R E K L A M A
R E K L A M A

Problemy ze słuchem dotykają coraz więcej Polaków

Nie ma się co oszukiwać – wraz z wiekiem częstotliwość występowania ubytków słuchu wśród Polaków stale rośnie. Ocenia się, że prawie 6 milionów rodaków zmaga się z tym problemem, a według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyka on ponad 30 proc. osób powyżej 60. roku życia. 

Fot. Flicr

Zazwyczaj zaczyna się to niewinnie – zwiększamy ciągle głośność na pilocie telewizora, a rozmawiając przez telefon, wręcz krzyczymy. Wiele osób początkowo nie zdaje sobie z tego sprawy. W efekcie rezygnują z regularnych wizyt u specjalistów. Efekt jest taki, że co czwarty polski senior nigdy nie badał swego słuchu! 

Tymczasem uszkodzenie tego zmysłu, oprócz dolegliwości fizycznych, ma również znaczący wpływ na naszą psychikę i relacje społeczne. Trudności związane z rozmowami na spotkaniach, przez telefon lub podczas spotkań towarzyskich z przyjaciółmi mogą prowadzić do uczucia zakłopotania, stresu, izolacji, samotności, a nawet depresji. Niestety, w większości przypadków do zmiany codziennych zachowań związanych z ekspozycją słuchu na natężony dźwięk dochodzi dopiero wtedy, gdy na profilaktykę jest już za późno. 

Długie terminy

Ponadto, jak wynika z raportu „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla seniorów w Polsce”, blisko 70 proc. seniorów skarży się na długie terminy oczekiwania na wizytę oraz badania słuchu. Ale od czego jest nowoczesna technologia. Dzięki nowej usłudze firmy Amplifon stan swojego słuchu można zbadać za darmo i od ręki. Wystarczy tylko zapisać się na bezpłatne, kompleksowe i niezobowiązujące badanie. Całość zajmuje 20 minut, bez potrzeby wychodzenia z domu. 

Prosty i wygodny test dostępny jest na stronie www.amplifon.com.pl. Można go zrobić zarówno na komputerze, jak i na smartfonie czy tablecie. Wystarczy tylko założyć słuchawki i zapewnić sobie ciche otoczenie. Proces przebiega z czytelnymi instrukcjami, co sprawia, że jest intuicyjny i bezproblemowy. Po zakończeniu testu wynik pojawia się natychmiast, umożliwiając szybką ocenę stanu słuchu. To pozwala na podjęcie, w razie konieczności, dalszych działań. Takie badanie przydatne jest szczególnie osobom, które zauważyły trudności w słyszeniu dźwięków lub rozmów. Warto pamiętać, że test jest badaniem poglądowym, a każdą wątpliwość odnośnie do swojego słuchu powinno się skonsultować ze specjalistą. 

Regularne kontrole słuchu zalecane są wszystkim, szczególnie jednak osobom, które ukończyły 50. rok życia – wtedy bowiem najczęściej dochodzi do znacznego pogorszenia słuchu. 

2025-04-28

A.M.