Cenzura a kabaret. Czy Robert Górski rzeczywiście jest ofiarą cenzury?

Robert Górski uważa, że jest kabareciarzem wyklętym i walczy z poprawnością polityczną. Wydaje się to jednak nieprawdą.

Fot. Angora/Piotr Kamionka

Wypowiedź o woni banału

Czy można powiedzieć, że Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju jest marionetką PiS-u, która udaje, że jest prześladowana przez PiS, aby dostać pracę w nowej TVP Platformy Obywatelskiej? Raczej nie. Jednak nie oznacza to, że wywiad, który udzielił “Dużemu Formatowi” nie powinien zapalić nam czerwonej lampki.

Jakiś czas temu na łamach “Dużego Formatu” pojawił się wywiad przeprowadzony właśnie pomiędzy twórcą “Ucha Prezesa” a Piotrem Głuchowskim. Była to rozmowa pełna zabawnych sugestii, z których wynika, że Górski i jego koledzy stracili pracę w Polsacie, bo za ostro krytykowali PiS. Satyryk stwierdził, iż kabarety stały się niebezpieczne, ponieważ śmiech stanowi potężną broń. Wydaje się to jednak banałem. Była to odpowiedź na pytanie Głuchowskiego, czy kończąc współpracę z Kabaretem Moralnego Niepokoju, “Polsat po prostu się wygłupił”.

Głuchowski nie zastanawia się jednak, dlaczego to właśnie Solorz-Żak, znany z umiejętności lawirowania między potrzebami kolejnych rządów, okazał się takim amatorem, że oficjalną informację o końcu współpracy ogłoszono pięć dni po przegranych przez PiS wyborach.

„Ucho Prezesa” a postrzeganie PiS-u

Robert Górski, twórca „Ucha Prezesa”, jest często kojarzony z prawicą. Jego źródłem informacji o PiS-ie był Mazurek, dziennikarz o wyraźnych sympatiach politycznych. Mazurek znał wielu polityków PiS-u i podpowiadał Górskiemu, jak ich przedstawić w serialu.

„Ucho Prezesa” miało wpływ na postrzeganie polityków PiS-u przez społeczeństwo. Zdaniem niektórych Kaczyński celowo nakręcał plotki o Dudzie, by pokazać go jako słabego i znerwicowanego. Według innych komentatorów Górski nadał ludzkiego oblicza Kaczyńskiemu i innym politykom takim jak Błaszczak czy Beata Szydło. Serial podobał się zarówno zwolennikom jak i przeciwnikom PiS-u.

Robert Górski nie spotkał się z Kaczyńskim, choć zaznaczył, że chciał to zrobić. Nie wiadomo, czy Kaczyński wykorzystał Górskiego do swoich celów, czy też Górski był nieświadomym narzędziem Mazurka. Górski nie wyklucza powrotu do TVP, gdy ta się zmieni. Nie jest jasne, czy kabareciarz jest krytykiem PiS-u, czy jego sojusznikiem.

Delikatne żarty, lecz nie o lewicy

Czy Górski jest naiwnym pionkiem, który został wykorzystany przez Kaczyńskiego i Mazurka? Nie wydaje się tak. Wygląda na to, że jest to raczej efekt typowego centrowego konformizmu, braku świadomości politycznej i oderwania od rzeczywistości. Co więcej, po 30 latach pracy jako satyryk polityczny, Górski twierdzi, że jedynymi charakterystycznymi cechami Donalda Tuska jest niewymawianie „r” i haratanie w gałę. Wątpliwe, by tak wnikliwy obserwator życia publicznego był w stanie grać tak skomplikowane polityczne gry.

Druga część wywiadu ujawnia, dlaczego Piotr Głuchowski, doświadczony dziennikarz, i redaktorzy “Dużego Formatu” tak chętnie słuchają tych dziwnych opowieści. Okazuje się, że Górski nie przepada za lewicą. Dlaczego? Bo, jak twierdzi, żartowanie z lewicy stało się niebezpieczne, ponieważ czuje się ona wyjęta spod oceny. Jest też oczywiście wzmianka o Daukszewiczu wyklętym i o tym, że po “nagonce” na niego Górski zrezygnował z pracy w “Szkle kontaktowym” w TVN24.

Górski, twórca “Ucha Prezesa”, nie tylko kieruje swoją satyrę na polityków. Na początku rozmowy wspomina, że żartuje również z poprawności politycznej. Jako przykład podaje adopcję królika ze schroniska, do którego nie wiadomo w jakiej formie się zwracać.

 

2023-12-06

Na podst. tekstu Łukasza Łacheckiego


Wiadomości
Ksucie w Ksanach [REPORTAŻ ANGORY]
Wojciech Barczak
Spór o Polskę. Rozmowa z prof. RYSZARDEM PIOTROWSKIM, konstytucjonalistą Uniwersytetu Warszawskiego
Krzysztof Różycki
Radio TOK FM bez nałożonej kary. Sprawa krytyki podręcznika „HiT”
Marek Palczewski
Marcin Romanowski i Mariusz Błaszczak. Posłowie bez immunitetu
AB Na podst.: Interii, WP.PL, TVN24
Boeing przyzna się do oszustw. Dzięki temu uniknie procesu karnego
KK na podst.: Washington Post, New York Times, USA Today, BBC, Associated Press
Społeczeństwo
Zwolnienia lekarskie po nowemu. Zmiany w L4
KGB na podst. TOK FM
GOPS się pomylił i wypłacał nienależne świadczenie. Teraz każe je spłacić
Wojciech Barczak na podst. Ewa Młodziankowska. „Wytknęła urzędnikom błąd” – Interwencja, Polsat
Świat/Peryskop
Prezydent Liberii zredukuje swoją wypłatę. Dla dobra kraju
JP na podst.: The Analyst (Liberia), BBC, Liberian Observer, allAfrica.com, africanews.com
Bajeczne, hinduskie megawesele. Uroczystość trwała miesiącami
KK na podst.: BBC, Hindustan Times, CNN, Times of India, Vogue, The Economic Times, The Daily Mail
Hymny narodów świata: Dolna Austria
Henryk Martenka
Lotnisko im. Berlusconiego. Włochom kojarzy się to jednoznacznie
ANS na podst.: ansa.it, repubblica.it, corriere.it, vanityfair.it, avvenire.it
Norweska armia ma wyszkolone psy, które znają nawet język rosyjski
Zbigniew Kuczyński
Lifestyle/Zdrowie
Robert Gonera wrócił do życia publicznego. „Prasa mnie skasowała”
Tomasz Gawiński
Objaw Raynauda. Palce ostrzegają przed chorobą
A.M.
Jadwiga Jankowska-Cieślak. Żyje według własnych zasad i jest jej z tym dobrze
Na podst. tekstu Krystyny Pytlakowskiej
Zwierzę ma świadomość. O inteligencji poszczególnych zwierząt
E.W. na podst. Katarzyna Burda. „Świadome istnienie szczura” „Newsweek” nr 28/2024
Angorka