okazało się, że było to nieporozumienie. Mężczyzna był zbrojarzem-betoniarzem, który wyjechał za granicę, by pracować przy budowie elektrowni atomowej. Oferta ta była bardzo atrakcyjna, a w tamtych czasach wymagała dużego zaangażowania i kompetencji. Praca na budowie reaktora trwała po 10 godzin dziennie (z dwiema godzinami nadgodzin dziennie), również w soboty, a powrót do kraju był możliwy średnio co trzy miesiące.
Tu przypadek innego człowieka, który wygrał z ZUS-em.
Mężczyzna postanowił walczyć o wyższą rentę, co doprowadziło sprawę do IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Toruniu. Aby udowodnić swoje zatrudnienie w Związku Radzieckim, przedstawił materiały dowodowe takie jak instrukcje wyjazdowe, dokument potwierdzający ukończenie szkolenia przed podpisaniem kontraktu oraz listy od tęskniącej żony, które przechowywali jako pamiątkę rodzinną.
Po przesłuchaniu dwóch świadków potwierdzających jego wyjazd na kontrakt za granicę w 1985 roku, toruński sąd zdecydował się na stronę mężczyzny. Sędzia Danuta Domańska podsumowała, że sąd dał wiarygodność zeznaniom ubezpieczonego, które pokrywały się z zeznaniami świadków oraz przedłożoną dokumentacją do akt sprawy.
Teraz renta mężczyzny będzie zdecydowanie wyższa – sąd zalecił ZUS-owi przeliczenie jej uwzględniając okres przygotowania do kontraktu w polskiej cukrowni oraz rok pracy w Związku Radzieckim jako okresy składkowe.