R E K L A M A
R E K L A M A

Japonia wymiera. Politycy mają coraz większe obawy

Kraj przeżywa ostry kryzys demograficzny. W Kraju Wschodzącego Słońca umiera dwa razy więcej osób, niż się rodzi. Prawie 30 proc. mieszkańców ma co najmniej 65 lat. 80. urodziny obchodził już co dziesiąty obywatel. 

Fot. Pixabay

Firma Oji Holdings zapowiedziała, że od września tego roku nie będzie już produkować pieluszek dla niemowląt, bo przestaje się to opłacać. Wyprzeda zapasy i skoncentruje się na produkcji pieluch i pampersów dla… dorosłych. Domy seniora są przepełnione. Rynek środków higienicznych dla dorosłych w Japonii rośnie, a jego wartość oceniana jest na ponad 2 mld dolarów rocznie. Wielki koncern Unicharm już w 2011 roku zakomunikował, że sprzedaje więcej pieluch dla dorosłych niż dla dzieci. W 2001 roku Oji Holdings wysłało do sklepów 700 tys. opakowań pieluszek dla niemowląt. W 2023 roku już tylko 400 tys. Przedsiębiorstwo zamierza natomiast zwiększyć produkcję tych towarów w Malezji i Indonezji, gdzie liczba narodzin wciąż jest wysoka. 

Japonia może im pozazdrościć

W 2023 roku zmarło 1 590 503 mieszkańców, a przyszło na świat tylko 758 631, czyli o 5,1 proc. mniej niż w roku poprzednim. To najniższa liczba narodzin od 1899 roku, kiedy to zaczęto prowadzić statystyki. W latach 70. XX wieku co roku na świat przychodziły 2 mln nowych poddanych cesarza. Japonię, jedną z najpotężniejszych gospodarek świata, zamieszkuje obecnie 125 mln ludzi. Zdaniem ekspertów, jeśli obecny trend się utrzyma, populacja Nipponu skurczy się w 2070 roku do 87 mln.

Politycy biją na alarm

Premier Fumio Kishida ostrzegł, że Japonia może wkrótce „przestać funkcjonować jako społeczeństwo”. Szef rządu stwierdził, że najwyższy czas zacząć działać: „Teraz albo nigdy”. Główny sekretarz gabinetu, Yoshimasa Hayashi, oświadczył, że utrzymujący się od ośmiu lat spadek liczby urodzeń osiągnął stan krytyczny. „Okres mniej więcej sześciu lat, do roku 2030, kiedy skala młodszej populacji zacznie gwałtownie spadać, będzie ostatnią szansą, abyśmy mogli odwrócić ten trend. Nie ma czasu do stracenia” – ostrzegał polityk. Generałowie w Tokio martwią się, że krajowi zabraknie żołnierzy, jeśli będzie musiał bronić niepodległości przed agresywnymi Chinami i Rosją.

Premier Kishida zapowiedział zwiększenie finansowej pomocy dla rodzin, liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz dłuższe urlopy rodzicielskie. Z podobnymi programami występują też władze lokalne. Poza nielicznymi wyjątkami pozytywnych skutków jednak nie widać. Japonka wydaje na świat 1,3 dziecka. Jak wiadomo, dla zapewnienia zastępowalności pokoleń potrzebna jest dzietność na poziomie 2,1. Przyczyn demograficznej zapaści można wymieniać wiele. Koszty wychowania dziecka przerażają. W patriarchalnym społeczeństwie kobieta, która zdecyduje się na macierzyństwo, często traci szanse zawodowe. Wielu młodych ludzi ogarnia też irracjonalna melancholia, więc nie mają odwagi, by zakładać rodziny. 

2024-04-09

KK na podst.: The Japan Times, Japan Today, The Guardian, AFP


Wiadomości
Dlaczego wyborcy nie wiedzą, jak głosować [FELIETON OGÓRKA]
Michał Ogórek
Zagraniczna prasa pisze o Nawrockim. Nacjonalista i eurosceptyk?
PKU
42 złote na minutę. Stanowski dobrze zarobił na wyborach
Bohdan Melka na podst. „Jak Stanowski zbił fortunę na wyborach i ile naprawdę zarobił”, Kanał Biznesowy
Wieczór wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Twarde zderzenie z rzeczywistością
Tomasz Gawiński
Społeczeństwo
Gdzie płacą policjantom najwięcej, gdzie najmniej?
(AS) Na podst.: euronews.com, cbc.ca
Krakowianie w Warszawie wyjdą na dwór. Frekwencyjne zakłady
Wojciech Barczak
IKONOWICZ: Biznes może kraść bezkarnie
Piotr Ikonowicz
Dziennik pokładowy podróży w miejscu. „Kieszonkowa metropolia” Tabaczyńskiego
Henryk Martenka
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Nikt nie wierzy, że zaginęła
Michał Fajbusiewicz
Świat/Peryskop
Dzień z życia w piekle pracy – szokujące nagranie z Japonii porusza świat
AS na podst.: news.com.au, hindustantimes.com, bbc.com
Hymny narodów świata: Thurgau
Henryk Martenka
Egejska perła. Opowieść o Izmirze
Marcelina Szumer-Brysz
Lifestyle/Zdrowie
Polak w kosmosie. Co o locie myśli jego żona?
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Rowerem przez puszczę. Rozmowa z JOANNĄ BALAWAJDER
Tomasz Zimoch
WF ma znaczenie. Jak szkolne zajęcia wpływają na dorosłe życie?
A.M.
Gluten i celiakia. Czy każdy powinien unikać chleba?
Andrzej Marciniak
Goldenmark. Złoto prawie na każdą kieszeń
Krzysztof Tomaszewski
Angorka - nie tylko dla dzieci...