R E K L A M A
R E K L A M A

Janowo. Szalony tydzień improwizacji

Kilkaset osób odwiedziło już w tym sezonie Wioskę Artystyczną Janowo koło Rewala. Oglądały takich artystów jak: Joanna Szczepkowska, Dorota Landowska, Artur Barciś, Joanna Trzepiecińska, Maurycy Polaski, Olga Bończyk, Sława Tarkowska oraz Lena Ledoff.

Fot. Adam Owczarek

Najbliższy tydzień należy przede wszystkim do improwizatorów, a w weekend widzowie będą mogli uczestniczyć w koncercie jazzowym poznańskiego kwartetu „Spóźnieni” oraz w monodramie muzycznym Adama Mortasa. Na odwiedzających czekają także inne atrakcje: galeria sztuki, warsztaty rękodzieła i spotkania z autorami książek.

Wioska Artystyczna Janowo funkcjonuje ósmy sezon. Znajduje się 8 km od Rewala w województwie zachodniopomorskim, a przedsięwzięciu patronuje Tygodnik ANGORA.

W tygodniu impro…

Łódzkich improwizatorów w nadchodzącym tygodniu będzie można oglądać w Janowie codziennie o godz. 20.15. – W tym roku przyjechaliśmy w trochę mniejszym składzie, ale spokojnie, jesteśmy równie wydajni. Siła i energia są takie same – przekonuje Konrad Michalak, aktor Sceny Impro Teatru Nowego w Łodzi. – Przygotowaliśmy to, co widzowie lubią najbardziej: w pierwszej części rozgrzewamy publiczność poprzez dynamiczne, krótkie formy improwizowane, a w drugiej – prezentujemy dłuższe formy, czyli półgodzinne spektakle fabularne inspirowane sugestiami publiczności.

Aktorzy zaprezentują m.in. kryminał „Zbrodnia w pensjonacie”, spektakl muzyczny „Zaśpiewaj mi to”, komedie romantyczne „Co nam się marzy na plaży” oraz „All inclusive”. Wszystko zostanie zagrane bez scenariusza, na podstawie sugestii i pomysłów widzów – od poniedziałku do piątku o godz. 20.15.

…w weekend koncerty

Bardziej muzyczny klimat zagości na scenie w Janowie w weekend. W sobotę 26 lipca godz. 20.15 w jazzowe klimaty wprowadzi publikę Poznański Kwartet Jazzowy „Spóźnieni”. Muzycy wykonają największe przeboje światowych legend jazzu, zabierając widzów do miejsc, w których giganci gatunku w latach 30., 40., 50. i 60. XX wieku grali kompozycje będące dziś standardami jazzowymi. Usłyszymy utwory stworzone lub wykonywane przez legendy jazzu, muzyków takich jak: George Gershwin, Dave Brubeck, Herbie Hancock, John Coltrane, Wayne Shorter, Sonny Rollins, Antonio Carlos Jobim, Kenny Burrell i Frank Sinatra.

Dzień później, w niedzielę 27 lipca o godz. 20.15, aktor Teatru Nowego w Łodzi Adam Mortas, podczas monodramu muzycznego „Ballady morderców. Nick Cave po polsku”, zaśpiewa utwory Nicka Cave’a & The Bad Seeds, zabierając widzów w świat zbrodni i tajemnic, w towarzystwie mistrza beatboxu Marcina „Zoraka” Szymańskiego i pianisty Rafała Rybaka.

Będzie to jedyne w tym roku wydarzenie z repertuaru Wioski przeznaczone wyłącznie dla widzów dorosłych. – Teksty Nicka Cave’a są dosyć mocne. To ballady morderców, poza tym Nick Cave nie gryzie się w język, więc słów niecenzuralnych troszkę będzie – wyjaśnia Adam Mortas. – Ta twórczość chodziła za mną już od dawna, bo od czasów licealnych. Byłem wtedy zafascynowany twórczością Nicka Cave’a. Wszystko zaczęło się oczywiście od „Where the Wild Roses Grow”, ponieważ to była jedna z ballad, która przebiła się do tzw. mainstreamu. Potem zacząłem szukać dalej i znalazłem kolejne utwory.

Artur Barciś
Fot. Ryszard Poradowski

Nie tylko dla dzieci

Adama Mortasa można będzie również zobaczyć w spektaklach dla dzieci, czyli improwizowanych bajkach. Aktor pojawi się na scenie jako członek improwizatorskiego teamu funkcjonującego przy łódzkim Teatrze Nowym.

Tu także nie będzie scenariusza, a o wszystkim decydować będą widzowie – tym razem najmłodsi. Najpierw przebiorą aktorów, potem wymyślą, o czym ma być spektakl. Jakby tego było mało, w czasie przedstawienia dzieci mogą wejść na scenę, aby zagrać w wymyślonej przez siebie historii. – Będzie dużo śmiechu, czarodziejskiego chaosu i fabuły wymyślanej na gorąco – zaznacza Konrad Michalak. I zaprasza na przedstawienia całe rodziny, ponieważ – jak przekonuje – na bajkach improwizowanych równie dobrze bawią się dzieci, jak i dorośli.

