R E K L A M A
R E K L A M A

Rumunia i Bułgaria. W pełni w Schengen

Z dobrodziejstw Schengen cieszymy się 17 lat. Wielu zapomniało o koszmarze niekończących się kolejek na granicach, ale kto jechał samochodem do Bułgarii czy Grecji przez Rumunię, przypominał sobie nazwę tej luksemburskiej miejscowości.

Fot. Wikimedia

Bo nigdy nie byliśmy pewni, czy uda nam się tam dojechać w dwa czy trzy dni. Kolejki na granicach skutecznie hamowały ruch. Cierpienia prywatnych pojazdów były niczym w porównaniu z udręką kierowców TIR-ów. Jeszcze w grudniu polscy kierowcy TIR-ów sygnalizowali, że kolejka na granicy rumuńsko-bułgarskiej sięgała… 14 kilometrów! Czas spędzany w kolejkach, europejskie firmy transportowe mogły wykorzystać na wyjazdy na drugi koniec kontynentu.

Ale to już historia. Od 1 stycznia znikają kontrole na granicach Rumunii z Węgrami, Rumunii z Bułgarią oraz Bułgarii z Grecją. Do tzw. „pełnej” strefy Schengen dołączyły dwa nowe kraje – Bułgaria i Rumunia. Oba bałkańskie państwa o przyjęcie do największej na świecie strefy swobodnego podróżowania walczyły od 18 lat. I Sofia, i Bukareszt w dążeniu do Schengen wykazywały się wyjątkową zgodnością i konsekwencją. Wcześniej, 31 marca 2024 r., oba kraje weszły „częściowo” do Schengen. Zniesione zostały granice powietrzne i na morzu. Ale likwidacji tych najważniejszych, lądowych, długo sprzeciwiała się Austria. Swoje „nie” Wiedeń uzasadniał niedostateczną ochroną granic przed imigrantami. Choć Austriacy obwiniali oba kraje, większe problemy na granicy z Turcją mieli Bułgarzy.

Nadzwyczajne zasługi przy wprowadzeniu obu krajów do Schengen przypisują sobie Węgrzy. W drugiej połowie 2024 r. prezydencję w UE sprawował właśnie ten kraj. Jakie Bułgaria i Rumunia uzyska korzyści? Ekonomiści wyliczyli, że po wejściu Rumunii do Schengen PKB tego kraju w 2025 r. wzrośnie o 0,7 proc., a Bułgarii o 1 proc. Kolejną korzyścią jest przewidywalność planowanych dostaw. Wejście obu bałkańskich gospodarek do Schengen doprowadzi do wzrostu produkcji i większych inwestycji. – Zniesienie kontroli granicznych wesprze handel. Sprawi, że łańcuchy dostaw staną się stabilniejsze i zapewnią europejskim konsumentom niższe ceny – uważa Sebastian Metz, szef Rumuńskiej Izby Handlu Zagranicznego.

Z kolei naukowcy z Bułgarskiej Akademii Nauk wyliczyli, ile wyniosły straty wynikające z opóźniania przyjęcia Bułgarii do Schengen. W 2023 r. nieobecność kraju w Schengen skutkowała stratami dla Sofii w wysokości 870 mln euro. Dla Rumunów było to aż 2,3 mld euro. A długotrwałe wyczekiwanie TIR-ów na granicach Bułgarii z Rumunią to wyemitowanie do atmosfery 46 tys. ton tak szkodliwego dwutlenku węgla!

Pierwsze minuty nowego roku na granicy Rumunii z Bułgarią były wyjątkowe. Na przejściu Ruse-Giurgiu tuż po północy kierowców witali ministrowie spraw wewnętrznych obu krajów, a orkiestra rumuńskiej żandarmerii o godz. 0.01 zagrała unijny hymn „Odę do radości”. Radości także polskiej, bo od 1 stycznia daleko na południe Bałkanów dojedziemy bez zatrzymywania na granicach i bez pokazywania dokumentów! 

2025-01-08

(ChS) Na podst. Byłgarska Nacjonałna Telewizja


Wiadomości
Czy unikniemy chaosu w wyborach? Sytuacja może się pogorszyć
Tomasz Zimoch
Rumunia i Bułgaria. W pełni w Schengen
(ChS) Na podst. Byłgarska Nacjonałna Telewizja
Społeczeństwo
Cios raz obuchem, raz ostrzem… Rodzina zabiła lokatora siekierą
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. „Żenia”
Michał Fajbusiewicz
IKONOWICZ: Bieda i głód mieszkaniowy
Piotr Ikonowicz
Obywatel – wrzód na tyłku. Policjanci wolą spławić niż pomóc
E.W. na podst.: Norbert Frątczak. „Weź to zepchnij”. „Polityka” nr 1/2025
Przemoc domowa. Skąd bierze się to zjawisko w Polsce?
Antoni Szpak
Świat/Peryskop
Terror na Bourbon Street. Rozjechał pick-upem kilkanaście osób
PKU na podst.: CNN, CBS News, BBC News
„Główna donosicielka Rosji” została zdemaskowana
CEZ na podst.: bbc.com, zona.media, meduza.io
Afganistan – kraj kwitnącej turystyki? Ludzie chcą tam jechać
MS, MARGAUX BENN © Figaro Syndication 2024
Paryskie dachy na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO
MS na podst.: Le Figaro, AFP, Connaissance des Arts i danych rządowych
Według Mroziewicza. Niedaleko Damaszku
Krzysztof Mroziewicz
Lifestyle/Zdrowie
Białko, które wyniszcza. Ultrarzadka i wyniszczająca choroba
Andrzej Marciniak
Pochwała niedzielnej drzemki, czyli dlaczego warto odsypiać
A.M. na podst. CNN
Radosław Nakonowski. Ze starej lampy zrobi arcydzieło
E.W. na podst. Puls Biznesu
Zagrożenia dla mediów. AI, tabloidyzacja i negatywne informacje
Marek Palczewski
Surrealistyczny świt roku 2025
Leszek Turkiewicz
Angorka