Coraz więcej próchnicy. Jak jej zapobiec?

Nadmierne spożycie słodyczy i niewłaściwa higiena jamy ustnej to najważniejsze przyczyny coraz gorszego stanu zębów u dzieci. 

Fot. Pixabay

Okazuje się, że 70 proc. najmłodszego pokolenia zmaga się z próchnicą zębów, a 40 proc. dzieci wymaga pilnej interwencji stomatologicznej. Dodatkowym problemem jest niemal dwukrotny wzrost w ciągu roku średniej ceny leczenia. Takie najważniejsze wnioski płyną z drugiej edycji akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” prowadzonej przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, enel-med. i Septodent. 

– Z roku na rok obserwujemy pogarszający się stan uzębienia u najmłodszych – podkreśla Anna Wrycza-Socha, lekarz dentysta centrum stomatologii enel-med. – Dzieci najczęściej trafiają do nas już z zaawansowanymi problemami, choć w wielu przypadkach można było tego uniknąć, stawiając na profilaktykę, która wciąż jest zjawiskiem rzadkim. Dlatego cały rok prowadzimy nasze działania edukacyjne. Obecnie organizujemy kolejną akcję bezpłatnych przeglądów, tym razem skierowaną do wszystkich pacjentów, co – mamy nadzieję – przyczyni się do obniżenia dramatycznych statystyk. 

Najnowsze techniki leczenia

Do drugiej edycji akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” zgłoszono 772 dzieci w wieku od 3 do 12 lat. 68 z nich zostało zakwalifikowanych do natychmiastowego leczenia stomatologicznego, przeprowadzono 38 zabiegów w całkowitym znieczuleniu oraz 3 w sedacji wziewnej, co umożliwiło wyleczenie najmłodszych, którzy nie chcieli współpracować z lekarzem. U 21 małych pacjentów zastosowano najnowszą technikę leczenia z wykorzystaniem biokompatybilnego i bioaktywnego materiału do tworzenia zębiny reparacyjnej, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami uszczelniającymi. Może on zastąpić zębinę zarówno w obszarze korony, jak i korzenia. 

Porównanie wyników dwóch pierwszych edycji akcji wskazuje na pogorszenie się stanu zdrowia jamy ustnej najmłodszych Polaków. Przed rokiem próchnicę stwierdzono u 61 proc. dzieci, a 9 proc. wymagało pilnego leczenia. Teraz próchnica występowała u 70 proc., a aż 40 proc. najmłodszych potrzebowało leczenia w trybie pilnym. Te liczby miały bezpośredni wpływ na koszty leczenia, które wzrosły z 1851 zł na dziecko przed rokiem do 3219 zł obecnie. 

Dieta ma znaczenie

Przed każdym badaniem stomatologicznym przeprowadzano ankiety dotyczące nawyków żywieniowych oraz utrzymania higieny jamy ustnej u dzieci. Aż 78 proc. rodziców przyznało, że ich pociechy spożywają słodycze. Wśród najmłodszych Polaków jedzących cukry 42 proc. otrzymało pilne skierowanie na leczenie, prawie 40 proc. na leczenie w standardowej procedurze, a niemal co 5. zalecono profilaktykę. Zdecydowanie lepiej w badaniach wypadły dzieci, które nie jadły słodyczy – one wymagały jedynie poprawy higieny. Co drugi rodzic przyznał, że jego dziecko nie miało przeprowadzanej fluoryzacji, która wzmacnia szkliwo zębów, czyniąc je bardziej odpornymi na działania bakterii w jamie ustnej. A blisko 75 proc. takich dzieci ma zęby wymagające leczenia z powodu próchnicy. 

– Największe potrzeby lecznicze obserwujemy u dzieci w wieku od 4 do 8 lat, co jest bezpośrednio związane z ich dietą – podsumowuje Anna Wrycza-Socha. – W tym okresie często spożywają one nadmierne ilości słodyczy i napojów słodzonych, co znacząco wpływa na rozwój próchnicy. Zły stan uzębienia ma nie tylko konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej, ale oddziałuje również na ogólny stan zdrowia dziecka – wpływa na prawidłowy rozwój, odporność oraz jakość życia. Zdrowe zęby to fundament zdrowia, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat dbać o higienę jamy ustnej i zdrową dietę. 

2024-11-13

A.M.


Wiadomości
Układ sędziowski? [REPORTAŻ ANGORY]
Tomasz Patora
Polskie ślady dopingowe. Rozmowa z MICHAŁEM RYNKOWSKIM
Tomasz Zimoch
Stanowski chce zaprosić do studia Janusza Walusia. Nie powinno się go promować.
Marek Palczewski
PSL – rodzinna miłość, czyli nepotyzm
Antoni Szpak
Autobiografia Angeli Merkel. Cesarzowa Europy nie żałuje niczego
KK na podst.: BBC, Der Spiegel, Focus, Corierre della Sera, ZDF.de, Süddeutsche Zeitung
Społeczeństwo
Horror w centrum miasta. Dom opanowany przez robactwo
Bohdan Melka na podst. TVP Info, „Krwiożercza plaga. Robactwo opanowało wrocławskie osiedle”
Potrzebni i niemile widziani. Imigranci potrzebni do pracy
E.W. na podst. Marta Mazuś. „Potrzebujący, potrzebni”, „Polityka” nr 49/2024
Olini, czyli aromatyczny olej prosto z Polski
E.W. na podst. pb.pl, portalspozywczy.pl
Łódzki szpital zorganizował pokój dla rodziców wcześniaków
ADO
IKONOWICZ: W obronie szypra i inwalidki
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nazwy ulic świata. Historia i kultura ukryte w kilku literach
Agnieszka Nowak-Samengo
Ostatni bastion prohibicji na Spitsbergenie
Zbigniew Kuczyński (Oslo)
Hymny narodów świata: Acre
Henryk Martenka
Magia świąt w Paryżu. Najbardziej spektakularne iluminacje świata
Magda Sawczuk
Gruzja. Protesty na ulicach, starcia z policją
(KK) na podst.: BBC, Reuters, Der Spiegel, Georgia Today, Associated Press
Lifestyle/Zdrowie
Denzel Washington: „Wyrządziłem sobie wiele szkód”
(ANS) Na podst.: vanityfair.it, esquire.com, gqitalia.it, movieplayer.it, leggo.it, cinematographe.it, ilfattoquotidiano.it
Murray trenerem Djokovicia. Gwiazdorski duet łączy siły na korcie
Maciej Woldan
Społeczeństwo jest coraz starsze, więc chorób coraz więcej
A.M.
Najlepsi w 2024? Beyonce rozgramia konkurencję
Grzegorz Walenda
Praca pełna stresu i brak work-life balance. Takie są polskie realia
A.M.
Angorka