R E K L A M A
R E K L A M A

W dybach stereotypu. Jak naprawdę wyglądało średniowiecze?

Średniowiecze długo nie miało dobrej opinii wśród tych, którzy poznawali dzieje powszechne. Mimo że obejmuje całe milenium (lata 500 – 1500), traktowano je jednowymiarowo, jakby wyrwane z kontekstu.

Fot. Wikimedia

Epoka szarości, mroku, zacofania, ciemnoty umysłowej, biedy i wyzysku, spętana rygorami religii i opętana nietolerancją. Czymże było średniowiecze wobec blasku antyku i glorii odrodzenia… Ale naraz coraz więcej ludzi zaczęło sobie zdawać sprawę, że nie przetrwałby antyk, gdyby nie średniowiecze, i nie byłoby wielkości renesansu, gdyby nie przygotowała go poprzedzająca epoka.

Wielką rolę w przybliżaniu nam wieków średnich odgrywają badacze kultury i historii, a także popularyzatorzy nauki, ukazujący wybrane zagadnienia w formie przystępnej i dostępnej każdemu. Z rzeki takich publikacji wyraźnie wyłania się epoka barwna, pełna dynamizmu, dzieł sztuki, zaludniona wielkimi twórcami i podróżnikami. Bo przecież wieki średnie położyły podwaliny pod rewolucję wieków XVI i XVII, wyznaczyły nową oś świata, przenosząc ją z Azji Środkowej na Atlantyk, gdzie u schyłku XV wieku powstała sieć powiązań między Europą a Nowym Światem. Jaka więc była ta istniejąca tysiąc lat epoka?

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-07-29

Henryk Martenka