Relatywnie nowy trend nie jest jednak pozbawiony ryzyka. Prowadzone jest właśnie śledztwo w sprawie śmierci 39-letniej Kellie Poole, która zmarła po wpadnięciu do rzeki Goyt w Whaley Brigde. W trakcie grupowego morsowania kobiecie ujawniła się niezdiagnozowana choroba serca, przez którą po zanurzeniu w zimnej wodzie zatrzymała się akcja serca. – Jest prawdopodobne, że zimna woda wywołała zmianę rytmu jej serca, a to doprowadziło do nagłej śmierci – mówi Peter Nieto, starszy koroner. Morsowanie może być bezpieczne i przyjemne, ale nawet doświadczony pływak powinien zachować ostrożność. – Musisz być świadomy ryzyka i wiedzieć, co zrobić w razie jakiegokolwiek wypadku, jeszcze przed wejściem do wody – mówi Simon Griffiths, autor „Swim Wild and Free”.
Pamiętaj! Przed wejściem do wody:
1. Nie wchodź, jeśli nie czujesz się w pełni sił. Nie spałeś dobrze, dopadło cię przeziębienie, masz chorobę serca albo wysokie ciśnienie krwi – nawet nie myśl o pływaniu. Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, jeśli masz wątpliwości co do tego rodzaju aktywności. Szok wywołany zimną wodą – pierwszy gwałtowny wdech i następujący po nim niekontrolowany nerwowy oddech, trwają najczęściej przez pierwsze 90 sekund – podwyższa tętno i ciśnienie krwi i mocno obciąża układ sercowo- naczyniowy.
2. Sprawdź temperaturę! Szok wywołany niską temperaturą jest szczególnym zagrożeniem, gdy woda ma 15°C lub mniej. Średnia temperatura wód otaczających Wielką Brytanię to obecnie 17 – 18°C, ale zacznie ona gwałtownie spadać w nadchodzących miesiącach. – Wraz z nadejściem jesieni jeziora i rzeki ochłodzą się szybciej niż morze – dodaje Griffiths – a w styczniu niektóre odcinki Tamizy mogą mieć temperaturę poniżej 2°C. Jeśli chcesz morsować tej zimy, warto byłoby zacząć się przyzwyczajać już teraz. Gdy jesteś już w wodzie:
3. Nie spiesz się! Najlepsza rada to przyzwyczaić się do zimnej wody. Regularne zanurzanie, raz w tygodniu. Z każdym kolejnym wejściem można wydłużać czas pozostania w wodzie. – Ciało adaptuje się do zimnej wody przynajmniej po sześciu zanurzeniach. Wtedy szok zostanie zredukowany – mówi Mark Tipton, profesor fizjologii człowieka w Laboratorium Środowiska Ekstremalnego Uniwersytetu w Portsmouth. Całkowite dostosowanie się może zająć… trzy lata, a wtedy morsujący odczują rzeczywistą przyjemność.
4. Małymi krokami. – Za pierwszym razem dwie minuty będą wystarczające – zapewnia Griffiths. – A nawet taki wynik niełatwo osiągnąć. Większość domniemanych korzyści dla zdrowia pojawia się w ciągu pierwszych kilku minut. Dłuższe przebywanie w wodzie może się okazać niebezpieczne.
5. Chroń dłonie i stopy. To właśnie te części ciała najczęściej pierwsze marzną, dlatego warto mieć ze sobą rękawiczki i buty neoprenowe. Czapka na głowie też nie zaszkodzi.
6. Nikt cię nie goni! Skok do zimnej wody zdecydowanie nie jest zalecany. Wejście powinno być stopniowe, a zanurzanie powolne, by organizm miał czas na dostosowanie. Głowę trzymaj nad powierzchnią.
7. Nigdy nie pływaj sam! Popularność pływania w otwartych wodach wzrosła w 2020 roku. Od tego czasu w Wielkiej Brytanii wykonano też aż 80 proc. więcej telefonów wzywających pomocy dla pływaków. Żeby zminimalizować ryzyko, lepiej jest pływać w grupie.
8. Nie pozostawaj w wodzie dłużej niż 10 minut, nawet jeśli myślisz, że nie czujesz zimna. W wodzie twój organizm traci ciepło pięć razy szybciej niż na powietrzu o tej samej temperaturze. Zwolennicy morsowania twierdzą, że woda wydaje się cieplejsza niż powietrze, ale to jednak mylne wrażenie. Po upływie trzech – czterech minut receptory się adaptują i zostajemy znieczuleni na niską temperaturę. To fałszywe uczucie skłania ludzi do pozostania w wodzie dłużej, a zwiększa to ryzyko hipotermii. – Samą siłą woli nie pokonasz hipotermii, zaczynasz się trząść – najwyższy czas wyjść! – ostrzega Griffiths. Po wyjściu:
9. Uważaj na afterdrop… …czyli powrót zimnej krwi do wnętrza ciała. W trakcie trwania tego zjawiska będziesz najbardziej marznąć. Ochładzanie organizmu nie kończy się po opuszczeniu wody, spadek temperatury ciała może trwać 30 minut. Ręcznik w dłoń, poklepuj, a nie pocieraj, zdejmij mokre ubrania i włóż suche. Unikaj intensywnych ćwiczeń, choć dziarski chód do samochodu może trochę rozgrzać.
10. Gorący napój i ciepła kąpiel. Napój pomoże się rozgrzać, ale też nawodni. Zanurzenie w zimnej wodzie wymusza odfiltrowanie płynu z krwi, aby się ogrzać, i trzeba go uzupełnić. W domu zaleca się ciepły prysznic. Gorącą kąpiel czy saunę lepiej odroczyć w czasie, gdyż mogą wpłynąć na poziom cukru we krwi i doprowadzić do omdlenia. Pamiętajmy, że gdy grozi nam hipotermia, nie wolno rozgrzewać się gorącym prysznicem! Zewnętrzne ciepło może zwiększać ryzyko poparzeń, zmiany ciśnienia krwi i problemy z rytmem serca. Oznakami hipotermii mogą być: nadmierne dygotanie albo jego brak, bełkotliwa mowa lub znużenie. Aby uniknąć takiej sytuacji, po wyjściu z wody wysusz się, ogrzej i miej też na uwadze bezpieczeństwo innych. A w razie potrzeby dzwoń po pomoc.