Polak napisał książkę, która poruszyła Italię. „Storia di mia vita”

Wydana po sześćdziesiątce Janka Gorczycy „Storia di mia vita” (Historia mego życia) wciąga i króluje na książkowym ringu debiutów jako dosadne świadectwo emigracji. Może tylko jej promocja, niekiedy zbyt przesączona wątkiem bezdomności, budzi w pewnych kręgach mieszane uczucia.

Fot. PxHere

Niektórych razi jeszcze, że wydawca zastrzegł w tych „wspomnieniach”, iż „imiona są zmyślone”. Lorenzo Guadagnucci z „Quotidiano Nazionalenazywa utwór „żywą literaturą” i „zaskakującą powieścią-prawdą”.

Guadagnucci jest pewny, że fabuła z życia musiała chwycić: „Janek jest bezdomny, ale jest też robotnikiem, spawaczem i kowalem, i w swojej książce efektownymi freskami opowiada o ekstremalnym życiu, odległym od mieszczaństwa, drobnomieszczaństwa i bohemy z dużej części literatury współczesnej. Ekstremalne życie Janka Gorczycy jest przeżywane na luzie, bez samozadowolenia, ale i robienia z siebie ofiary mimo przemocy, przepaści, upadków. To pamiętnik, który staje się przestrzenią refleksji, krytyki i samokrytyki. Ostatnie strony poświęcone alkoholizmowi, napisane z surową prostotą, są małym, praktycznym podręcznikiem przetrwania, owocem bezpośredniego doświadczenia, z dramatycznymi implikacjami”.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2024-07-08

(ANS)