Plotę Robotę

Najmłodsi, ale także ich rodzice, mogą też w Wiosce Artystycznej Janowo wziąć udział w warsztatach rękodzieła „Plotę Robotę”. Do 26 lipca, dwa razy dziennie – o godz. 15.30 i 18.30 – prowadzić je będzie Elżbieta Bogacz. Od lat pasjonuje się ona tworzeniem wyjątkowych dzieł z wykorzystaniem technik rękodzielniczych, takich jak makrama, szydełkowanie i decoupage (zdobienie szkła, metalu, ceramiki lub drewna poprzez naklejanie wyciętych z papieru wzorów).

Elżbieta Bogacz stawia na indywidualne podejście do uczestników, dbając o to, aby każdy poczuł się jak prawdziwy twórca – mówi Adam Owczarek, rzecznik prasowy Wioski Artystycznej Janowo. – Jej warsztaty to nie tylko nauka technik rękodzielniczych, ale także czas relaksu, zabawy i odkrywania własnej kreatywności.

Natura i ludzie

Janowo to także dwie galerie sztuki. W jednej z nich można zobaczyć wystawę malarstwa Kasi i Mariusza Kałdowskich „Życie jest piękne”. Artyści prezentują obrazy opowiadające o ich zachwycie codziennością, inspirowane naturą – w szczególności kwiatami, ogrodami i pejzażami. Kasia Kałdowski, malarka i kurator wystaw, tworzyła głównie w Wielkiej Brytanii, gdzie studiowała m.in. w Central St. Martins Scool of Arts w Londynie; Mariusz Kałdowski, absolwent ASP w Krakowie, przez lata był rezydentem londyńskiego Regent’s Parku i współpracował z National Trust.

Odwiedzający Janowo mogą też wejść do drugiej galerii, w której swoje prace – „Anioły i Demony” – prezentuje Marta Kunikowska-Mikulska. To absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w 2005 roku obroniła dyplom w zakresie grafiki warsztatowej w Pracowni Technik Litograficznych pod kierunkiem prof. uczelni Witolda Warzywody. Inspiracji do swoich prac artystka szuka w polskich podaniach i wierzeniach ludowych.

Wystawa prac Kasi i Mariusza Kałdowskich / Fot. Adam Owczarek

Spotkanie z Chopinem

Tradycją Janowa są także recitale Leny Ledoff. Dźwięki fortepianu wybrzmiewają w Janowie kolejny raz, tym razem jednak organizatorzy przygotowali dla widzów kilka niespodzianek.

Pierwszą jest zmiana lokalizacji sali koncertowej – od początku tego sezonu Lena ma na wyłączność nową i nieco bardziej klimatyczną salę przygotowaną na terenie posesji Janowo 3. Tam w każdy poniedziałek i w każdą środę o godz. 17.45 usłyszeć można niespotykany mariaż rozrywki z klasyką. Wybitna pianistka łączy dzieła Fryderyka Chopina ze standardami muzyki jazzowej i popularnej. Czas pomiędzy kompozycjami wypełnia opowieściami o wykonywanych utworach, tworząc w ten sposób niezapomnianą atmosferę dla miłośników klasyki i muzyki rozrywkowej. W takim właśnie klimacie i pod palcami Leny walc As-dur – „Pożegnalny” – pulsuje w rytm popularnej piosenki Steviego Wondera, a Preludium c-moll przeobraża się w znaną piosenkę „Kasztany”.

Drugą nowością jest piątkowy cykl „Chopin. Medytacje”. To połączenie praktyk medytacyjnych z muzyką słynnego kompozytora. Fortepianowi towarzyszyć będą dźwięki mis tybetańskich, dzwonków i innych delikatnych instrumentów perkusyjnych. Wszystko po to, żeby wprowadzić słuchaczy w stan odprężenia, łagodnego transu i spokojnej kontemplacji.

Z książką i kawą

W Janowie coś dla siebie znajdą też miłośnicy książek – jest księgarnia, antykwariat oraz cykliczne spotkania z autorami. Wioskę w tym roku odwiedzili już autorka kryminałów Kamila Cudnik oraz piszący książki podróżnicze Piotr Milewski.

Organizatorzy zapraszają też na domowe ciasto, kawę i herbatę, jak również lokalny przysmak, czyli janowiaka. W galerii można obejrzeć oraz kupić ceramikę, ręcznie robioną biżuterię, ekologiczne kosmetyki oraz gadżety Wioski Artystycznej Janowo.

Na liście wykonawców, którzy jeszcze w tym roku pojawią się w Janowie, są także inne znane nazwiska, np.: Kacper Kuszewski, Dorota Chrulska, Paulina Holtz, Sławomir Kołakowski, Urszula Makosz, Łukasz Mazurek, Gabriela Muskała, Andrzej Poniedzielski, Halina Rowicka, Beata Rybotycka, Zbigniew Zamachowski, Patrycja Zywert-Szypka i Joanna Żółkowska. Będzie także Grupa MoCarta oraz aktorzy łódzkiego Teatru Komedii Impro

2025-07-22