Japonia wymiera. Politycy mają coraz większe obawy

Kraj przeżywa ostry kryzys demograficzny. W Kraju Wschodzącego Słońca umiera dwa razy więcej osób, niż się rodzi. Prawie 30 proc. mieszkańców ma co najmniej 65 lat. 80. urodziny obchodził już co dziesiąty obywatel. 

Fot. Pixabay

Firma Oji Holdings zapowiedziała, że od września tego roku nie będzie już produkować pieluszek dla niemowląt, bo przestaje się to opłacać. Wyprzeda zapasy i skoncentruje się na produkcji pieluch i pampersów dla… dorosłych. Domy seniora są przepełnione. Rynek środków higienicznych dla dorosłych w Japonii rośnie, a jego wartość oceniana jest na ponad 2 mld dolarów rocznie. Wielki koncern Unicharm już w 2011 roku zakomunikował, że sprzedaje więcej pieluch dla dorosłych niż dla dzieci. W 2001 roku Oji Holdings wysłało do sklepów 700 tys. opakowań pieluszek dla niemowląt. W 2023 roku już tylko 400 tys. Przedsiębiorstwo zamierza natomiast zwiększyć produkcję tych towarów w Malezji i Indonezji, gdzie liczba narodzin wciąż jest wysoka. 

Japonia może im pozazdrościć

W 2023 roku zmarło 1 590 503 mieszkańców, a przyszło na świat tylko 758 631, czyli o 5,1 proc. mniej niż w roku poprzednim. To najniższa liczba narodzin od 1899 roku, kiedy to zaczęto prowadzić statystyki. W latach 70. XX wieku co roku na świat przychodziły 2 mln nowych poddanych cesarza. Japonię, jedną z najpotężniejszych gospodarek świata, zamieszkuje obecnie 125 mln ludzi. Zdaniem ekspertów, jeśli obecny trend się utrzyma, populacja Nipponu skurczy się w 2070 roku do 87 mln.

Politycy biją na alarm

Premier Fumio Kishida ostrzegł, że Japonia może wkrótce „przestać funkcjonować jako społeczeństwo”. Szef rządu stwierdził, że najwyższy czas zacząć działać: „Teraz albo nigdy”. Główny sekretarz gabinetu, Yoshimasa Hayashi, oświadczył, że utrzymujący się od ośmiu lat spadek liczby urodzeń osiągnął stan krytyczny. „Okres mniej więcej sześciu lat, do roku 2030, kiedy skala młodszej populacji zacznie gwałtownie spadać, będzie ostatnią szansą, abyśmy mogli odwrócić ten trend. Nie ma czasu do stracenia” – ostrzegał polityk. Generałowie w Tokio martwią się, że krajowi zabraknie żołnierzy, jeśli będzie musiał bronić niepodległości przed agresywnymi Chinami i Rosją.

Premier Kishida zapowiedział zwiększenie finansowej pomocy dla rodzin, liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz dłuższe urlopy rodzicielskie. Z podobnymi programami występują też władze lokalne. Poza nielicznymi wyjątkami pozytywnych skutków jednak nie widać. Japonka wydaje na świat 1,3 dziecka. Jak wiadomo, dla zapewnienia zastępowalności pokoleń potrzebna jest dzietność na poziomie 2,1. Przyczyn demograficznej zapaści można wymieniać wiele. Koszty wychowania dziecka przerażają. W patriarchalnym społeczeństwie kobieta, która zdecyduje się na macierzyństwo, często traci szanse zawodowe. Wielu młodych ludzi ogarnia też irracjonalna melancholia, więc nie mają odwagi, by zakładać rodziny. 

2024-04-09

KK na podst.: The Japan Times, Japan Today, The Guardian, AFP


Wiadomości
Szpieg przesądzony. Polskę nawiedziła mania na tym punkcie
Michał Ogórek
„Zamachy były, są i będą”. Rozmowa z antyterrorystą
Krzysztof Różycki
Eurowizja 2024. Muzyka nie łagodzi obyczajów
Plotkara
Michelle Obama w Polsce. Zarezerwowano 30 pokoi w hotelu Sheraton
Maciej Woldan
Dlaczego góral bije konia? O tradycji i patologii
Henryk Martenka
Społeczeństwo
Człowiek dziwaczny i ekscentryczny… Morderca milczy na sali sądowej
Katarzyna Binkowska
Chełmno – Miasto Zakochanych. Slogan chroniony prawem
Wojciech Barczak
Dzikie Bieszczady i ich tajemnicze, opuszczone wsie
Martin Martinger
Tomasz Brzeziński po ciężkiej walce z uzależnieniem pomaga dzisiaj innym
Tomasz Gawiński
Będzie się pisało „Warszawianin”. Poprawki w ortografii
Maciej Malinowski
Świat/Peryskop
Relokacja imigrantów. Rozmowy z Janiną Ochojską i Andrzejem Zapałowskim
Krzysztof Różycki
Wieczny i wonny. Ogród na zboczach Awentynu
ANS
Hymny narodów świata: Galicja
Henryk Martenka
Moda, drogie samochody i kalifat. Kim są „pop-islamiści”?
MH na podst.: focus.de, nin.rs, ynetnews.com
Gruzini walczą o przyszłość kraju. Trwa bojkot „ruskiego prawa”
KK na podst.: BBC, Reuters, AFP, Georgia Today, The Moscow Times
Lifestyle/Zdrowie
„Seksmisja” ma już 40 lat i wraca do kin
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Rak nie wybiera. Królewski status nie ma tutaj znaczenia
Ewa Wesołowska
Andrzej Seweryn. Doświadczony aktor, który chce uczyć się od młodych
Na podst. tekstu Karoliny Morelowskiej-Siluk
Sanatoria czekają na zmiany. Na miejsce nie będziemy już czekać tak długo?
Andrzej Marciniak
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zębach, aby pozostały zdrowe na lata
A.M.
Angorka