R E K L A M A
R E K L A M A

Polacy chcą zdrowia. Pojawiła się szansa na skuteczniejsze leczenie raka

Każdego roku ponad 7 tys. Polaków dowiaduje się, że ma raka pęcherza moczowego. Niepokojące jest to, że poziom umieralności z tego powodu jest w naszym kraju jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej. 

Fot. Wikimedia

Wspomniany nowotwór może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej dotyka mężczyzn w przedziale 50 – 80 lat. Do najważniejszych przyczyn i czynników rozwoju raka pęcherza moczowego zalicza się: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, zawodową ekspozycję na aminy aromatyczne i pestycydy, kamicę nerkową i przewlekłe stany zapalne układu moczowego. Najczęstszym objawem choroby jest bezbolesny krwiomocz obserwowany u ok. 85 proc. pacjentów. 

O ile leczenie raka pęcherza na wczesnym etapie zaawansowania nie odbiega w Polsce znacznie od standardów europejskich, sytuacja osób kwalifikujących się do przewlekłego leczenia onkologicznego była do tej pory znacznie bardziej skomplikowana. Polska jest jednym z krajów w Europie, gdzie rak pęcherza rozpoznawany jest w stadium, w którym konieczne jest usunięcie całego pęcherza (w przypadku, gdy rak nacieka mięśniówkę lub przekracza ścianę pęcherza), dlatego brak dostępu do najnowszych terapii onkologicznych, między innymi immunoterapii w leczeniu uzupełniającym, jest szczególnie ważnym problemem. 

Szansa na całkowite wyleczenie

Badania dowodzą, że zastosowanie terapii w sekwencji chemioterapia – operacja – immunoterapia zwiększa szanse na całkowite wyleczenie, jednak opcja immunoterapii pooperacyjnej nie była do tej pory refundowana. Na szczęście sytuacja uległa zmianie, bo ostatnio Ministerstwo Zdrowia wpisało na listę refundacyjną niwolumab w leczeniu uzupełniającym raka urotelialnego, naciekającego błonę mięśniową u dorosłych z ekspresją PD-L1 na komórkach guza ≥ 1 proc. i z wysokim ryzykiem nawrotu po radykalnej cystektomii z cechą R0. 

– Daje to jednocześnie lekarzom nowe, niezwykle skuteczne narzędzie w walce z rakiem pęcherza, a pacjentom z chorobą w stadium uogólnionym stwarza szansę na dłuższe przeżycie, a nawet całkowite wyleczenie – mówi Joanna Konarzewska-Król, dyrektor Fundacji Onkologicznej Nadzieja. – Kolejna terapia, która jest już standardową opcją leczenia w Europie Zachodniej, staje się dostępna w Polsce. To ważny krok w kierunku poprawy sytuacji pacjentów ze wspomnianym nowotworem w stadium zaawansowanym. 

Już 8 na 10 firm w Polsce oferuje pakiety medyczne,

jednak nie zawsze zawierają to, czego oczekują pracownicy. Z raportu „Zdrowy pracownik 2023” firmy Enel-Med wynika, że co drugiemu ankietowanemu brakuje usług stomatologicznych, co trzeciemu rehabilitacji, a co czwartemu konsultacji specjalistycznych, takich jak ortodoncja lub implantologia. Eksperci zwracają uwagę, że zdrowie pracowników jest coraz ważniejsze dla pracodawców i w związku z tym aż 80 proc. firm planuje wprowadzenie szerszego pakietu medycznego. Wybrani mogą liczyć nawet na konsultacje medycyny estetycznej albo ubezpieczenie zagranicznych podróży.

– Dzisiaj pracownicy coraz częściej liczą na dostęp do wyższych pakietów medycznych albo możliwości objęcia taką opieką członków rodziny – przyznaje Alina Smolarek z Enel-Med. W zestawieniu najbardziej pożądanych przez pracowników benefitó w pakiet medyczny zajmuje pierwsze miejsce, ex aequo z dofinansowaniem wypoczynku (81 proc. wskazań). 

Z raportu wynika także, że zdecydowana większość badanych firm (80 proc.) rozważa wprowadzenie wyższych pakietów medycznych obejmujących głównie stomatologię, choć np. dla młodszych pracowników ważniejsze jest… ubezpieczenie w podróży zagranicznej. 

2023-11-15

Andrzej Marciniak


Wiadomości
Rozmowa z Jolantą Kwaśniewską. „Niczego w życiu ludziom nie zazdroszczę”
Tomasz Barański
Bądź jak Bóg i stań się człowiekiem. Rozmowa z ROMANEM BIELECKIM
Tomach Zimoch
Masa krytyczna została przekroczona! Ucieczka Romanowskiego to kompromitacja
Henryk Martenka
Sprawa Ziętary. Czy Były senator RP był odpowiedzialny za jego zniknięcie?
Wojciech Nomejko
Dlaczego masło jest takie drogie?
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Społeczeństwo
Głupota w półświatku. Przestępstwa, które nie mogły się udać
Leszek Szymowski
Ostatni spacer ze Staszkiem. Pogrzeb Stanisława Tyma
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Zabójcy dwóch 18-latek wpadli po 24 latach!
Michał Fajbusiewicz
Wyglądał jak uczeń wracający ze szkoły. Dalszy ciąg sprawy napadu na kurierów
Katarzyna Binkowska
Prawnik radzi. Zwrot prezentu zamówionego przez Internet
Mecenas Jan Paragraf
Świat/Peryskop
Cudne przedwojnie. Jeśli nie użyją broni atomowej, będzie dobrze
Henryk Martenka
Bhutan zmieni się nie do poznania? Gospodarka tego potrzebuje
PKU na podst.: GMC.bt, Bhutantimes.bt, Kuenselonline.com, thebhutanese.bt
Słoweńskie miasteczko chciało zyskać dzięki… Melanii Trump
ChS na podst.: www.siol.net, www.fortune.com
Egzotyczna podróż na Antarktydę. Oferta turystyczna jest szeroka
AS na podst.: cnn.com, bbc.com
Według Mroziewicza. Wigilie w tropikach
Krzysztof Mroziewicz
Lifestyle/Zdrowie
Dla niej najważniejsze są praca i role. Nigdy nie była celebrytką
Tomasz Gawiński
Swift i powrót country. Muzyczne podsumowanie roku
Grzegorz Walenda
Święta w telewizji. Co zobaczymy w TVN i Polsacie?
Plotkara
Niebezpieczna otyłość brzuszna bezpośrednio wpływa na hormony i zdrowie
A.M.
Zmiany zwyrodnieniowe w kolanach. Przyczyną nie jest wiek
Andrzej Marciniak
Angorka