Otwartość na cudzoziemców. Tak to się robi we Włoszech

W Italii przeciętnie jeden na dziewięciu – dziesięciu uczniów to obcokrajowiec: włoska szkoła staje się coraz bardziej wielokulturowa. W prowincji Mantua obcokrajowcem jest co piąty uczeń, a we włoskich podstawówkach – prawie co trzeci.

Fot. PICRYL

Italia przeżywa fazę intensywnych przemian demograficznych i to z tego powodu rośnie liczba uczniów zagranicznych na wszystkich poziomach edukacji.

Małoletni cudzoziemcy przebywający na terytorium Italii mają prawo do nauki bez względu na status pobytu, w formach i sposobach przewidzianych dla obywateli włoskich. To spory przyczynek do wspaniałej reputacji włoskiego systemu edukacji, ale niejedyny. Zagranicy włoska edukacja kojarzy się przede wszystkim z ciężkimi plecakami pełnymi książek, do dziś działającym najstarszym ośrodkiem naukowym na świecie, czyli Uniwersytetem Bolońskim, renomowanymi instytucjami szczycącymi się autonomią dydaktyczną, badawczą i eksperymentalną, w których chcą studiować rzesze ambitnych przybyszów, a także słynną metodą Montessori promującą niezależność, wolność wyboru własnej ścieżki i poszanowanie naturalnego rozwoju dziecka.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-08-27

(ANS) Na podst.: orizzontescuola.it, uilscuola.it, gazzettadimantova.it, miur.gov.it, repubblica. it, quotidianosanita.it