R E K L A M A
R E K L A M A

Sukces Marszu Miliona Serc? Czy wydarzenie odniesie zamierzony skutek

1 października odbył się Marsz Miliona Serc. Opinie na temat tego wydarzenia są podzielone, dlatego warto zaczerpnąć opinii ekspertów jak i zaznajomić się ze zdaniem samego Donalda Tuska.

Rys. Piotr Wakuła

Rozmowa z prof. ANTONIM DUDKIEM, politologiem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

– Marsz Miliona Serc 1 października powtórzył sukces protestu antyrządowego z 4 czerwca. Jak to przełoży się na wynik wyborów? Czy oznacza, że stratę poniesie PiS?

– Nie do końca. Według badań kilkanaście procent wyborców jeszcze nie zdecydowało się, na kogo będą głosować. Jeżeli Koalicji Obywatelskiej marszem udało się przekonać do siebie chociaż niewielką część z tej grupy, to będzie niewątpliwy sukces Tuska i całej opozycji. Może się jednak okazać, że ten sukces dokona się przede wszystkim kosztem Trzeciej Drogi, która spadnie poniżej progu wyborczego – w wypadku koalicji wynoszącego 8 procent. Wówczas sukces Tuska będzie klęską całej antypisowskiej opozycji. Załóżmy hipotetycznie, że po sukcesie marszu 1 października KO zyska kosztem Trzeciej Drogi 2 proc., do tego niech dojdzie kolejne 2 proc. niezdecydowanych. Więc Koalicja Obywatelska z 30 proc. obecnego poparcia wskoczy na 34. Ale to nie da jej jeszcze zwycięstwa, gdyż PiS może zdobyć 37 – 38 proc. W praktyce będzie to oznaczać, że opozycja na tym straci, a nie zyska, bo jak wiadomo, obowiązujący w Polsce sposób liczenia głosów według metody D’Hondta premiuje przede wszystkim ugrupowania, które zdobyły najwięcej głosów.

– Marsz miał też pokazać solidarność KO z kobietami, m.in. z panią Joanną z Krakowa, która zażyła tabletkę wczesnoporonną i została potraktowana w określony sposób, jednak po czasie okazało się, że sprawa nie jest taka jednoznaczna, a pani Joanna jest osobą zagubioną.

– Nawet gdyby pani Joanna nie pojawiła się u boku Tuska i nikt z organizatorów nie zamierzał lansować jej jako ofiary „reżimu pisowskiego”, to i tak znajdzie się wiele przykładów kobiet w Polsce, które można wyeksponować. To sprytny pomysł, bo kobiety głosują rzadziej niż mężczyźni. To próba wywołania wielkich emocji w duchu: my – w przeciwieństwie do rządzącego „talibanu” – dbamy o wasze prawa. Oczywiście nie chodzi o przekonanie starszych pań z Podkarpacia, bo one i tak zagłosują na PiS, tylko o panie znacznie młodsze.

– Zastanawiam się, dlaczego na listach KO pojawiło się „aktywiszcze” reprezentujące Ostrą Zieleń, a zabrakło Marty Lempart, która w ostatnich latach napsuła PiS-owi wiele krwi.

– Nie ma Lempart, jest za to posłanka Gajewska, którą poturbowała policja i teraz jest przedstawiana jako ofiara „reżimu”. Moim zdaniem to skuteczna metoda. A dla większości wyborców Tuska takie postacie jak wspomniana przez pana binarna kandydatka to kosmos i nikt nie będzie jej eksponować. 

– Dla Platformy bardziej nośnym tematem niż prawa kobiet jest temat wiz. I nie ma znaczenia, czy tzw. afera dotyczy 250 łapówek za przyśpieszenie wiz czy 250 tys., bo kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami. W tym przypadku – tak jak w znanym dowcipie o dwóch rabinach – obowiązuje zasada: ten winny, kto się tłumaczy.

– Dla opozycji to był dar niebios, gdyż uderzył w samo sedno pisowskiej kampanii, która zdominowana jest przez temat migrantów. Dwa z czterech pytań referendalnych dotyczą tych kwestii. I wszystko ułożyłoby się dla PiS-u idealnie, gdyby nie ta afera wizowa.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2023-10-02

Krzysztof Różycki, (KGB), i na podst. tekstu Arkadiusza Gruszczyńskiego


Wiadomości
Zmierzch koalicji? Jak długo jeszcze będzie w stanie wytrzymać?
Krzysztof Różycki
Królewski bankiet na cześć Macrona. Dyplomacja i symbole
MS na podst.: Le Figaro, Le Point, Paris Match, Huffington Post, BBC, Daily Mail
Społeczeństwo
Parówka z gwoździami. Zemsta na psie-bohaterze
ANS na podst.: ansa.it, gazzetta.it, bari.corriere.it, ilgiornale.it, ilmessaggero.it
IKONOWICZ: Budować i nie szczuć
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Azjatycki smok rozpęta wojnę? Widmo globalnego konfliktu
KK na podst.: New York Times, South China Morning Post, Der Spiegel, Deutsche Welle, The Financial Times, Visegrad Post
Hymny narodów świata: Uttar Pradesh
Henryk Martenka
Na spotkanie z hienami. Nocna przygoda w Hararze
Marcin Osman
Kryzys konstytucyjny w Niemczech. Bundestag wstrzymuje wybór sędziów
KK na podst.: Der Spiegel, Focus, tagesschau.de, Rheinische Post, Bild Zeitung, Deutsche Welle
Złoto, gospodynie i kryzys. Nowa codzienność Turcji
H.J.
Lifestyle/Zdrowie
Lekarz rodzinny bez tajemnic. Najpopularniejsze fakty i mity
A.M.
„Separatka” na otwarcie VIII sezonu Wioski Artystycznej Janowo. 120 minut na jednym łóżku
Koniec filmu, początek życia. Michael Douglas schodzi ze sceny
ANS na podst.: gazzetta.it, corriere.it, ilfattoquotidiano.it, bestmovie.it, rollingstone.it
Od glinianych tabliczek do literackich arcydzieł. Księgi, które przetrwały czas
ANS na podst.: I libri che hanno cambiato la storia, wyd. Gribaudo
Oda do radości w rekordowym wykonaniu w Recklinghausen
ANS na podst.: repubblica.it, guinnessworldrecords.com
Angorka - nie tylko dla dzieci...