Sukces Marszu Miliona Serc? Czy wydarzenie odniesie zamierzony skutek

1 października odbył się Marsz Miliona Serc. Opinie na temat tego wydarzenia są podzielone, dlatego warto zaczerpnąć opinii ekspertów jak i zaznajomić się ze zdaniem samego Donalda Tuska.

Rys. Piotr Wakuła

Rozmowa z prof. ANTONIM DUDKIEM, politologiem z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

– Marsz Miliona Serc 1 października powtórzył sukces protestu antyrządowego z 4 czerwca. Jak to przełoży się na wynik wyborów? Czy oznacza, że stratę poniesie PiS?

– Nie do końca. Według badań kilkanaście procent wyborców jeszcze nie zdecydowało się, na kogo będą głosować. Jeżeli Koalicji Obywatelskiej marszem udało się przekonać do siebie chociaż niewielką część z tej grupy, to będzie niewątpliwy sukces Tuska i całej opozycji. Może się jednak okazać, że ten sukces dokona się przede wszystkim kosztem Trzeciej Drogi, która spadnie poniżej progu wyborczego – w wypadku koalicji wynoszącego 8 procent. Wówczas sukces Tuska będzie klęską całej antypisowskiej opozycji. Załóżmy hipotetycznie, że po sukcesie marszu 1 października KO zyska kosztem Trzeciej Drogi 2 proc., do tego niech dojdzie kolejne 2 proc. niezdecydowanych. Więc Koalicja Obywatelska z 30 proc. obecnego poparcia wskoczy na 34. Ale to nie da jej jeszcze zwycięstwa, gdyż PiS może zdobyć 37 – 38 proc. W praktyce będzie to oznaczać, że opozycja na tym straci, a nie zyska, bo jak wiadomo, obowiązujący w Polsce sposób liczenia głosów według metody D’Hondta premiuje przede wszystkim ugrupowania, które zdobyły najwięcej głosów.

– Marsz miał też pokazać solidarność KO z kobietami, m.in. z panią Joanną z Krakowa, która zażyła tabletkę wczesnoporonną i została potraktowana w określony sposób, jednak po czasie okazało się, że sprawa nie jest taka jednoznaczna, a pani Joanna jest osobą zagubioną.

– Nawet gdyby pani Joanna nie pojawiła się u boku Tuska i nikt z organizatorów nie zamierzał lansować jej jako ofiary „reżimu pisowskiego”, to i tak znajdzie się wiele przykładów kobiet w Polsce, które można wyeksponować. To sprytny pomysł, bo kobiety głosują rzadziej niż mężczyźni. To próba wywołania wielkich emocji w duchu: my – w przeciwieństwie do rządzącego „talibanu” – dbamy o wasze prawa. Oczywiście nie chodzi o przekonanie starszych pań z Podkarpacia, bo one i tak zagłosują na PiS, tylko o panie znacznie młodsze.

– Zastanawiam się, dlaczego na listach KO pojawiło się „aktywiszcze” reprezentujące Ostrą Zieleń, a zabrakło Marty Lempart, która w ostatnich latach napsuła PiS-owi wiele krwi.

– Nie ma Lempart, jest za to posłanka Gajewska, którą poturbowała policja i teraz jest przedstawiana jako ofiara „reżimu”. Moim zdaniem to skuteczna metoda. A dla większości wyborców Tuska takie postacie jak wspomniana przez pana binarna kandydatka to kosmos i nikt nie będzie jej eksponować. 

– Dla Platformy bardziej nośnym tematem niż prawa kobiet jest temat wiz. I nie ma znaczenia, czy tzw. afera dotyczy 250 łapówek za przyśpieszenie wiz czy 250 tys., bo kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami. W tym przypadku – tak jak w znanym dowcipie o dwóch rabinach – obowiązuje zasada: ten winny, kto się tłumaczy.

– Dla opozycji to był dar niebios, gdyż uderzył w samo sedno pisowskiej kampanii, która zdominowana jest przez temat migrantów. Dwa z czterech pytań referendalnych dotyczą tych kwestii. I wszystko ułożyłoby się dla PiS-u idealnie, gdyby nie ta afera wizowa.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2023-10-02

Krzysztof Różycki, (KGB), i na podst. tekstu Arkadiusza Gruszczyńskiego


Wiadomości
Układ sędziowski? [REPORTAŻ ANGORY]
Tomasz Patora
Polskie ślady dopingowe. Rozmowa z MICHAŁEM RYNKOWSKIM
Tomasz Zimoch
Stanowski chce zaprosić do studia Janusza Walusia. Nie powinno się go promować.
Marek Palczewski
PSL – rodzinna miłość, czyli nepotyzm
Antoni Szpak
Autobiografia Angeli Merkel. Cesarzowa Europy nie żałuje niczego
KK na podst.: BBC, Der Spiegel, Focus, Corierre della Sera, ZDF.de, Süddeutsche Zeitung
Społeczeństwo
Horror w centrum miasta. Dom opanowany przez robactwo
Bohdan Melka na podst. TVP Info, „Krwiożercza plaga. Robactwo opanowało wrocławskie osiedle”
Potrzebni i niemile widziani. Imigranci potrzebni do pracy
E.W. na podst. Marta Mazuś. „Potrzebujący, potrzebni”, „Polityka” nr 49/2024
Olini, czyli aromatyczny olej prosto z Polski
E.W. na podst. pb.pl, portalspozywczy.pl
Łódzki szpital zorganizował pokój dla rodziców wcześniaków
ADO
IKONOWICZ: W obronie szypra i inwalidki
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nazwy ulic świata. Historia i kultura ukryte w kilku literach
Agnieszka Nowak-Samengo
Ostatni bastion prohibicji na Spitsbergenie
Zbigniew Kuczyński (Oslo)
Hymny narodów świata: Acre
Henryk Martenka
Magia świąt w Paryżu. Najbardziej spektakularne iluminacje świata
Magda Sawczuk
Gruzja. Protesty na ulicach, starcia z policją
(KK) na podst.: BBC, Reuters, Der Spiegel, Georgia Today, Associated Press
Lifestyle/Zdrowie
Denzel Washington: „Wyrządziłem sobie wiele szkód”
(ANS) Na podst.: vanityfair.it, esquire.com, gqitalia.it, movieplayer.it, leggo.it, cinematographe.it, ilfattoquotidiano.it
Murray trenerem Djokovicia. Gwiazdorski duet łączy siły na korcie
Maciej Woldan
Społeczeństwo jest coraz starsze, więc chorób coraz więcej
A.M.
Najlepsi w 2024? Beyonce rozgramia konkurencję
Grzegorz Walenda
Praca pełna stresu i brak work-life balance. Takie są polskie realia
A.M.
Angorka