Na Haiti co minutę wysiedlane jest jedno dziecko. UNICEF alarmuje

Według szacunków UNICEF-u liczba dzieci wysiedlonych na Haiti w wyniku przemocy gangów wzrosła od marca o 60 proc. i wynosi aż 300 tys. Co minutę wysiedlane jest jedno dziecko! Nieletni, narażeni na wyzysk i napaści seksualne, doświadczający niewyobrażalnych krzywd, desperacko potrzebują bezpiecznego i ochronnego środowiska, a także większego wsparcia i funduszy społeczności międzynarodowej. Liczba wszystkich wysiedlonych osób szacowana jest na około 600 tys., a każda z nich potrzebuje pomocy humanitarnej. 

Źródło: YouTube

Gangi przestępcze mają kontrolę nad ulicami Haiti, sieją chaos i rozlewają krew w kraju, który nigdy w pełni nie podniósł się po trzęsieniu ziemi sprzed 14 lat i który wciąż próbuje się odbudować po morderstwie prezydenta Moise w 2021 roku. Nie ma przesady w twierdzeniu, że wśród różnych zakątków ziemi naznaczonych przemocą, biedą i klęskami żywiołowymi, najbardziej udręczone miejsce na świecie to Haiti. Sytuacja jest tam zdestabilizowana przez walkę o wpływy między Murzynami a Mulatami, a także przeplatające się okresy okupacji, anarchii, dyktatury i problemów rządowych. Warunki w ostatnich miesiącach doprowadziły kraj na skraj upadku, a dzieci – do wycieńczenia i śmierci przez odcięcie od rodzin, brak dostępu do opieki zdrowotnej, czystej wody i urządzeń sanitarnych, a także przez skalę terroru. 

Rezygnacja premiera

Eskalacja przemocy nastąpiła po ogłoszeniu w marcu 2024 rezygnacji premiera Ariela Henry’ego. Doszło do niej w Kingston na Jamajce, na szczycie CARICOM – Wspólnoty Karaibów zrzeszającej kraje tego obszaru geograficznego – z udziałem sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych Blinkena, ONZ, Kanady, Brazylii, Francji i Meksyku. Ofiarami konfliktów dorosłych są dzieci i ci, którzy przybywają, aby złagodzić cierpienia wyspy. W 2023 na Haiti 167 nieletnich zginęło lub zostało poważnie rannych wskutek aktów przemocy, a w 2024 setki tysięcy skazane są na tułaczkę. Coraz więcej dzieci z powodu braku środków na przeżycie i ochronę musi przyłączyć się do grup zbrojnych.

Kraj zmierzający w nicość 

Konferencja Episkopatu Haiti, która od dawna alarmuje, że rodziny po trzęsieniu ziemi nadal żyją w prowizorycznych osadach, nie ma złudzeń, że kraj niebezpiecznie zmierza w nicość, o czym świadczą brutalne morderstwa, w tym zabicie misjonarzy pracujących w sierocińcu. Podczas gdy gangi rygorystycznie kontrolują terytorium, haitańska policja jest bezsilna. Gangi nie mają oporów, by atakować zakłady karne, obiekty infrastruktury państwowej, w tym komisariaty i akademię policyjną czy też główne lotnisko w kraju, powodując odwołanie przylotów i odlotów. Społeczność międzynarodowa jest świadoma zarówno powagi kryzysu na Haiti, jak i tego, że ostateczne jego rozwiązanie nie może nastąpić z zewnątrz, lecz w drodze porozumienia między wszystkimi Haitańczykami. 

Dopóki nie nastąpi przełom, życie i zdrowie dzieci na Haiti zależy od międzynarodowej reakcji. Nadzieję niesie każdy gest pomocy. W czerwcu na włoskim lotnisku Ciampino wylądowało dziesięcioro maluchów wyrwanych z piekła Haiti – zostały legalnie adoptowane przez włoskie pary. Zanim jednak wpadły w objęcia nowych rodziców, miesiącami były blokowane na Karaibach i ze względu na wyniszczającą kraj przestępczość nie mogły opuścić miejsca zamieszkania, aż w końcu przyleciały specjalnym lotem udostępnionym przez służby bezpieczeństwa. Na płycie czekali na nich minister spraw zagranicznych Antonio Tajani i minister ds. rodziny Eugenia Roccella, aby podkreślić, jaką wartość ma życie każdego z nich i jakim bogactwem jest ich przybycie do Italii. 

2024-07-08

ANS na podst.: tgcom24.mediaset.it, osservatoreromano.va, agensir.it, unicef.it, avvenire.it, internazionale.it


Wiadomości
Czystki ministra Macierewicza. „Armia w ruinie” cz. I
Edyta Żemła
Prof. Bralczyk: pies nie umiera, ale zdycha. Komentarze internautów
(WA)
Czekam na aresztowanie Kaczyńskiego. Rozmowa ze STEFANEM NIESIOŁOWSKIM
Krzysztof Różycki
Dlaczego Romanowski jest na wolności? Rozmowa z dr. MICHAŁEM SKWARZYŃSKIM, adwokatem
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Zrobiła sobie zwykłe zdjęcie. Sztuczna inteligencja ją rozebrała
ChS na podst. BalkanInsight
W wieku 15 lat zbudował kosmiczny łazik. Teraz idzie po więcej
E.W. na podst. slaskie.eska.pl, talentopen.pl
Szwecja zabrała Polakom dzieci. Nie wiadomo, czy rodzina je odzyska
Bohdan Melka na podst. „Dzieci odebrane rodzicom i wywiezione z Polski do Szwecji”, Kanał Zero
100 lat temu na igrzyskach olimpijskich nastąpił debiut Polaków
KGB na podst.: Radio RMF FM
Niemcy o Polakach. Co internauci myślą o naszym narodzie? Część IV
E.W. na podst. forum.worldofplayers.de, de.quora.com
Świat/Peryskop
Jill Biden. Czemu pierwsza dama nie cierpi Kamali Harris?
KK na podst.: Washington Times, NYP, Vogue, The Daily Mail, The Times, The Daily Caller
Olimpijskie rendez-vous. Francja znów organizuje igrzyska
Leszek Turkiewicz
Kaja Kallas. Estońska liberałka i głowa dyplomacji unijnej
Krzysztof Mroziewicz
Kto zbuduje najdłuższy wiszący most dla pieszych? W Europie trwa wyścig
ChS na podst.: www.dailynewshungary.com, www.dolnimorava.cz
Hymny narodów świata: Górna Austria
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
„Polacy, nic się nie stało”. Najważniejsze, abyście wyglądali z klasą
Plotkara
AI odmładza Billy’ego Joela. Artysta znów komponuje nowe utwory
Grzegorz Walenda
Florenckie Muzeum Mody. Historia krawiectwa od XVIII wieku
ANS na podst.: artribune.com, ansa.it, rainews.it, uffizi.it, panorama.it, corriere.it
Klątwa Beverly Hills 90210. Kolejna gwiazda przedwcześnie zmarła
ANS na podst.: repubblica.it, ilsole24ore.com, ilmessaggero.it, corrieredellosport.it, lastampa.it, gazzetta.it
Hiszpanie po raz czwarty mistrzami. Jakie pieniądze idą za zwycięstwem?
Maciej Woldan
Angorka