R E K L A M A
R E K L A M A

Lekarstwa z drukarki przyszłością medycyny. Niedługo będzie to na porządku dziennym

Litewski Uniwersytet Nauk o Zdrowiu (LMSU) uruchomił pierwszą w Europie drukarkę 3D do leków – jedną z pierwszych na świecie. Przygotowania do wprowadzenia innowacji przełomowej w dziedzinie medycyny trwały od kilku lat. Technologia drukowania leków otwiera nowe możliwości w zakresie dbania o zdrowie i komfort pacjentów. 

Fot. Pixabay

Drukowanie leków wykorzystuje tę samą metodę, co inne drukarki 3D, będące w coraz bardziej powszechnym użytku. Tabletka budowana jest warstwa po warstwie, pozwalając na łączenie substancji leczniczych z powlekającymi je warstwami substancji pomocniczych. Zastosowanie tej technologii ma ogromny wpływ na komfort pacjentów, szczególnie tych cierpiących na choroby przewlekłe – wielu z nich musi zażywać nawet 8 – 10 tabletek dziennie. Przełom w postaci druku leków 3D pozwala na umieszczenie kilku pigułek w jednej. Nowa technologia daje jednak możliwość przede wszystkim na niespotykane dotychczas dostosowanie leczenia do potrzeb konkretnego pacjenta. Pigułki produkowane masowo występują w określonych dawkach – jeśli z jakiegoś względu pacjent potrzebuje innej, najczęściej po prostu musi spróbować podzielić pigułkę. Leki przygotowywane metodą 3D tworzone są z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb danego pacjenta, z uwzględnieniem jego wagi czy chociażby faktu, że musi stopniowo zmieniać przyjmowaną dotychczas dawkę leków. 

Skumulowane w jednej pigułce substancje leczące mogą mieć również inny czas uwalniania, co oznacza, że jedna z nich zadziała bezpośrednio po zażyciu, a inna zacznie się uwalniać po kilku godzinach. Personalizacja leczenia daje również możliwość połączenia wielu składników aktywnych w jednej tabletce, zwiększając tym samym skuteczność leczenia, jednocześnie minimalizując skutki uboczne. 

Naukowcy z LMSU przygotowywali się do wprowadzenia tej innowacji od lat, obserwując debiut pierwszych leków 3D na rynku USA. Większość drukarek dostępnych do tej pory nie została jednak zaprojektowana do produkcji leków, a jedynie dostosowana do tego celu. Minęło kilka lat, zanim jedyny producent tego typu urządzeń dostarczył jedną z pierwszych na świecie certyfikowanych drukarek na litewską uczelnię. Jednak zdaniem naukowców dopiero za 10 – 15 lat takie drukarki powinny być codziennością w aptekach, dając farmaceutom możliwość drukowania leków dostosowanych do potrzeb konkretnego pacjenta. W przyszłości istnieje również szansa na wyposażenie tabletek w sensory monitorujące uwalnianie aktywnych składników w organizmie. 

2023-10-24

KM na podst.: lrt.lt, lsmu.lt, theconversation.com


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka