Pieczarki, kurki, borowiki. Jak Francuzi wykorzystują grzyby w kuchni

Do zimy jeszcze trochę czasu, ale we francuskich pismach kulinarnych, a jest ich niezliczona liczba, już pojawiają się pierwsze przepisy zimowych dań. Sięga się przy tym chętnie do kuchni regionalnej – na przykład bogatej w kapustę alzackiej czy owerniackiej, z krainy wulkanów. Ale że dopiero zaczęła się pora jesienna, okres w Paryżu obok późnej wiosny najpiękniejszy, to zerknijmy na kilka propozycji związanych z czasem złotych liści opadających w Ogrodzie Luksemburskim. 

Fot. Marek Brzeziński

Gdy paryżanin mówi „grzyby” – champignons de Paris – to zwykle rozumie przez to pieczarki. Popularne są kurki, można trafić w sklepach na borowiki, ale te są lubiane przede wszystkim w południowo-zachodniej Francji, chociaż także w innych okolicach, na przykład w Alzacji czy w Jurze. Na sześć najbardziej popularnych przepisów we wszystkich stosowane są pieczarki. A zatem champignons de Paris i filet z piersi kurczaka w mleku sojowym, posypywane startym emmentalem. Pieczarki faszerowane mielonym mięsem wołowym. Może lepiej – siekanym, bo wielcy szefowie nie przepuszczają go przez maszynkę, lecz używają do tego noża o długim ostrzu, dodając tartą bułkę i drobno pociętą pietruszkę. Omlet z pieczarkami to już banalnie prosta historia. Pozornie na bardziej skomplikowane danie wygląda cielęcina w sosie musztardowo- -śmietankowym i oczywiście z pieczarkami, ale to w sumie też nie jest aż tak trudne, skoro razem z przygotowaniem mięsa krojonego w ćwiartki i ze smażeniem zajmuje to czterdzieści minut. O połowę krócej trwa gotowanie ryżu – w mleku z pieczarkami pokrojonymi w cieniutkie plasterki. Tylko nieco więcej czasu trzeba poświęcić na przygotowanie ciasta z pieczarkami posypywanego startym, żółtym serem. Możliwości jest zatem wiele, a kurki czy borowiki znakomicie będą pasować do lekko podsmażonej na gęsim smalcu piersi kaczki, ale i do ryby z rusztu czy z patelni. 

Warzywa i owoce 

W poradnikach kulinarnych znajdziemy sugestie, z jakich produktów korzystać. Ta lista jest bardzo długa, więc wybierzemy tylko kilka z nich. We wrześniu warto jest sięgnąć po jagody i jeżyny. Te ostatnie zamienione na purée doskonale pasują do mięs takich jak drób czy wołowina. Świetnie nadają się także jako dodatek do sosu winegret znakomicie komponującym się na przykład z łososiem. Z kolei owoce pigwy po ugotowaniu we wrzątku (mniej więcej przez dziesięć minut) i obraniu ze skóry świetnie będą pasować do drobiu i jagnięciny. Wśród wrześniowych warzyw na plan pierwszy wysuwają się karczochy i bakłażany – zasmażane lub z rusztu. W październiku zaś z owoców polecane są daktyle, które wykorzystuje się nie tylko do ciast, ale także do sosów, oraz figi, którymi możemy faszerować drób i mięso, na przykład wołowe. Warto do sałatek dorzucić roszpunki – to niezwykle wartościowe warzywo o lekko orzechowym smaku. Ten miesiąc to także okres, w którym pojawiają się kasztany, wyśmienity dodatek do dań mięsnych i do kaczki. Trzeba tylko pamiętać, aby nożykiem na ich skórce wyciąć literkę „x”. Jeśli tego nie uczynimy, to po wsadzeniu do piecyka będą „strzelały” jak pociski artyleryjskie. Inne rozwiązanie to specjalne patelnie. Są takie do ślimaków, ale są i do pieczenia kasztanów. Listopad to topinambury, które po latach zapomnienia znów wróciły na francuskie stoły. A wśród owoców przepyszne liczi importowane z Madagaskaru. To pora na owoce kiwi i na papaje, a pojawienie się na stoiskach mandarynek zwiastuje rychłe nadejście świąt Bożego Narodzenia. Przez całą jesień mistrzowie sztuki kulinarnej zalecają sięganie po słodkie bataty, brokuły, cukinię, a w październiku i w listopadzie – po białą rzodkiew. No i wina. Bo jesień to tradycyjnie okres targów win.

2023-10-02

Marek Brzeziński


Wiadomości
Czystki ministra Macierewicza. „Armia w ruinie” cz. I
Edyta Żemła
Prof. Bralczyk: pies nie umiera, ale zdycha. Komentarze internautów
(WA)
Czekam na aresztowanie Kaczyńskiego. Rozmowa ze STEFANEM NIESIOŁOWSKIM
Krzysztof Różycki
Dlaczego Romanowski jest na wolności? Rozmowa z dr. MICHAŁEM SKWARZYŃSKIM, adwokatem
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Zrobiła sobie zwykłe zdjęcie. Sztuczna inteligencja ją rozebrała
ChS na podst. BalkanInsight
W wieku 15 lat zbudował kosmiczny łazik. Teraz idzie po więcej
E.W. na podst. slaskie.eska.pl, talentopen.pl
Szwecja zabrała Polakom dzieci. Nie wiadomo, czy rodzina je odzyska
Bohdan Melka na podst. „Dzieci odebrane rodzicom i wywiezione z Polski do Szwecji”, Kanał Zero
100 lat temu na igrzyskach olimpijskich nastąpił debiut Polaków
KGB na podst.: Radio RMF FM
Niemcy o Polakach. Co internauci myślą o naszym narodzie? Część IV
E.W. na podst. forum.worldofplayers.de, de.quora.com
Świat/Peryskop
Jill Biden. Czemu pierwsza dama nie cierpi Kamali Harris?
KK na podst.: Washington Times, NYP, Vogue, The Daily Mail, The Times, The Daily Caller
Olimpijskie rendez-vous. Francja znów organizuje igrzyska
Leszek Turkiewicz
Kaja Kallas. Estońska liberałka i głowa dyplomacji unijnej
Krzysztof Mroziewicz
Kto zbuduje najdłuższy wiszący most dla pieszych? W Europie trwa wyścig
ChS na podst.: www.dailynewshungary.com, www.dolnimorava.cz
Hymny narodów świata: Górna Austria
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
„Polacy, nic się nie stało”. Najważniejsze, abyście wyglądali z klasą
Plotkara
AI odmładza Billy’ego Joela. Artysta znów komponuje nowe utwory
Grzegorz Walenda
Florenckie Muzeum Mody. Historia krawiectwa od XVIII wieku
ANS na podst.: artribune.com, ansa.it, rainews.it, uffizi.it, panorama.it, corriere.it
Klątwa Beverly Hills 90210. Kolejna gwiazda przedwcześnie zmarła
ANS na podst.: repubblica.it, ilsole24ore.com, ilmessaggero.it, corrieredellosport.it, lastampa.it, gazzetta.it
Hiszpanie po raz czwarty mistrzami. Jakie pieniądze idą za zwycięstwem?
Maciej Woldan
Angorka